Çin geçtiğimiz yılın Ekim ayında kriptografi yasası çıkarmış ve işleri resmiyete dökmüştü. Çin kendi ulusal parasını dijitalleştirme (CBDC) çalışmalarına da başlamıştı. Çin yeni bir kripto para yasası çıkardı. Şimdi Çin Merkez Bankası (PBoC) geliştiricisi olduğu CBDC projesini belki de erkenden kullanıma sunulması için yeni bir yasa çıkarıldı.
Çıkarılan yasaya göre şifreler üçe ayrılıyor: şifreler, ortak şifreler ve ticari şifreler. Çıkarılan yeni yasa Çin'in Blockchain teknolojisini aktif bir şekilde kullanmasını sağlayacağı düşünülüyor. Çin'in hali hazırda devam etmekte olduğu CBDC projesini test ettiğini ve ülkenin büyük teknoloji şirketleriyle birlikte testler gerçekleştirdiği açıklanmıştı. Çinli vatandaşlar ise ülkedeki Blockchain yatırımının artması ile birlikte Bitcoin'e yönelmiş ve gözle görülür bir yükselişe sebep olmuşlardı.

Bir önceki yasa şu başlıkları içeriyordu:
  • Şifreleme uygulama ve yönetimini standartlaştırmak,
  • Şifreleme ticaretinin gelişimini teşvik etmek,
  • Ağ ve bilgi güvenliğini sağlamak ve bilimsel,
  • Standartlaştırılmış ve yasallaştırılmış şifre yönetimi seviyesini iyileştirmek gibi konu başlıklarını içeriyor.
Çin Gelişmeleri Zamanında Yakalıyor

Çin dünyadaki gelişmeleri zamanında yakalıyor ve uygulayarak her devlete örnek oluyor. Süper güç olma yolunda emin adımlarla yürüyen Çin geliştirdiği birçok projeyle her alanda öne çıkmaya başladı. Çin halkı da Blockchain teknolojisine ve kripto paralara gereken önemi veriyor. Yapılan yatırımlar göz ardı edilmediği gibi desteklenerek uygulanması yolunda büyük çaba gösteriyor. Çin Merkez Bankası küçük işletmeler için 20 milyon yen (2.8 milyar dolar) değerinde Blockchain tabanlı tahvil çıkarmıştı. Ayrıca Blockchain teknolojisine 2023 yılına kadar yapılan yatırımların 2 milyar dolar seviyesine ulaşacağı da açıklanmıştı.

https://teknokupur.net/cin-yeni-bir-...asasi-cikardi/