• 17-12-2019, 20:06:50
  #1
  Venezuela vatandaşlarına Petro dağıtacak. Yüksek enflasyonla mücadele eden Venezuela değersizleşen parasına alternatif olarak Petro isimli kripto parayı üretmişti. Petro'nun fiyatını petrolün varil fiyatı belirlemişti. 1 Petro 60 dolara tekabül ediyor. Venezuela'da asgari ücret ise 0.5 Petro.
  Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, emeklilere ve kamu çalışanlarına Noel hediyesi olarak 0.5 Petro verileceğini açıkladı. Herşeyin fiyatının yavaş yavaş Petro ile hesaplayan Venezuela dolar cinsinden 240 milyon dolarlık Petro dağıtacak. 4.5 milyon emekli ve 3.5 milyon kamu çalışanına Petro dağıtılacak.
  2018'in Temmuz ayında kullanılmaya başlanan Petro'nun fiziksel dayanağı ise 5 milyar varil petroldür. Fiyatı petrole bağlı olduğu için bağımsız olduğunu söylenemez. Petro'nun kullanımının arttırılmasının da hedeflendiği ve gerekli çalışmaların yapıldığı da Maduro'nun açıklamaları arasında yer aldı. 50 bin satıcı ile Petro'nun kullanımı konusunda anlaşma sağlandığı açıklandı.

  Ülkelerin Kripto Para Girişimleri

  Ülkelerin kripto paralara olan ilgileri giderek artıyor. Kendi ulusal paralarını dijitalleştirmeye çalışan ülkelerin dışında Venezuela da kendi kripto parasını üretti. Venezuela kendi kripto parasını üretti ancak eleştirilerin odağından kurtulmayı başaramıyor. Uzmanlar Venezuela'nın enflasyondan bu türlü bir yöntemle kurtulamayacağını savunuyor.
  Son olarak İsveç kendi dijital parası olan e-kron'u geliştirmeye başladığını açıklamıştı. Uzun süreli bir proje olacağı açıklanan e-kron dünyaca ünlü strateji, danışmanlık, dijital, teknoloji ve operasyon hizmetleri veren Accenture firmasıyla beraber geliştirilecek. Accenture e-kron projesinin arayüzünü tasarlamaktan sorumlu olacak.

  https://teknokupur.net/venezuela-vat...tro-dagitacak/
 • 17-12-2019, 20:14:38
  #2
  Petrol olarak okuyanlar derneği...