Google Algoritma Değişikliği - Sayfa 3 - R10.net
 • 06-11-2010, 08:10:23
  #19
  setrox adlı üyeden alıntı
  tags lar için noindex koyun mesela ben sitelerimde ana sayfam ve konularım şu şekilde

  <meta name="robots" content="index,follow,noodp,noydir" />

  tag sayfalarım ise

  <meta name="robots" content="noindex,follow,noodp,noydir" />

  kısaca taglarımı google indexlemiyor ama takip follow işlemini yapıyor..bu durum trafikte sıkıntı yapar ama en azından penaltı yemezsiniz..çok fazla etiketin tekrarlama olayı..
  Tamamda bu dediğin olayı normal bir insan bile zor yapar google botlarının bu kadar detaylara baktığını pek sanmıyorum açıkcası bu etiket işi gerçekten siteye zarar verdiğini kanaatindeyim bugünde hiç etiket eklemeden makale yazdım 2 veya 3 sayfalarda çıkıyor oda bi işe yaramıyor napsak bilemedimki
  Etiket eklediğimde ise o makaleyi googlede bulamıyorum.
  Biri
 • 06-11-2010, 18:47:02
  #20
  setrox adlı üyeden alıntı
  Arkadaşlar MAYDAY UPDATE 2 ile karşı karşıyayız
  Evet bu konuda denemeler yapıyordum. 1. mayday update de bir sitem gitti 4 aydır kendine gelmedi. Bunun üzerine yaklaşık aynı şeyleri yaptım. 1 haftadır sitede hareketlenme başladı.

  Googlenin etiket sayfalarına yada scripte karşı bir tavrı mevcut olduğunu sanmıyorum. Genel olarak etiketleri sık kullandığımızdan dolayı bu olay gerçekleşiyor. Örneğin bir konuya 6 etiket koyuyoruz. Hepsinde tek konu. Sanki dublicate contents e yakalanıyor. Dolayısıyla etiketleri spam olarak algılıyor ve siteyi kelime bazında filtreye sokuyor gibi. Çoğu indexlerin özelliklede etiket indexlerinin sık sık silinip tekrar görünmesi bundan olabilir. Ki nitekim indexlenmedi denilen etiket veya sayfaların cache leri ortaya çıktığında aslında daha önceden indexlendiğini gözlemledim.

  Durum eğer gerçekten etiketten dolayı meydana gelen bir dublicate contents ise aklıma gelen bir kaç yöntem...
  1. Etiketleri temizlemek (Fazla sevilmeyen 404 sayfa çok fazla oluşur. Burada alternatif olarak etiketleri 301 ile ana sayfaya yönlendirebiliriz.)
  2. Etiketlerin tekrar düzenlenmesi. (Kategori nin bir altı olan sub şekle sokulabilir.)
  3. ......
  4. ..... diye gidiyor.

  Şahsi fikrim olarak 3-4 ay sonra dublicate den kurtulmayı başaran spam içeriklere karşı 3. bir mayday update gelebilir.
 • 07-11-2010, 01:07:01
  #21
  Misafir
  seohocasi adlı üyeden alıntı
  Etiket sistemi seo için oldukça etkili bir özelliktir. Ancak bu sistemi iyi kullanmayı bilmek gerekir.

  1. 2 yaşın altındaki siteler etiket bulutunu anasayfada göstermemeli
  2. 1 yaşın altındaki siteler yazı etiketlerini anasayfada göstermemeli
  3. site 1 yaşını doldurana kadar yazı etiketleri single.php içerisinde gösterilmelidir.
  4. etiketler mutlaka konu ile alakalı olmalıdır
  5. etiketlerin sayısı makalelenin uzunluğuyla orantılı olmalıdır. önemli !
  kısa yazılarda çok etiket kullanmak spam görüntüsü oluşturur. orta ölçekli yazılarda (400 kelime civarı) ort. 4 - 5 etiket kullanılmalıdır.
  Akılda kalması içi şu formülü kullanabilirsiniz. Her 100 kelimeye 1 etiket.
  6. etiketler sürekli aynı kelimelerden oluşmamalı farklı kelime veya kelime grupları da kullanılmalıdır.

