Topluluk
İnsan etmeni çok önemli, örneğin arsa satın alacaksınız imar yoksa ya da insanlara gereğinden fazla uzaksa arsanın fiyatı düşer ama insana ne kadar yakınsa fiyatı artar en basit örneği istanbul'un göbeğinden alacağımız arsa ile ''yöre'' olarak sınıflandırabileceğimiz taşra bir köyden alacağımız arsanın fiyatı farklıdır. Topluluk etmenide bu şekilde önemli yani parayı kullanan,kabul eden insan sayısı ne kadar yüksekse değeri artar Airdrop yapılmasının nedenlerinden biriside budur. Ayrıca listelemelerde güçlü topluluğu olan projeler oylamalarda öne çıkmakta ve daha uygun fiyata listelenebilmekte. Kripto para borsaları içinde oldukça önemli bir kriter
Ekip
Kendini ispatlamış ve işinin piri bir ekip güvenin ve başarının sembolüdür. Ürün alırken markalı ürün almak gibi bir durum kendini ispatlamış bir markanın ürününü alırken ne çıkacağını az çok biliriz ama yeni çıkan bir markanın ürünün ne çıkacağı belli olmaz önünü görmek isteyen yatırımcı ekibe önem verir.
Kalite&Özgünlük
Ethereum blokzincirinde 100.000 adetin üstünde akıllı kontrat var ve bir akıllı kontrat yapıp mainnet de yayına vermek bir kaç saat alıyor yani bu noktada özgün bir konsept ayrıca kalite başarının kapısını açıyor. Basit bir projeyi herkes yapabilir dolayısıyla kendi yapabileceği birşey için kimse yatırım yapmaz&destekçisi olmaz.
Planlama ve Şeffaflık
Hedefler ve yol haritası ne kadar açık ve ulaşılabilir olursa insanların projeye olan teveccühü o kadar yüksek olacaktır.
İyi bir hikaye ve İktisadi Alt yapı
Şayet blokzinciri ürünü real ekonomiyle bir şekilde bağlantılı değilse tercih edilmeyecektir. Örneğin ben X kripto parayla bir ürün ya da hizmet alamıyorsam neden yatırım yapayım ya da elde tutayım ? Kullanıcıya kripto paranın kullanılması için bir neden verilmeli ve genellikle kar elde etme güdüsü burda temel etken ancak bu beklenti ileriye taşınmalı çünkü atasözümüzünd e dediği gibi ''bekara karı boşamak kolay'' olmayan parayı dağıtmak kolay anlayacağınız .
Göze çarpan temel unsurlar
Ulaşılabilirlik,sosyal medyada aktiflik ya da projenin kendisine ait bir uygulaması olması özgün bir whitepaper sahibi olması ilk dikkat çeken unsurlar. Kullanıcılar muhattap bulabilmek istiyorlar bu muhattabı bulamazlarsa proje gözden düşüyor. mobil uygulama ve diğer unsurlarda ulaşılabilirlik için önemli hususlar
Karın paylaşımı hususu
Blokzincirinin temel vaadlerinden biride herkese eşit olmasada gelir elde edebilme - gelirden pay alabilme imkanı sunuyor zaten bilhassa fakir ülkelerde bu kadar çekici olmasnın temen etkeni de bu. Karın bir kısmı toplulukla paylaşıldıkça süreklilik ve güven sağlanır.
Diğer unsurlar
Yukarıda belirtilen maddelerlede ilintili olsa da ne kadar çok borsada listeleniyorsa yani gerek satın alması gerek takibi ne kadar kolaysa kullanıcılar açısından o kadar tercih sebebi. Diğer önemli hususlar düşük transfer maliyetleri ve hız bunlar likiditeyi etkileyen temel unsurlar.