Veriler, Bitcoin hash rate ‘in tüm zamanların en yüksek seviyesi 111 EH / s’ye ulaştığını gösteriyor; bu, 1 Ocak 2019’dan bu yana % 170.73’lük bir artışı temsil ediyor.
Hash rate, madenciler tarafından bilinen bir işlem olan Bitcoin ağını her zaman çalışır durumda tutarak madencilerin her 10 dakikada bir yeni bloklar oluşturmak için kullandıkları hesaplama gücü miktarını ölçer.
Artan hash rate, ağa yapılacak olan potansiyel bir saldırı şansını çok daha zor bir hale getireceğinden dolayı, ağın daha sağlam ve güvenli hale geldiğini düşündürebilir.
Önümüzde Bir Bitcoin Rallisi mi Var?

Bitcoin madenciliği pahalı bir uğraş. Bununla birlikte, artan Bitcoin hash rate daha fazla kişinin pazara girişi ile birleştiğinde, madencilerin uzun vadede Bitcoin fiyatının potansiyeli konusunda kendilerinden emin ve iyimser olduklarını gösteriyor. Bu aynı zamanda madenciliğin şimdilik kârlı kaldığının da bir işareti olabilir.
Bitcoin Hashrate Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

Hash rate genellikle takip edilen bir göstergedir ve Bitcoin’in fiyatıyla ilintili olması gerekmez. Ancak Chris Derose’un belirttiği gibi, pazarın coşkusunu da gösteriyor. Ona göre, “en azından bu işe yatırım yapan insanlar üzerindeki coşku ağın durumunu gösteriyor.”
Blockbid’den David Sapper da aynı görüşü paylaştı: “artan hash rate, insanların uzun vadede burada olmaları anlamına geliyor, çünkü sahip olduklarını biriktirmekten, hatta potansiyel olarak zararda bile olmaktan mutluluk duyuyorlar”.
Çin, Bitcoin Madencilik Pazarına Hükmediyor

Bitcoin fiyatı için inişli çıkışlı bir yıl olmasına rağmen, bu ayın başlarında Coinshare’den elde edilen veriler, madencilerin küresel olarak bu yıl toplam 5,4 milyar dolar gelir elde ettiklerini ortaya çıkardığı için madenciler için oldukça karlıydı.
Bununla birlikte, Çin, Bitcoin madencilik ağına hâkim durumda, hash rate ‘inin neredeyse % 66’sı bu ülkeden geliyor. Bu mümkün çünkü Bitmain ve Canaan gibi çok fazla hash rate üreten madencilik devleri Çin’de bulunuyor.
Haber kaynağı: https://kointimes.net/bitcoin-hash-r...ekorunu-kirdi/