kaynak: https://kriptohayat.com/yearn-finans...dolar-caldirdi


Yearn finans kullanıcıları bugünlerde tedirgin. YFI token’ın sahip olduğu DAI akıllı sözleşmelerinden birinin, bilgisayar korsanları tarafından istismar edilerek 11 milyon dolar çaldırdığı haberi, kripto para piyasasını sarstı.

DeFi (Merkezsiz Finans) projelerinden biri olan YFI, twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre 11 milyon dolar çaldırdı. Full rapor hakkında yeni güncellemeler paylaşacak olan YFI’nin nasıl bir yolla para çaldırdığını ise kullanıcılar merakla bekliyor.

DAI v1 kasasından 2.8 milyar dolar alıp kaçan kullanıcı, kasanın toplamda 11 milyon dolar kaybettiğini açıkladı. DAI için para yatırmayı askıya alan YFI yönetimi, diğer kasaların güvende olduğundan emin olmak istiyor. Şimdilik henüz diğer kasalarda da böyle bir gelişme olup olmayacağı ise belirsizliğini korumakta.

YFI ile beraber, bu ekosisteme dahil olan bir çok proje YFI ile ilgili para yatırma ve çekme işlemlerini askıya aldı. YFI geniş bir ekosistem ve taraflar paralarının güvende olduğunu hissedene kadar muhtemelen para yatırma ve para çekme işlemlerini açmayacaktır.

Aave’nin kurucusu bu olayla ilgili açıklama yaptı ve 160 tane işlemin iç içe geçmiş olarak yapıldığını belirtti. Böylelikle flaş kredi saldırılarının ne kadar etkili olabileceğini vurguladı.

Yearn, kullanıcı kredilerinden en iyi getiriyi elde etmelerini sağlamaktadır. Aave, Compound gibi DeFi protokollerini bir araya getiren bu projenin fiyatı, kısa süreli düşüş gösterse de hemen kendini toparlamaya başardı.

Merkezsiz Finans (DeFi) hack olayları ile ne kadar para kaybedildi?

Büyük protokollerin toplamda çaldırdığı miktar bir hayli fazla. 2021 yılının ilk flaş kredi saldırısında Yearn 11 milyon dolar kaybetti. 2020 yılı için ise rakamlar şu şekilde;


2021

Yearn: $11M

2020
Cover: $3M
Warp: $7.7M
Nexus: $8.3M
Compounder: $9.8M
Pickle: $19.7M
Origin: $7.7M
Value: $7.4M
Akropolis: $2M
Harvest: $24M
Eminence: $15M
bZx: $8.1M
Sushi: $13.8M
Opyn: $370k
Balancer: $500k
Maker: $8m
Lendfme: $25MbZx: $650k
bZx: $350k

kriptohayat.com