Arjantin ve Venezuela'da Bitcoin rekoru kırıldı. Yüksek enflasyon ile ulusal paralarının değersizleştiği Arjantin ve Venezuela'da vatandaşlar Bitcoin'e yoğun ilgi gösteriyor. Bu ilgi vatandaşların paralarının daha fazla değer kaybetmesinden çekindiklerinden kaynaklanıyor. Kendi ulusal paralarından kaçan vatandaşlar yeni bir Bitcoin hacim rekoru kırdı.
  • Arjantin'de 16-22 Aralık haftasında 32,6 milyon Arjantin Pesosu (544.905 dolar) değerinde Bitcoin hacmi oluştu.
  • Venezuela'da 16-22 Aralık haftasında 248 milyar Bolivar (24.8 milyon dolar) değerinde Bitcoin hacmi oluştu.
Devletler Bitcoin'i baskılamaya çalıştıkça rekorlar geliyor


Arjantin ve Venezuela'da yaşanan yüksek enflasyon vatandaşları endişelendiriyor ve kendilerini koruma psikolojisinden dolayı kişileri Bitcoin'e yöneliyorlar. Özellikle Arjantin devletinin kredi kartlarıyla Bitcoin satın alma limitini 10.000 dolardan 200 dolara indirmesinin ardından rekorlar gelmeye başladı. Arjantin'de yaşayan kişiler özellikle bu yasaktan sonra Bitcoin'e ayrı bir ilgi göstermeye başladı.
Venezuela'da devlet kendi kripto parası Petro'yu oluşturduktan sonra vatandaşlarının Bitcoin'e ilgi göstermesini istemiyor. Ancak vatandaşlar hiper enflasyondan korunmak için Bitcoin'e olan ilgisini arttırıyor. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, emeklilere ve kamu çalışanlarına Noel hediyesi olarak 0.5 Petro verileceğini açıklamıştı. 240 milyon dolar değerindeki Petro'nun 4.5 milyon emekli ve 3.5 milyon kamu çalışanına dağıtılacağı açıklanmıştı.

Ülkelerin Kendi Kripto Paralarını Üretme İstekleri Artıyor

Ülkeler kendi ulusal paralarını dijitalleştirerek (CBDC) çağa ayak uydurmak istiyorlar. Dünya'daki birçok kişinin ilgisi çeken kripto paralar oldukça yüksek miktarda yatırıma da sahipler. Son olarak Güney Kore kripto parasını üretmek için gerekli ekibi oluşturmaya başlıyor. Ülkemizdeki çalışmalar ise 2020 yılında başlayacak.


https://teknokupur.net/arjantin-ve-v...itcoin-rekoru/