  Etiket hakkında bu hususlara dikkat edilirse hiçbir zarar görmeyeceğiniz gibi maksimum faydayı da sağlarsınız.

  Tamamıyla katılıyorum.
 • 07-11-2010, 04:50:37
  #22
  Bu dalgalanmadan benim sitelerde nasibini aldı

  wp benim en iyi kullandığım yazılımdı (bilen bilir 100k+ legal wordpress, blugcu, blogspot sitelerim vardı zamanında) ama şu son 3-5 aydır, wp sitelerimde bir gelişme göremiyorum. Bu dalgalanma sonrası en çok ilgilendiğim site resmen göçtü.

  2 gündür farklı birşeyler deniyorum, bakalım sonuç ne olacak...

  şuna eminim: elinizdeki site 3-5 yıllık değilse, etiket sistemi artık hikaye. (wp için) özel yazılımlar bu durumdan yırtıyor.

  19 ekim sonrası bir google faciası yaşadık ama bunuda çözeceğiz
  Alacağın olsun @radmin üye olduğumda SSK yapsaydın Emekliydim şimdi.
 • 07-11-2010, 04:58:04
  #23
  Misafir
  Google daki bu dalgalanmalar yeni bir sistem oluşumunun sonuçlarıdır, önemli kelimelerde yıllardır aynı sırada olan siteler bile yer değiştirmiş demek ki yeni bir sonuç algoritmasını devreye soktu. Hayırlısı
 • 07-11-2010, 13:40:22
  #24
  Google sayı vermeden her zaman konu ile alakalı etiketleri ister diye biliyorum. Her postuma konu ile alakalı 20 30 etiket girerim yıllardır zararını görmedim faydasını gördüm
  Odam kireç tutmuyor, kumunu karmayınca...
 • 21-11-2010, 11:13:23
  #25
  HaCKeW adlı üyeden alıntı
  Google sayı vermeden her zaman konu ile alakalı etiketleri ister diye biliyorum. Her postuma konu ile alakalı 20 30 etiket girerim yıllardır zararını görmedim faydasını gördüm
  ee normal. Algoritma değişikliği arkadaşın dediği gibi etiketkeri kapsam dışı bırakıyorsa artık faydasını değil zararını görürsünüz...

  15 Kasımda googlede favori olduğum tüm kelimelerde kayboldum. 19 Kasımda tüm etiketlerimi sildim geri geldim. 20 Kasımda tekrar etiket ekledim ve yok oldum... Bu gün itibariyle gene sildim eğer gene sitem geri gelirse arkadaşın tesbitine katılmış olacağım. Bir de şunada dikkat ettim bu sorun bir çok sitede var ve bu sitelerin ortak özelliği Wordpress veya Joomla kullanmaları.
 • 21-11-2010, 11:50:26
  #26
  19 undan beri sağlam etiketsiz veya etiketli konularım silinmiş 17k lık sitem 4 5k ya düştü 2 gündür .. buda böyle giderse beni bittiğim an demektir bakalım bir kaç güne kadar da düzelmezse vay halime ..
  izmir orkestra
 • 21-11-2010, 12:30:31
  #27
  Benim 2007 yılından beri zirvede olan sitem uçtu gitti. Bırak 6.7.sayfaları direk infosu silindi. web yöneticisi araçlarından site haritası yolluyorum onu bile kabul etmiyor.
  Etiket metiket hikaye . Ne bir tane etiket kullanmıştım ne de bir tane link vardı sitede. Tamamen özgün tasarım. Ancak ;
  Kopya içerik vardı sitede. Özgün yazı yokmuydu ? vardı . Ben kurunun yanında yaşta yandı gözüyle bakıyorum. Bu algoritma tam oturdu mu ? Bana sorarsanız hayır . Hala kopya sitelerden sıralamada gözükenler var.
  Son olarak şunu söyleyim . Özgün içeriğiniz olsun arkanıza bakmayın