Satoshi Nakamoto’nun hala aktif olduğu dönemden beri taşınmayan 1000 BTC çıkarıldı ve dün bir dizi bilinmeyen adrese aktarıldı. BTC’nin toplam değeri bugünün oranına göre 11 milyon doların üzerinde.
Değeri 11 milyon doları aşan Bitcoin’ler, 11 Ekim tarihinde tek bir işlemle taşındı. On-chain analiz sağlayıcılarından gelen veriler, büyük miktarın son 10 yıldır hareket etmediğini ortaya koyuyor. Detaylar haberimizde.

Satoshi Döneminden Bitcoin

Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun aktif olduğu günlerde çıkarılan bitcoin işlemlerinin arttığı görülüyor. Dün, Eylül 2010’da çıkarılıp bilinmeyen bir adres kümesine giden 1.000 Bitcoin’lik bir işlem gerçekleşti.
Taşınan bitcoinlerin toplam değeri şu anki fiyatta yaklaşık 11.3 milyon dolar. Bu noktada, madencinin kim olduğu veya bu muazzam miktarı kimin alacağı belirsiz. Ancak, bu kişi veya kişiler kim olursa olsun, 10 yıl içinde BTC’yi hiç taşımadıklarını belirtmekte fayda var. Çünkü söz konusu işlem, 2010’dan beri bu adresten yapılan ilk işlem.

Ayrıca Satoshi Nakamoto’nun bitcoinlerin çıkarıldığı dönemde hala aktif olduğunu belirtmeliyiz. Bitcointalk’tan gelen veriler, Satoshi’nin son faaliyetinin Aralık 2010’da olduğunu ortaya koyuyor.

Hareketin Önemi

Kripto para piyasası, aşağı ya da yukarı farketmeksizin, iki yönde de büyük hareketlerin göreceli bir düzenlilikle gerçekleştiği değişken bir piyasa.
Bununla birlikte hatırlarsanız, bu yılın Mayıs ayında, birisi 2009’da çıkarılan 50 BTC’yi bilinmeyen bir adrese göndermişti. Kripto para topluluğu, bunun gerçekten de Satoshi Nakamoto olduğu konusunda anında spekülasyon yapmaya başladı. Daha fazla satışın geleceği korkusu nedeniyle fiyat aniden düştü.

Tabi bu her zaman gerçekleşmek zorunda değil. Bu ayın başlarında, Mayıs 2010’da, hala Satoshi döneminde çıkarılan 50 BTC’lik başka bir işlem vardı ve piyasalar bu olaya hiç tepki vermedi. O zamanlar konuyla ilgili yorum yapan Binance CEO’su Changpeng Zhao, önceki düzeltmenin ana hatlarını çizerken “korelasyonun nedensellik kanıtlamadığını” hatırlattı.

Her halükarda, piyasanın son işleme tepki verip vermeyeceğini veya son seferde olduğu gibi tarafsız kalıp kalmayacağını henüz belli değil.

Kaynak: https://www.koinfinans.com/satoshi-d...-hareket-etti/