Popüler platform Uniswap, kendi çıkarmış olduğu token’ını 1 Eylül tarihinden önce platformda herhangi bir işlem yapmış olan kullanıcılara ödül (airdrop) olarak dağıtacağını söyleyince, deyim yerindeyse ‘airdrop’ furyası yeniden başladı ve ana akım bir hareket olarak bizleri 2017 yılına geri döndürmesi çok sürmedi. Tıpkı 2017 yılında olduğu gibi, 400 UNI değerinde token hediye edilmesi (değeri en yüksek seviye olarak 3500 dolara kadar yükseldi) kripto para piyasasını şaşkınlığa uğrattı ve bazı kişiler bu ödülden yararlanırken; birçok kişi de yüksek işlem ücreti gibi sebeplerle kullanmadığından dolayı hayıflanarak ödülü elde edemedi.

Yeni Akıma Hazır Olun: Airdrop’lar

Uniswap çılgınlığı halihazırda mola vermiş olsa da, peşinden sürüklediği akım birçok kullanıcıda yeni bir airdrop dalgası olabileceğini ve başka token’ların da bu dalgaya uyacağı beklentisini yarattı. Bunun en güncel örneği ise Tron’un yeni cüzdanı için token hediye edeceği idi. Bu sebeple kripto para topluluğunda birkaç gündür görüleceği üzere; birçok kişi referans kodu ve bağlantılar paylaşmakta, airdrop reklamları yapmaktadır. Kripto para topluluğunun öne çıkan isimleri de bu konuda yatırımcıları uyarmayı ihmal etmedi.

Kimlik Bilgisi Tehdidi

Mobil oyun şirketi EvoxGames’in kurucularından Ali İlhan konu ile ilgili bir paylaşım yaparak şunları söyledi:
“Airdrop veren sitelere hiç bir şekilde ÖDEME ve KYC YAPMAYIN. Tek yapmanız gereken metamask eth adresinizi yazıp bekleyin, ekstra bir işlem yapmayın. Uniswaptan sonra vurguncu tayfa tekrar geri gelmiş durumda, dikkatli olun lütfen.”

Yine topluluğun bir başka önde gelen ismi, Twitter’daki kullanıcı adı ile ‘Tobby Kitty’ ise tehlikeli durumlar olabileceğini belirterek şu yorumlarda bulundu:
“Hayatımda hiç Airdrop kovalamadım. Onu geçtim, hiç Ref linkli bir şey atmadım. Hepsini geç, 1-2 demirbaş borsa hariç hiç bir borsadan kül bile alıp satmadım. Uni’den dolayı bana link atıyorsunuz borsa öneriyorsunuz anlıyorum ama tehlikeli sulardasınız.
Şimdi bu çer çöp borsalara üstüne kimlik falan veriyorsunuzdur.. Yapmayın. Uni spontan gelişti. Sana Airdrop vereceğim gel benle iş yap demedi. Bu yüzden fiyatlandı. Yeni yetme yerlerden medet ummayın. Dimyat’a pirince giderken, evdeki bulgurdan olmayın.”

Kripto para ekosistemi gibi, yatırımlarda risk oranının oldukça yüksek olduğu bir piyasada; işlemleri dikkatli yapmakta fayda olduğunu hatırlatıyoruz.

Kaynak: Kripto Para Haberleri