OKCoin Medium’da paylaştığı makalede, Bitcoin fiyatı neden düştü sorusunu yanıtladı. Bitcoin’in ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’ndan (CFTC) gelen son haber akışlarıyla düzeltme yaşadığı aktarılıyor. Aynı zamanda Başkan Donald Trump’ın teşvik paketi görüşmelerini ertelemesi, Bitcoin fiyatını düşüren önemli haber akışları arasında. Uzmanlara göre Bitcoin’de görülen yoğun konsolidasyon, güçlü bir kırılmanın habercisi olabilir.
ABD Başkanı Donald Trump’ın teşvik paketi görüşmelerini seçim sonrasına ertelemesi, Bitcoin adres ve transfer işlem sayısının yükselmesi ve merkez bankalarının dijital para çalışmalarına ağırlık vermesi gibi faktörlerin Bitcoin fiyatının düşmesine neden olduğu belirtiliyor. OKCoin, kısa ve orta vadede Bitcoin fiyatının aşağı yönlü devam edebileceğini söylerken merkez bankalarının CBDC açıklamalarının uzun vadede Bitcoin’i destekleyebileceğini düşünüyor.

Teşvik Paketi Görüşmelerinin Ertelenmesi Bitcoin Fiyatını Düşürdü

ABD Başkanı Donald Trump’ın teşvik paketi görüşmelerini başkanlık seçimlerine kadar ertelemesi, Bitcoin fiyatının düşmesinde etkili oldu. Trump’ın açıklamasının ardından %2 oranında düşüş gören Bitcoin, yeni bir teşvik paketi beklentisiyle ralli yapan ABD piyasalarından da olumsuz etkilendi. Bu gelişmeler ışığında, Bitcoin fiyatının kısa ve orta vadede gerilemesi öngörülüyor.
Bitcoin’de Ayılar Hakim

OKCoin ve IntoTheBlock’un yayınladığı raporlara göre, aşağı yönde hareket eden Bitcoin fiyatı bearish sinyaller veriyor. Bitcoin’de bulunan aktif adres sayısının düşüşe geçmesi ve buna rağmen Bitcoin transfer hacminin yüksek olması, trend yönünün aşağı yönlü olduğunu destekleyen metrikler arasında.


Merkez Bankaları Dijital Para Çalışmalarını Hızlandırdı

Geçen hafta Kanada, Estonya, Hong Kong, Tayland gibi ülkeler dijital merkez bankası paralarıyla ilgili adımlar attı. Özellikle geçtiğimiz günlerde Avrupa Merkez Bankası’nın dijital euro raporu yayınlaması oldukça ses getirdi. 2021 yılının ortasına kadar dijital euro geliştirip geliştirmeyeceklerini görmek istediğini belirten AMB, bu konuda kendilerine destek olabilecek kuruluşlarla görüşmeler yapacaklarını açıkladı.
CBDC’lerin merkez bankaları tarafından gündeme getirilmesini uzun vadede Bitcoin fiyat hareketi için olumlu olarak yorumlayan OKCoin, böyle bir gelişmenin kripto para birimlerinin değeri hakkında küresel çapta birçok kişinin farkındalığının artıracağını savunuyor. Kullanıcılara tam anlamıyla gizlilik ve şeffaflık sunan Bitcoin, dijital para birimlerinin hayata geçmesiyle popülerliğini artırabilir.

Kaynak: Koin Bülteni