Kripto paralara olan talep arttıkça devletler bu duruma kayıtsız kalmak istemiyorlar. Ülkeler para politikalarını ellerinde tutmak adına ulusal paralarını dijitalleştirme yoluna gitmeye başladılar. Çin, Japonya, Hindistan, Fransa ve ülkemizde dijital para projelerinin başlayacağı açıklanmıştı. Çalışmalar daha başlamadan kripto paralara olan yumuşak tavrıyla bilinen İsviçre, dijital para projesini ertelediğini açıkladı.

Federal Konsey, dijital frank projesinin fırsatlarını ve risklerini gösteren bir rapor hazırladı. Açıklanan raporlara göre dijital frank projesinin beklentileri karşılayamadığına karar verildi ve proje ertelendi. Bu kararla birlikte İsviçre Merkez Bankası tarafından üretime geçmesi beklenen (CBDC) dijital para projesinin beklentileri karşılayamayacak olmasını şu açıklamayla duyurdu:

''Küresel olarak erişilebilir merkez bankası destekli dijital para birimi, şu anda İsviçre'ye ek bir fayda getirmeyecek. Bunun yerine, özellikle finansal istikrar açısından yeni risklere yol açması muhtemel.''

İsviçre Merkez Bankası (SNB), hükümetlerin genel olarak kripto paralara karşı çıkmasını haklı bulduğunu da belirtti. Para politikalarının devlet elinde olması gerektiğini savunan hükümetler, kripto para ile ilgili gelişmelerde geri planda kalmayı tercih ediyor. Projenin geliştirilmesinin tamamen iptal olmadığı ve kullanışlı hale getirilmesi için devam edileceği de belirtildi. Ardından açıklamalara şu detaylar düşüldü:

''Merkez Bankası tarafından geliştirilen toptan satış token’ı, ticari işlemlerde, menkul kıymet alım satımında ve menkul kıymetlerin yönetiminde verimliliği artırmaya yardımcı olabilir.''

Ülkemizdeki Çalışmalarda 2020 Yılında Başlayacak

Cumhurbaşkanlığı dijital para müjdesini verdi. Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan 2020 planlarına göre yerli dijital para basımına başlanacak. İlk aşamada testleri yapılacak olan proje'nin ismi ''Dijital lira'' olacak. Testlerin 2020 yılının sonuna kadar bitirilmesi amaçlanıyor. Blockchain (blok zincir) tabanlı dijital lira'nın çalışmalara başlanacağı T.C Resmi Gazete'de 4 Kasım'da yayınlanan bildiriyle resmiyete kavuştu.


https://teknokupur.net/isvicre-dijit...sini-erteledi/