Singapur’da kripto paralarla ilgili düzenlenen yeni mevzuat, 28 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girdi. Yeni oluşturulan “Ödeme Hizmetleri Yasası”na göre, geleneksel ödeme sistemlerini yönetenler ve lisans alması gerektiren düzenleme sisteminin bazı yönlerini kapsayacak şekilde kripto para ödeme işlemleri ve alım satım işlemlerinide düzenlemeye alacak.
Kripto para birimleriyle ticaret yapan ve kripto para erişim hizmeti sunan girişimciler birçok yeni düzenlemeye uymak durumundalar. Mali Müşavirler Yasası, Sigorta Yasası, Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Yasası, Güven Şirketleri Yasaları düzenleme kapsamında kripto para birimi girişimcilerinin uymaları gereken yasalar olarak karşımıza çıkıyor.
Yeni oluşturulan yasalarla birlikte, kripto para hizmetleri sunan şirketler Singapur Para Otoritesinin denetimi altına girecekler. Düzenleyici kurum tarafından gün içerisinde yayımlanan basın açıklamasına göre, yeni kuralların, Singapur’da oluşturulan bu yeni yasayla, ödeme hizmetleri için düzenleyici yapıyı genişleterek, tüketicinin korunması ve ödemelerin kullanımına olan güvenin arttırılmasını amaçladıklarını söyleyen, düzenleyici kurum Genel Müdürü Loo Siew Yee şu ifadeleri kullandı;

“Ödeme Hizmetleri Yasası, ödeme sistemleri sektörüne ileriye dönük ve esnek bir düzenleme çerçevesi sağlayacak. İşletme tabanlı ve risk odaklı olarak dizyan düzenleyici yapı, kuralların orantılı olarak uygulanmasını ve değişen iş modellerine adapte olmasını mümkün kılıyor. Ödeme Hizmetleri Yasası aynı zamanda riskleri en düşük seviyeye indirirken, ödeme mekanizmalarına olan güveni artırıyor, büyüme ve inavasyonlar gibi konuları da kolaylaştırıyor

Lisans için neler gerekiyor?

Yeni gelen düzenlemeler kapsamında kripto para firmalarının, para birimi takası lisansı, standart ödeme yetki lisansı ve genel amaçlı ödeme kurumu lisansı gibi birtakım prosedürlere uymaları gerekiyor.
Japonya’da hizmet veren kripto para borsası Liquid ve Londra’da hizmet veren kripto para borsası Luno lisans için başvuru yapmaya hazırlanıyor. Liquid CEO’su Mike Kayamori, “Yeni yasayı uzun zamandır bekliyorduk ve memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.
Kripto para sektörüne getirilen bu tarz yeni düzenlemelerle kullanılabilirliği daha uygun hale gelecektir. Yargı kurumları kripto para işletmelerinin lisans almaları konusunda sürekli uyarılarda bulunuyor ve sektörün şuan için en önemli sorunu olarak bu göze çarpıyor. Gereksinimlerin yerine getirilmesi ile birlikte, yargılama mercileri konuya daha fazla eğilecek ve gelecekte BitLicence davası gibi konuların önü açılacağa benziyor.

Kaynak: Cointral