Pazartesi günü bir Çin yetkilisi, kripto para birimlerinin yasaklanmasıyla ilgili sıkıntı yaşadıklarını itiraf etti. Bu yeni varlığın ekonomi üzerindeki büyük etkisinden dolayı bazı “şüpheli işlemler” hakkında araştırma yaptıklarını belirtti.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi Finans Departmanında çalışan bir asistan olan Yang Tao, Çin Komünist Partisi’nin resmi gazetesi olan The People’s Daily gazetesinde, bu dijital para birimlerinin potansiyelini inceleyerek bunun var olan global finansal ve para sistemi üzerindeki etkilerini anlatan bir makale yayımladı.

Kriptolar, Para Cinsi mi Yoksa Bir Ürün mü?
Yang bir parçada şu şekilde belirtiyor:

“Bitcoin’e çok benzeyen geleneksel ‘Özel Para’ ile yeni ‘Özel Para’, pek çok ülkenin mali otoritelerin ‘mali gücü’nü etkiliyor. Ancak teknik açıdan bakılırsa, dijital para birimleri üzerinde kesin ve bütün bir yasak uygulayabilmek çok zor.”

Zorluğun bir kısmı bazı ülkelerin yatırımcıları olası suç eylemlerinden ve sahte işlemlerden korumaya yönelmesinin (pazarın manipülasyonu, kara para aklama gibi) yanı sıra kar zarar odaklı denetime odaklanmasından kaynaklanıyor.

Yang aynı zamanda mevcut düzendeki kripto para birimlerinin bir kesim tarafından mal, bir kesim tarafından da bir para birimi olarak yorumlanmasını sorguluyor. Ona göre dijital değerler paranın nasıl transfer edileceğinde önemli bir rol oynuyor. Bu durumu da şöyle kaleme almış:

“Dar bir perspektiften bakarsak, Bitcoin ile temsil edilen dijital para birimi, kendine has ‘mali değeri’ bulunmakta. Bu sebepten ötürü özel bir varlık yada mal olarak değerlendiriliyor. Sonuç olarak gerçek etkisi çoğunlukla mali seviyede değil, ama finansal pazarda meydana geliyor.”

Yang’a göre, daha geniş bir perspektiften bakıldığında ise, elektronik para birimlerinin büyük etkisinin, var olan mali sistem üzerinde olduğunu, çünkü direkt etkisinin ödemelerin verimliliği ve para birimlerinin iletim mekanizmasının yanı sıra para arzının istatistiksel kategorisinde olduğunu belirtiyor.

Çin Bütün Kripto Eylemlerini Yasaklıyor
Çin Halk Bankası
Bu yılın şubat ayında Çin, tüm kripto para birimleri üzerinden dönen eylemlerini durdurdu. Hükümet, bu dijital para birimlerinin tamamını ve transferlerini sağlayan tüm teknolojilerin de yasaklanmasını emretti.

Bu hareketin ilk başlangıcı, geçtiğimiz yıl Eylül ayında tüm kripto para birimlerinin transferlerini bloke edilmesiyle meydana geldi. Çin Halk Bankası’nın yerel yayım organı Financial Times, konuyla ilgili şu açıklamayı yazdı:

“Finansal riskleri engellemek adına, Çin aldığı önlemleri sanal para birimlerinin ticaretini yada ICO yapan sınır içi ve sınır dışı platformlarını kaldırarak arttırdı.”

https://www.kointicaret.com/cin-krip...i-kabul-ediyor