2017, Bitcoin’in değeri 1.000 $ ‘dan neredeyse $ 20.000’ e yükseldi ve 2018’de işler yavaşlayacak gibi görünmeyince kriptokrasinin ana akım haline geldiği yıl oldu .
Şimdiye Kadar En İyiyi Yaz
2017/12/08
Bitcoin ile zemin seviyesine girme şansınızı kaçırmış gibi hissederseniz, seçim yapabileceğiniz diğer dijital para birimleri var. İşte 2017’de patlayan ancak hala Bitcoin’den daha ucuza mal olan diğer kripto para birimlerine ilişkin hızlı bir kılavuz.


Şifreleme Nedir?

En basitinden, bir şifreleme, işlemleri güvenli hale getirmek için şifrelemeyi kullanan dijital bir para biçimidir, ancak anlamak için birkaç önemli ayrıntı daha vardır.
Birincisi, kriptokrasitenin çıkarılması olabilir. Bu, gittikçe zorlaşan denklemleri çözmek için bir bilgisayar kullanmayı gerektirir. Bu denklemler işlemleri doğrulamak için gereklidir ve karşılığında madenci para birimini alır. Bu şekilde oluşturulan işlem kayıtlarına bloklar denir ve bu da bizi ikinci ayrıntıya getirir: blok zincirleme.
Bir blok zincir, aslında bloklardan inşa edilmiş işlemlerin defteridir. Herkese açıktır ve merkezi olmayan, bu nedenle her değişiklik herkes tarafından görülebilir. Blockchain teknolojisi başlangıçta Bitcoin için oluşturuldu, ancak potansiyel olarak tıbbi kayıtların yönetiminden oy kullanmaya kadar herhangi bir amaç için kullanılabilir.
Bu yolun dışında, duymuş olabileceğiniz en iyi kripto para birimlerinden bazıları ve Bitcoin’den nasıl farklı oldukları aşağıda belirtilmiştir.

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash, iki farklı para birimi kurarak Ağustos 2017’de gerçekleşen Bitcoin için bir çatal vasıtasıyla oluşturuldu . Amaç, Bitcoin Cash için blok boyutunu artırarak işlemlerinizi daha hızlı hale getirmekti; bu da ölçeklenmeyi kolaylaştırdı.
Bitcoin Cash, Bitcoin’in yerini alamadı, ancak yazma anında madeni para başına 2,788.68 $ değer kazandı. Popüler şifreleme değiş tokuşu Coinbase , Aralık ayı sonlarında Bitcoin Cash’e destek sağladı. Ancak bu hareket, içeriden öğrenenlerin ticaretine ilişkin talepleri ortaya çıkardı ve şirketi yeni özelliği askıya almaya zorladı .

Litekoin (LTC)

Litecoin, 2011 yılında Charlie Lee, MIT mezunu, eski Google çalışanı ve eski Coinbase mühendislik müdürü tarafından kuruldu. Bitcoin’e benzer şekilde çalışır, ancak mayınlandırılabilecek maksimum sayıda madeni para ile çalışır. Litecoin blokları daha hızlı oluşturulabilir : Her 2.5 dakikada bir, Bitcoin’in her 10 dakikada bir birer tane.
Litecoin’in amacı, Bitcoin’in daha harcanabilir bir versiyonu olarak hareket etmektir. Bununla birlikte, hızla kriptocurrency spekülatörleri için değerli bir yatırım haline geliyor. Litecoin şu anda 250 dolardan az değerinde.

Eter (ETH)

Etherium platformu ve onun para birimi olan Eter 2013’te ilk kez önerilmiş ve 2015 yılında piyasaya sürülmüştür. Bitcoin’e benzer şekilde işlev görür ancak akıllı sözleşmelere (yasadan ziyade kodlar tarafından uygulanan anlaşmalara) odaklanılmıştır. Bunlar, insanlar arasındaki sözleşmeleri yönetmek, fonların erişilebilmesi için çoğunluğun imza atması gereken çoklu imza hesapları oluşturmak ve daha fazlası için kullanılabilir.
Bitcoin, halihazırda, insanlar arasında para transferi yapmak için gerekli olanlar da dahil olmak üzere akıllı bazı sözleşmeler için destek içeriyor ancak yapabilecekleri şeylerle sınırlı. Etherium insanlara kendi sözleşmelerini yazsınlar.
Gerçek para birimi olan Eter, Etherium platformunda gezinmek için yakıt olarak işlev görmekle birlikte, satın alınabilir ve bir yatırım olarak tutulabilir. Şu anda 777.55 Dolar değerinde

Dalgalanma (XRP)

Ripple, 2017 yılının sonunda değer artışı sonrasında manşet yapmak için en son kriptocurrency’dur. Aralık ayı sonlarında 2.21 $ ‘lık bir değere ulaşır ve 85 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri elde eder.
2012’de oluşturulan Ripple, hem şirket hem de crpytocurrency’yı ifade eder. Ripple’yi, ABD Doları gibi devlet tarafından desteklenen para birimleri ile birlikte destekleyen bir ödeme ağı olarak çalışmak üzere tasarlanmıştır. Şirketin amacı, bankalar ve diğer finansal kuruluşlar için ödeme teknolojisi geliştirmek ve 100’den fazla kurum zaten şebekeyi kullanıyor.
Ripple, popüler dijital para birimi Coinbase aracılığıyla satın alınamayan bu makalede adı geçen tek şifreleme oranıdır. Bununla birlikte, Ripple web sitesinde, Bitstamp , Kraken ve Gatehub da dahil olmak üzere para birimini destekleyen bir düzineden fazla alternatif borsa listesi bulunmaktadır.

Haber Kaynağı