• 23-02-2020, 14:20:37
  #1
  Ethereum 2.0 güncellemesi için heyecan dolu bekleyiş devam ederken, ConsenSys’de çalışmakta olan uzman araştırmacı Ben Edginton, güncellemeye ilişkin detaylı bir yazı kaleme aldı.

  Ethereum 2.0


  Edginton, Ethereum ekibinin Ethereum 2.0’ın güncellemelerinin tamamlanması ve kısa sürede yayınlanması için uzun süredir çalıştıklarını, güncelleme için şu anda 41.686 doğrulayıcı ve 300.000 den fazla sistem ile çalışan Prysm testnet’in sorunsuz bir şekilde ilerleyişini sürdürdüğünü açıkladı. Dahası, Edginton, büyük Lighthouse testnet’inin bir sonraki versiyonunun halka açıklanmasına da değindi.  https://twitter.com/benjaminion_xyz/...09475764641793


  Geliştirici, Quilt ekibinin PoS-Ethereum’un üzerinde çalışmalarına devam ettiğini ve 2. Aşama’nın sharding tasarımını gösteren bir görsel paylaştı. Görselin en heyecan verici tarafı, Vitalik Buterin’in Ethereum’un ‘işletim sistemi’ fikirlerinden türetilen, sharding’ler arasında işbirliğini sağlayacak ‘yürütme ortamları’. Bu kavramla tüm Blockchain’in bütünlüğü garanti ediliyor.


  Yürütme ortamları, sharding’leri birbirine geçirmeyi amaçlamaktadır. Konsepte göre, yürütme ortamları (veya Enerji Verimliliği) ayrıca sharding’lerin aktarımı sırasında herhangi bir Ethereum sızıntısını da önleyecek.
  Son olarak Edgington, Ethereum 2.0 gelişiminin farklı aşamaları için açıklamalı tanımlamaları yaptı. İlk defa 2. aşaması olan Beacon Chain için bu açıklamayı yapan Edgington’ın yazısı gelecekte ağın öğelerinin bolluğunu çok ayrıntılı bir şekilde destekliyor. Geliştirici, ayrıca PegaSys’de üzerinde çalıştığı yeni Java ile yazılmış istemcinin Teku olarak adlandırılacağını açıkladı.
  Ethereum 2.0 güncellemesinin 2020 yılının ortasına doğru yayınlanması planlanıyor. Ethereum ekibi tüm testleri tamamladıktan yaklaşık 3 ay sonra yeni sürümü piyasa sürme planı yapıyor. Kullanıcıların yeni sürümün yayınlanması sonrası herhangi ekstra bir işlem yapmaları gerekmeyecek.

  Kaynak: https://coinotag.com/ethereum-20-gun...ri-paylasildi/
 • 23-02-2020, 19:43:47
  #2
  Gold üye
  Bu güncelleme için yorumlarınız nedir neler getırır eteryuma
 • 15-03-2021, 18:03:33
  #3
  gunesbjk adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Bu güncelleme için yorumlarınız nedir neler getırır eteryuma
  Konunun üzerinden 1 yıl geçmiş.

  1 yıl sonra yine aynı kaygılarla, soru işaretleriyle yazıyoruz.

  Benim "şahsi" kanaatime göre bu güncelleme ETH'nin özgür ve katılımcı yapısına zarar verecek. GPU gücüyle insanların bu döngüye katkı sağladığı PoW yerine POS sistemine geçilmesi öngörülüyormuş.
  PoS sistemi gelirse madencilik ortadan kalkacakmış. GPU gücünün değil sermaye gücünün önem kazanacağı söyleniyor. Güncellemeyle ETH sadece yüksek miktarda alım satım yapacak sermaye sahiplerinin bir alanına dönüşecek "iddiaya" göre.