Ethereum tabanlı projenin stablecoin'i Origin Dollar hack kurbanı oldu. Origin Protocol tarafından yapılan açıklamaya göre Origin Dollar'da zarar 7 milyon dolar. Ayrıca projenin kurucu ve çalışanları tarafından yatırılan 1 milyon doların üstündeki fonda hackerler tarafından çalındı. Hack kurbanı olan Origin Dollar (OUSD); Ethereum altyapısına sahip, kişiler arasında gerçekleşecek Kripto para transfer işlemlerinin aracısız bir şekilde yapılmasını sağlayan bir platformudur. Bununla birlikte ekip bilgisayar korsanları tarafından yapılan saldırı ve kayıplar nedeniyle üzgün olduğunu, araştırmaların sürdüğünü dile getirdi.

Origin Protocol ekibi, hack ile ilgili yaşanan gelişmeleri blog üzerinden paylaşacaklarını ve kullanıcıların gelişmeleri blog üzerinden takip etmelerini söyledi. Blog üzerinde yapılan son güncellemeye göre, Protocol'ün kurucu ortağı hackerlere ait cüzdanlarını takip etmeyi başardıklarını iletti. Yine verilen bilgilere göre saldırıyı düzenleyen kişi veya kişiler Tornado Cash ve renBTC kullanarak varlıkları çalmışlar. Ayrıca saldırıya karışan kişilere ait cüzdanların birisinde 7137 Ethereum ve 2249 milyon DAI bulunduğu görülmüş.

Gelen bilgilere göre hack haberi sonrasında, Origin Dollar (OUSD) gün içinde %86 civarında değer kaybı yaşamış. Bununla beraber, Etherscan tarafından sağlanan verilere göre saldırıyı düzenleyenler manipülasyon amacıyla flash loan kullanmış. Hack kurbanı olan Origin kurucu ortağı Matthew Liu, blog duyurusunda saldırıdan zarar gören kullanıcıların Uniswap veya Sushiswap üzerinden Origin Dollar almamalarını iletti. Son olarak ise zarar gören kullanıcılar için tanzimat ödemesi yapmadan önce çalınan fonları kurtarmak için çaba harcanacağını söyledi.

Kaynak: Coin Haber