kaynak: https://kriptohayat.com/merkeziyetsi...-dolara-ulasti

Merkeziyetsiz finans(DeFi) her geçen gün kullanıcılar tarafından benimseniyor. Toplam merkezsiz finans projelerinin değerleri 35 milyara ulaşır iken merkezsiz finans uygulamalarında kilitlenen kripto para miktarı ise 25 milyon dolar oldu.

Kripto Hayatımıza her geçen gün daha fazla sirayet etmeye başlıyor. İnsanlar kripto para yatırımı yapmakla kalmayıp aynı zamanda merkezsiz uygulamaları kullanarak kredi verme, kredi alma gibi seçenekleri de değerlendiriyor. Hal böyle olunca merkezsiz finans projelerine olan ilgi arttıkça merkezsiz finans (DeFi) kripto paraları da fiyatsal anlamda yükseliyor.

Ethereum piyasa değeri, 146 milyar dolara ulaşır iken, merkezsiz uygulamalarda piyasa payı olarak en büyük olan kripto para Chainlink (LINK) oldu. Defi piyasa ağırlığı %26 olan chainlink aynı zamanda en büyük 9. kripto para olma ünvanını da elinde bulunduruyor.

Etheruem akıllı sözleşmeleri merkezsiz finansın tam merkezinde kalmaya devam ediyor. Bir çok kripto platformu tam olarak merkeziyetsizlik sağlayamadığı için ethereum, merkezsiz uygulamalarda bir adım öne çıkmaktadır.

Merkezsiz Finans Uygulamaları ilk 30 Kripto para--- sitemizden takip edebilirsiniz: Kriptohayat.com