Teknoloji ve dijital dönüşüm hakkında bir şey okursanız, şüphesiz blockchain hakkında çok fazla abartı görmüşsünüzdür. Aldatmaca ortadan kaldırıldığında ve bazı sorunlar çözüldüğünde, blockchain teknolojisinin birçok endüstride devrim yaratacağına inanılıyor.

Bu makalede, blockchain teknolojisinin işletmelere getirebileceği çok gerçek avantajlara bakılacak ve gelecekte neden standart bir veritabanı yerine bir blockchain seçebileceğinize dair bir örnek oluşturulacak.

Blockchain tam olarak nedir?

Önce temellere dönelim. Blockchain nedir ve nasıl çalışır?


Bir blok zinciri, verileri depolamak için bir bilgisayar dosyasıdır. Ya da daha teknik terimlerle ifade etmek gerekirse, bu açık, dağıtılmış bir veritabanıdır. Veriler birçok bilgisayara dağıtılır (yani kopyalanır) ve tüm blok zinciri tamamen merkezden uzaklaştırılmıştır. Bu, hiç kimsenin veya kuruluşun (örneğin, bir hükümet veya kurum) blok zinciri üzerinde kontrolü olmadığı anlamına gelir; bu, işletmeler ve diğer kuruluşlar tarafından kontrol edilen ve yönetilen merkezi veritabanlarından radikal bir sapmadır.

Peki nasıl çalışıyor? Çok basit bir ifadeyle, dosya veri bloklarından oluşur ve her blok bir önceki bloğa bağlanarak bir zincir oluşturur. Dolayısıyla "blockchain" adı buradan gelir. Verinin kendisinin yanı sıra, her blok aynı zamanda bu bloğun ne zaman oluşturulduğuna veya düzenlendiğine dair bir kayıt içerir, bu da onu, bozulamayacak veya kaybolamayacak ayrıntılı bir kayıt sisteminin sürdürülmesi için çok yararlı kılar.

Tüm blok zinciri birçok bilgisayarda kopyalandığından, herhangi bir kullanıcı tüm blok zincirini görüntüleyebilir. İşlemler veya kayıtlar tek bir merkezi yönetici tarafından değil, verileri doğrulamak ve bir fikir birliğine varmak için çalışan bir kullanıcı ağı tarafından işlenir. Bu tanıdık geliyorsa, bunun nedeni Bitcoin'in aynı şekilde çalışmasıdır. Aslında Bitcoin, hareket halindeki ilk blockchain örneğidir.

Blockchain'in faydalarına bakmak

Blockchain teknolojisini kullanmanın en büyük avantajlarından bazılarına bakalım:
  • Sadece bir anlık görüntü değil, bir etkinlik geçmişi de alırsınız. Normal bir veritabanına baktığınızda, o anda güncel olan verilerin anlık görüntüsünü alıyorsunuz. Blok zincirleri de bunu yapar, ancak daha önce var olan tüm bilgilerin kaydını da tutarlar. İsterseniz geçmişi olan bir veritabanıdır.
  • Tek bir merkezi saldırı noktası yoktur. Blockchain'in veri depolamanın ve verilere erişmenin merkezi olmayan bir yolu olduğu gerçeği, tüm sistemi inanılmaz derecede güvenli kılar - çünkü, merkezi bir veritabanının aksine, bilgisayar korsanları için tek bir giriş noktası yoktur. Bu, işlemlerin güvenli bir şekilde kaydedilmesi için özellikle yararlıdır.
  • Ve merkezi kontrol yoktur. Kayıt sistemi merkezi olmadığı ve birden çok yerde bütünüyle çoğaltıldığı için, merkezi bir yöneticiye ve onunla birlikte gelen tüm maliyetlere ve altyapıya gerek yoktur.

Blockchain'i ne zaman kullanabilirsiniz?


