CNBC'den Andrew Ross Sorkin ile yaptığı röportajda Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Bitcoin hakkındaki görüşünü nötr olarak değiştirdiğini söyledi. Dünyanın en zengin dördüncü kişisi Gates, hala Bitcoin'e sahip olmadığını söylüyor:


"Bitcoin sahibi değilim. Bitcoin'de short da değilim. Bu yüzden tarafsızım."
Ayrıca Gates, dijital para biriminin ve daha düşük işlem maliyetlerinin önemini de kabul etti. Gates, vakfının gelişmekte olan bölgelerde bazı dijital para birimleri kullandığına, ancak Bitcoin gibi kripto para birimlerini kullanmadığına dikkat çekti:


"Gates Vakfı'nın gelişmekte olan ülkelerde daha dijital bir biçimde fon topladığını ve işlem maliyetlerini düşürdüğüne inanıyorum. Ancak bizim projemizde işlemler tersine çevrilebilir ve bu işlemleri kimin yaptığı görülebilir. Yani bunlar, vergi kaçakçılığı veya yasadışı için yapılmıyor."


Gates, Mayıs 2018'de önde gelen kripto para birimine yönelik ciddi bir eleştiri yapıştı ve basit bir yolu olsaydı durdurmak isteyeceğini belirtti:


"Bir varlık sınıfı olarak, hiçbir şey üretmezseniz, yükselmesini bekleyemezsiniz. Kripto para birimi, daha büyük bir saçma teorinin parçasıdır."


Bitcoin bu yorumdan yana yaklaşık %500 artmış olsa da, Microsoft kurucusu, artışın esas olarak "çılgınlıktan" kaynaklandığına inanıyor. Bitcoin ile ilgili olarak Gates, piyasa spekülasyonunun fiyatın ana itici gücü olduğunu ve gelecekteki eğilimi bilmediğini söyledi:


"Ancak Bitcoin sadece çılgınca yukarı veya aşağı gidebilir veya başka herhangi bir görüşe sahip olabilir. Bu durumun nasıl gelişeceğini tahmin etmenin bir yolu yoktur."