Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg yükselişi gördüğü her alana el atmasıyla biliniyor. Kripto paralardaki potansiyeli görmesiyle de herhangi bir kripto parayı desteklemek yerine kendi kripto parası oluşturmak kararı almıştı. Facebook, dünya üzerindeki banka hesabı olmayan 1.7 milyar insana ulaşmayı hedeflediği projesi Libra 2020 yılında kullanılmaya başlanacaktı. Ancak projenin devlet düzeyinde tepkiler ve eleştiriler alması ve bu eleştirilerden sonra büyük yatırımcıların projeden ayrılması Libra'yı çıkmaza sürükledi. Son olarak Vodafone Libra'dan ayrıldı.

PayPal, Mastercard, Visa, eBay, Mercado Pago, Stripe gibi Libra'nın büyük yatırımcıları projeden ayrılmıştı. Şimdi ise son olarak İngiliz telekomünikasyon firması Vodafone Libra'dan ayrıldı. Hala projeyi izlemeye devam edeceklerini ve yeniden yatırımcı olma ihtimallerinin ise hala devam ettiği de yetkililer tarafından açıklandı.

Libra yöneticileri de Vodafone'un projeden ayrıldığını doğruladı ve Libra projesinin devam edeceğini vurguladı. Libra'ya Avrupa Komisyonu, Almanya Maliye Bakanlığı gibi kurumlardan ciddi tepkiler gelmişti. Bütün bu eleştirilerden sonra Facebook sahibi ve CEO'su olan Mark Zuckerberg açıklama yapmıştı:

''Libra piyasa yapıcılarını ve birliğin para politikasına müdahale edememesini sağlayacağını umuyoruz. Libra aynı zamanda ekonomik güvenlik ve istikrar düşünülerek tasarlanıyor. Kanun uygulayıcıların zincir içi faaliyetleri analiz edip müşteri bilginizi kontrol edebileceğini belirterek, mali suçlarla mücadeleyi mevcut sistemden daha iyi yapabileceğine inanıyorum. Finans sektörünün durgun ve ihtiyaç duyduğumuz yeniliği destekleyecek dijital bir finansal mimari yok. Bu sorunun çözülebileceğine ve Libra'nın buna yardımcı olabileceğine inanıyorum.''


https://teknokupur.net/vodafone-libradan-ayrildi/