kaynak: https://kriptohayat.com/merkezsiz-fi...-6-500-u-buldu

Merkezsiz finans projelerinin tam olarak değeri bilinemese de, kripto para çözümlerini tercih eden kripto paraların değerleri oldukça yükseldi. Son 1 yıl içerisinde merkezsiz finans (DeFi) teknolojisine sahip kripto paraların market değeri 1 milyar dolardan 65 milyar dolara çıktı.

Son 1 aydaki artışın %300 olarak gerçekleştiği merkezsiz finans projelerinde kilitlenen miktarlar da her geçen gün artmaktadır. İnsanların daha çok tecih ettiği, ölçeklenebilirlik çözümlerinin geliştiği ve alternatif kripto paraların, geleneksel finansal sisteme alternatif olabileceği ön görüsü ise, her geçen gün artmaktadır.

Kapitalizmin son günlerde sallantıda olduğu ve kapitalizmin 0 noktasına dönmek için yeniden sıfırlanmasından bahseden ekonomistler, Great reset yani büyük sıfırlama teorisinden bahsetmektedirler. Fakat bu sıfırlamanın blok zincir teknolojisi ve kripto paralar olabileceğinden haberleri dahi yok!

Zenginlerin korunduğu ve kollandığı finansal piyasalarda, manipülatör olarak ilan edilen yatırımcıların, yatırıma erişilebilirliği engellendi. Böylelikle küçük yatırımcılar alternatif yatırım platformlarına yöneldi. Böylelikle merkezsiz borsalar ve merkezsiz borç verme platformlarındaki miktar yükseldi.


Merkezsiz Finans 65 milyar dolara ulaştı! Kilitlenen miktar ise, 42 milyar dolar ! Toplam 100 Milyar Dolarlık Ekonomi!
Merkezsiz finans projeleri her geçen gün yeni projeler ile ekosistemini genişletmektedir. Her geçen gün insanların ilgisinin artması ise bir çok geliştiriciyi bu piyasaya yönlendiriyor.

Merkezsiz finans’ta Ethereum hariç toplam ekosistem 100 milyar doları buldu. Ekosisteme Ethereumu dahil ettiğimiz zaman ise bu miktar, 300 milyar dolara yaklaşmaktadır. Ethereum bir çok merkezsiz finans (DeFi) projelerinin adeta bel kemiği olmaya devam ediyor. Akıllı sözleşmeler Ethereum’da kuruluyor ve güvenli liman görüldüğü için alternatif finansman, Ethereum ile sağlanıyor.

Aave, Uniswap, Compound, Sushi, Snx gibi merkezsiz finans projeleri gözde konumda olsa da, her geçen gün yeni bir proje milyon dolarlar toplayarak piyasaya giriyor!

kriptohayat.com