Uluslararası Polis Komisyonu veya bilinen adıyla Interpol, Güney Kore menşeli veri araştırma girişimi S2W Lab ile işbirliğine gittiğini duyurdu. Yeni imzalanan anlaşma sayesinde Interpol, Dark Web’de dönen aktiviteleri analiz ve takip edebilecek. Buna kripto para alışverişleri de dahil.
20 Mart tarihinde Interpol ve S2W Lab tarafından imzalanan anlaşma şuan için 1 senelik bir süre zarfını kapsıyor.

Dark Web’i yakın takibe aldı

S2W Lab’ın iddiası, Dark Web verilerinin büyük bir ölçekteki kısmını yedeklemeyi başardığı yönünde. Dark Web veri tabanının tamamen kopyalamakla da yetinmeyen Güney Kore menşeli şirket sahip olduğu gelişmiş yazılımlar aracılığıyla bu veriler analiz etmeyi de başarıyor. Bu sayede çeşitli alan adları arasındaki anlamlı bağlantılar tespit ediliyor ve suç takibi kolaylaşıyor.
S2W’nin bir iddiası da halihazırda bir dizi müşteriye Dark Web’de dönen kripto para ticaretine ilişkin raporlar hazırlandığı yönünde. Firmanın CEO’su Suh Sangduk, internetin bu en alt katmanın kripto para birimlerinin geniş ölçekte kullanıldığını ve bu alışverişleri takip ederek siber suçların takibinin sağlanabileceğini belirtti.

Yüz maskelerinin kara borsa satılmasını takip etmişlerdi

2018 yılının Eylül ayında temelleri atılan S2W Labs, sahip olduğu gelişmiş analiz yazılım ve metotlarını Kore İleri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılarla beraber geliştirmesiyle biliniyor. 19 Mart tarihinde şirketten yapılan basın açıklamasında yüz maskelerinin Dark Web’deki karaborsa pazarlarında fahiş fiyatlar karşılığında satıldığı belirtilmişti.
Öyle ki 10 adet yüz maskesinden oluşan paketler Dark Web’in karanlık dehlizlerinde 85 ila 170 dolar arasında değişen fiyat aralığında satılıyormuş.