İsveç de kendi dijital parasını geliştiriyor. Kendi ulusal parasını dijitalleştirmek isteyen ülkeler kervanına İsveç de dahil oldu. İsveç Merkez Bankası (Riksbank)'nın yaptığı açıklamalara göre ilerleyen yıllarda dijital kron kullanılmaya başlanabilir. Blockchain teknolojisinin önemini zamanında fark edip çalışmalara başlayan devletler büyük ilerleme kat edeceklerdir. Para politikalarını ellerinde tutmak isteyen ülkeler ulusal paralarını dijitalleştirme yoluna gitmeye başladılar. Çin, Japonya, Hindistan, Fransa gibi ülkeler ulusal paralarının dijitalleştirmeye yönelik çalışmalara başladılar.

Dijital Kron Araştırmaları Başladı

İsveç Blockchain teknolojisini yakından takip ediyor ve kendi ekonomisine uygulamanın yollarını arıyor. Bu uygulama bir dijital para geliştirerek gerçekleşecek gibi görünüyor. Dünya'daki diğer ülkelerde de böyle gelişmelerin yaşanması İsveç'in çalışmalarını hızlandıracağını anlamına gelebilir.

İsveç Merkez Bankası, dijital kron projesine e-kron ismini verdi. Bu projesini dünyaca ünlü strateji, danışmanlık, dijital, teknoloji ve operasyon hizmetleri veren Accenture firmasıyla beraber geliştirecek. Accenture e-kron projesinin arayüzünü tasarlamaktan sorumlu olacak.

Geliştirilen bu proje uzun vadeli olacağı için çalışmaları da uzun sürecektir.

Ülkemizdeki Çalışmalarda 2020 Yılında Başlayacak

Cumhurbaşkanlığı dijital para müjdesini verdi. Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan 2020 planlarına göre yerli dijital para basımına başlanacak. İlk aşamada testleri yapılacak olan proje'nin ismi ''Dijital lira'' olacak. Testlerin 2020 yılının sonuna kadar bitirilmesi amaçlanıyor. Blockchain (blok zincir) tabanlı dijital lira'nın çalışmalara başlanacağı T.C Resmi Gazete'de 4 Kasım'da yayınlanan bildiriyle resmiyete kavuştu.

https://teknokupur.net/isvec-de-kend...-gelistiriyor/