Blockchain kesinlikle heyecan verici ve kaç işletmenin faaliyet gösterdiğini değiştirme potansiyeline sahip, ancak bu her senaryo için doğru çözüm olduğu anlamına gelmiyor. Örneğin standart bir veritabanı yerine blockchain'i seçmenizin nedeni aşağıda açıklanmıştır:
  • Dijital ilişkileri yönetmek ve güvence altına almak veya merkezi olmayan, paylaşılan bir kayıt sistemi tutmak istediğinizde. Varlıkların uzun vadeli, şeffaf bir kaydını tutmak istediğinizde (örneğin, mülk veya arazi haklarını kaydetmek için), blockchain ideal çözüm olabilir. Özellikle "Akıllı sözleşmeler", dijital ilişkileri ve işlemleri kolaylaştırmak için harikadır. Akıllı bir sözleşmeyle, bir işlemdeki taraflar koşullarının karşılandığını kabul ettiğinde otomatik ödemeler serbest bırakılabilir.
  • Herhangi bir yerde bir aracı işlevi pahalı veya zaman alıcıdır. Örneğin, çoğu konaklama sağlayıcısı şu anda Airbnb veya Expedia gibi (sırayla her rezervasyonda bir kesinti yapan) merkezi bir toplayıcı platform aracılığıyla konuklarla etkileşimde bulunmak zorundadır. Blockchain tüm bunları değiştirebilir. Örneğin, seyahat şirketi TUI, blok zincirinin gücüne o kadar ikna olmuş durumda ki, otelcileri ve müşterileri doğrudan birbirine bağlamanın öncü yoludur, böylece merkezi bir rezervasyon platformu yerine kolay, güvenli ve tutarlı bir şekilde blok zinciri yoluyla işlem yapabilirler.
  • Özellikle birden çok iş ortağı arasında güvenli işlemler kaydetmek istediğinizde. Geleneksel bir veritabanı, iki taraf arasındaki basit işlemleri kaydetmek için iyi olabilir, ancak işler daha karmaşık hale geldiğinde, blok zinciri darboğazları azaltabilir ve ilişkileri basitleştirebilir. Örneğin, nakliye şirketi Maersk, denizcilik endüstrisindeki çeşitli ortakları ve müşterilerini birbirine bağlamak için özel bir blok zinciri platformu geliştirmek için IBM ile birlikte çalışıyor. Dahası, merkezi olmayan bir sistemin ek güvenliği, blok zincirini genel olarak işlemler için ideal hale getirir.
  • Verilerin sürekli akış halinde olduğu, ancak geçmiş eylemlerin kaydını tutmak istediğiniz yerdir. Blockchain, etkinliği kaydetmenin ve verileri güncel tutmanın daha iyi ve daha güvenli bir yoludur.
  • Tarihinin bir kaydını tutmak. Veriler kimse tarafından bozulamaz veya yanlışlıkla silinemez ve hem geçmiş veri izinden hem de anında güncel bir kayıttan yararlanabilirsiniz.

Blockchain'i ne zaman kullanmamalısınız?

Blockchain'in belki de başvurulacak çözüm olmadığı konusunda akla iki örnek geliyor.

Birincisi, blok zincirleri harika işlem platformları oluştururken, milisaniyeler içinde gerçekleşen süper hızlı dijital işlemler için ideal çözüm değildir. Blok zincirleri büyük miktarda bilgi işlem gücü gerektirir, bu nedenle süper hızlı işlemler için merkezi bir veritabanı, bilgiyi işlemenin ve depolamanın daha hızlı ve daha ucuz bir yolu olabilir.

İkincisi, blok zincirler doğaları gereği açık bilgi zincirleridir. Bu nedenle, gizlilik önemli bir konu olduğunda, özel bir veritabanı (en azından şimdilik) daha iyi bir seçenektir.

Sonuç olarak, mevcut veritabanınızdan memnunsanız, yakın zamanda blockchain teknolojisine geçmenize gerek yoktur. Sonuçta, blockchain hala gelişiyor ve her zaman olgunlaşıyor. Ancak bu makalede belirtilen avantajlar ve kullanımlar, merkezi olmayan bir kayıt sistemi işinize uygunsa, blockchain teknolojisinin gelecek için kesinlikle dikkate alınmaya değer olduğunu gösteriyor.

Kaynak: https://koinforumu.com/konu/neden-bl...llanmaliyiz.7/