Trend teknolojiler arasında olan blockchain, ülkemizde de hakkettiği değeri görmeye başladı. Bir çok farklı sektörden gelen kişilerin bir araya geldiği bir konferansta, blockchain kelimenin tam manasıyla derinlemesine konuşuldu.

TÜSİAD ve Bilkent Üniversitesinin ortaklaşa kurduğu, Bilgi Toplumu Forumu, bu hafta çok önemli bir etkinliğin organizasyonunu düzenledi. “İş Hayatında Blok Zinciri 2019” isimli konferansa özel sektörden, kamuya bir çok önemli isim katıldı. Sizler için konferanstan öne çıkan konuşmaları derledik..

Blockchain teknolojisinin ilerki iş hayatı için kilit öneme sahip olduğu ifade eden Bilkent Üniversitesi – TÜSİAD Bilgi Toplumu Forumu Direktörü Prof. Dr. H. Altay Güvenir şunları söyledi: “Firmalarımız bu teknolojiyi yakından takip etmeli, kendi çalışma alanlarında uygulama fırsatlarını değerlendirmelidir. Üniversitelerde öğrencilerin blockchain teknolojileri ile aşina olmaları, bu alanda projeler geliştirmeleri, yetişmiş insan gücü açısından çok önemlidir.”

TÜSİAD Bilgi Teknolojileri Çalışma Grubu Başkanı Burak Aydın şu ifadeleri kullandı: “Rekabet gücümüzü artırmak için blok zinciri teknolojisini iş dünyasına nasıl entegre edeceğimizi çok iyi düşünmeliyiz.”

Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Pınar Çağlayan Aksoy şunları söyledi: “Tüm dünyada hukukçular, blok zinciri ve bununla ilişkili akıllı sözleşme, kripto para ve big data gibi kavramları hukuki bir zemine oturtmaya çabalıyor. Burada esas mesele, blok zincirinin kullanılmasının barındırdığı hukuki risklerin tespit edilebilmesi. Mevcut hukuki düzenlemeler ile bu değerlendirmenin yapılıp yapılamayacağı bir yana, hukuki gelişmelerin teknolojik gelişmelerin hızına yetişebilmesi için özel olarak çaba harcanması ve işbirliği yapılması gerekiyor.”

Boğaziçi Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Barış Özistek şu görüşleri paylaştı: “Teknoloji dünyasında hiçbir zaman tren kaçmıyor. İnternet, akıllı telefonlar, yapay zekâ derken şimdi de blok zinciri büyük bir değişim başlatacak. Büyük değişimlerin yaşanacağı dönemlerde doğru pozisyon almak çok önemli.”

Ernst & Young Türkiye Yardımcı Ortağı, Tedarik Zinciri Danışmanlık Lideri Arda Karaçelebi şu ifadeleri kullandı: “Blok zinciri aslında bir güven ağı. Ve güven çağlar boyunca ticareti canlandıran en önemli yakıt. Blok zinciri bu bilgi ve eşya hareketinde güven ortamına sağlayacağı katkı nedeniyle çok umut vadediyor. Önündeki en büyük risk ise bilgiyi silolar halinde kullanmaya alışkın kültürden vazgeçmek istememek.”

Kaynak: https://www.koinfinans.com/is-dunyas...r-araya-geldi/