• 25-01-2018, 09:20:35
  #1
  2018 yılından itibaren Türkiye merkezli bankalar da artık kripto para işlemi yapan hesapları dondurmaya, işlemlere bloke koymaya ve hesap kapatmaya başladı.

  Kuveyt Türk ile başladı
  Diyanetin fetvasından sonra banka prensipleri gereği artık kripto borsaların hesaplarına ödeme yapılamama olayı başlandı.

  DenizBank ilk örnek.
  Sosyal medyada bir çok kullanıcı tarafından belirtilen bu sorun hâlâ çözülebilmiş değil. DenizBank kullanan kişiler Türkiye merkezli kripto para borsaları (Paribu, BTCTurk vb.) üzerinden işlem yapabilmek için bu borsaların banka hesaplarına para göndermeye çalışırken hata ile karşılaşıyorlar.
  Üstüne üstlük Paribu'dan Denizbank hesabına gelen paraya bloke koyarak hesaplarını dondurmaya başladı. Para girişi olan kullanıcıların da hesaplarına bloke koyarak “inceleme” başlattık diyerek kullanıcının parasını kilitliyorlar.
  Aslında hiç bir resmi dayanağı olmayan bu uygulamanın banka yetkililerinin kripto paralara olan nefreti denilebilir.

  İş Bankası da bloke işlemlerine başladı!
  Uzun zamandır yurt dışı borsalarında işlem yapan ve çok iyi tanıdığım bir arkadaşım Yurt dışı borsalarında işlem yapmak için, İş Bankası üzerinden Almanya merkezli bir bankaya para göndermek isteyen kullanıcı, parasını aktarma emri verdikten sonra banka tarafından aranıyor ve “Bu banka ile anlaşmamız olmadığı için maalesef işleminizi gerçekleştiremiyoruz” tarzında bir yanıt alıyor. Daha önce defalarca aynı işlemi, aynı bankayı kullanarak yaptığını belirten kullanıcıya daha sonra da “İşleminiz genel müdürlük tarafından reddedilmiş ve hesabınıza bloke konulmuş” şeklinde bir yanıt geliyor. Genel müdürlük ile görüşen kullanıcıya İş Bankası’nın artık kripto para ticareti yapılan borsalara para göndermek için kullanılamayacağını ve bu işlemlerin genel müdürlük tarafından reddedildiğini iletmişler.
  Yukarıda da dediğimiz gibi bu işlemlerin hiç bir yasal dayanağı ya da mevzuatta kısıtlaması yok. Olayın doğruluğunu teyit etmek için ufak bir miktar, aynı bankaya, aynı hesaba bizler de göndermeyi denedik ve banka tarafından hesabımıza bloke konuldu.
  Ayrıca yine aynı bankaya, fakat farklı bir isme para transferi denediğimizde ise hiç bir sıkıntı olmadan para gitti ve “Böyle bir müşteri yok” denilerek para bize geri geldi.
  Yani aslında aynı banka içerisinde farklı birisine para gönderdiğinizde sıkıntı olmazken, kripto işlemi yapacaksanız banka tarafından engelleniyorsunuz.
  Yapılan bu kısıtlamanın hukuki olarak doğru olmadığını ve bankaların para transferini engellemesinin tamamen bir hak mahrumiyeti olduğunu belirterek konu ile ilgili avukatlardan gerekirse bankalardan yazılı açıklama talep etmesini ve konuyu yetkili makamlara iletmesini bekliyoruz. Unutmayalım, bir teknoloji ortaya çıktı ve büyük dünya ülkeleri hızla buna ayak uyduruyorken insanlarımızı kripto paralardan uzaklaştırmak yalnızca kendi ayağımıza sıkmaktır.
  Bu nedenle tekrardan tüm yetkililere sesleniyorum, gerekli vergilendirmeyi yapabileceğiniz, işlemleri takip edebileceğiniz bir birim oluşturun ve kripto para ticaretine artık resmi olarak izin verin.
  Zamanında yaptığımız hataları yapıp gençlerimizi diğer ülkelerin yirmi yıl gerisinden gelmek zorunda bırakmayın.
 • 25-01-2018, 09:32:43
  #2
  Normal
 • 25-01-2018, 09:37:25
  #3
  Çağın gerektirdiklerine uyum sağlamayı reddederek çöküşünü yaratan Osmanlı İmparatorluğu'nun torunlarından bilgisizce verilmiş bir fetva etrafında toplanarak günümüzün yeni ekonomisini reddeden Türkiye'ye... Kore değilsin, süper güç hiç değilsin. Böylesi bir teknolojiyi reddederek neyi başaracaksınız?
  (Yorumumdan siyasi çıkarım yapıp tartışmaya gireceklere kapım kapalı. At gözlüklerinizi çıkarın)
 • 25-01-2018, 09:45:21
  #4
  Banka bloke koyarak sizi nasıl 20 yıl geri bırakıyor. Duyanda bilimsel bir şey yapıyorsunuz zannedecek. İnsanoğlu menfaati için ailesini satar, parayı bulan kariyi boşar hatta dinini bile satar.

  Baştan sona mantıksız bir konu. Büyük ülkeler hep destekliyormusta bir tek bizim ülke karismismis. Zaten Osmanlı'da da hep aynı zihniyet diye biride altta yorum yazmış.

  Banka ve Osmanlı? BTC sizi düşündüğünüzden çok daha ileri taşımış!
 • 25-01-2018, 09:54:34
  #5
  Üyeliği durduruldu
  EvlenenKim adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Banka bloke koyarak sizi nasıl 20 yıl geri bırakıyor. Duyanda bilimsel bir şey yapıyorsunuz zannedecek. İnsanoğlu menfaati için ailesini satar, parayı bulan kariyi boşar hatta dinini bile satar.

  Baştan sona mantıksız bir konu. Büyük ülkeler hep destekliyormusta bir tek bizim ülke karismismis. Zaten Osmanlı'da da hep aynı zihniyet diye biride altta yorum yazmış.

  Banka ve Osmanlı? BTC sizi düşündüğünüzden çok daha ileri taşımış!

  Kronik bunlar, bitmezler. KuveytTürk yaptığında "müslüman bankası qwuhsuasdğasıdhğasdh ğasdh as cahil aspğdo qawdğ" diye b*ğürenler vardı. iş bankası için ne diyecekler çok merak ediyorum.
 • 25-01-2018, 10:00:30
  #6
  İçerde bir miktar ethereum birikimim var anaparamı çekmiştim ekimde kalanlar kâr. Kısa süre sonra onlarıda çekeceğim. Sorun yaşamayız sanırım. Lakin gerekli yasal düzenlemeleri devletimizin biran önce getirmesi gerekli.
 • 25-01-2018, 10:06:04
  #7
  Bizde AKBANK kullanırız adamlar ripple'ı direk destekliyor... No problem...
 • 25-01-2018, 10:23:32
  #8
  ziraat bankası kredi kartıyla bitstamp.net ten btc alınabiliyor, işbankası kartlarıyla alınamıyor...
 • 25-01-2018, 11:33:29
  #9
  Bugün isbankasi hesabıma btc bozdurup para aktardım bir problem olmadı