• 20-01-2020, 17:16:00
  #1
  Dünya'da artan kripto para yatırımlarının ardından devletler kendi kontrolleri dışında hareket edilmesini istemedikleri için çalışmaları arttırıyor. Önce kendi ulusal paralarının dijitalleştirmeye başlayan devletler şimdi de gündemlerine vergilendirmeyi aldı. Güney Kore ise bu ülkelerin başını çekiyor. Güney Kore kripto paralardan vergi alabilir. İddialara göre Güney Kore kripto para yatırımları için %20 oranında bir vergilendirme getirmeyi planlıyor.

  Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, vergilendirme kapsamına kripto paraların da eklenmesi gerektiğini belirtti. Hükümetten bir yetkili ise konu hakkında detaylı bir açıklama yaptı:
  ''Maliye bakanlığı henüz yönünü kesinleştirmedi ancak kripto para ticaretinden elde edilen gelirin, gayrimenkul gibi sermayelerden elde edilen bir gelir olarak değil de diğer gelirler olarak etiketlenmesi daha muhtemel hale geldi''
  Vergilendirme kapsamına kripto paraların dahil edilmesinin yatırımcıları nasıl etkileyeceği henüz bilinmiyor. Ancak devletler gelir elde edebilecekleri bir yatırım alanını kontrollerinde tutmak istiyor.

  Güney Kore kripto para ekibini oluşturuyor

  Kripto para çalışmaları için dijital para uzmanlarıyla çalışılacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Güney Kore Merkez Bankası, oluşturulacak olan kripto para için diğer ülkelerin merkez bankalarıyla da iletişim halinde olacağını açıkladı. 2019 yılının Ocak ayında CBDC çalışmalarını ihtiyaç olmadığı öne sürülerek iptal eden Güney Kore, dünyadaki CBDC çalışmalarının hızlanmasıyla tekrar çalışmalara başladı. Güney Kore kripto para ekibini oluşturuyor ve bu teknolojik gelişmelerin arasında geri planda kalmak istemiyor.

  https://teknokupur.net/guney-kore-kr...ergi-alabilir/
 • 20-01-2020, 17:28:15
  #2
  2017 yilinda kripto para isine girdim o zamanda vergi gelecekti hala gelecek 😀