Seo Hosting ve NS Ayarları - R10.net
15
Bildirimler TÜMÜNÜ OKUNDU SAY
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..
Giriş Yap Kayıt Ol
 • 04-11-2010, 18:27:24
  #1
  Bu yazımda Seo Hosting ve NS ayarları hakkında bilgiler vereceğim. Seo Hosting’in amacı birden fazla sitenin birbirlerine link vererek desteklemek. Site sahiplerinin aynı kişiler olduğunun anlaşılmaması yada aynı sunucuda bulunduğunun arama motorları tarafından farkedilmemesi için C Class iplere sahip Seo Hostingler kullanılır. Örnek vermek gerekirse XXX sitesi; 74.53.72.2 gibi bir ipde bulunuyorsa YYY sitesi; 74.53.71.12 gibi bir ipde bulunur. Ama NS ayarı yapmazsanız aynı ns ayarına sahip 2 veya daha fazla farklı ipden oluşan siteler aynı nameserver’da bulunur. Bu durumda arama motorları bunu fark eder. Yani C Class ipye sahip Seo Hosting kullanmanız hiçbir işe yaramaz. Daha fazla bilgi için; Seo Hosting

  Bu yüzden domaine özel nameserver oluşturmalısınız. Her domain için farklı c class ip ve farklı nameserver kullandığınızda maximum verim elde edeceksiniz.

  Godaddy’de nameserver oluşturma için bu adımları izleyebilirsiniz.
  -Domain panele girin.
  -Sol alt kısımda Host Summary (add) var. Add’e tıklayıp Host Name bölümüne sadece ns1 yazıyoruz. Altında bulunan Host IP bölümüne hostunuzun ip adresini yazıyorsunuz.
  - Eğer 2 adet ip adresiniz varsa ns1 kısmına ilk ipnizi ns2 kısmına ikinci ipnizi, eğer tek ip adresiniz varsa ns1 ve ns2ye aynı ip adresini yazmalısınız.

  Maximum 24 saat içinde yönlendirme gerçekleşecektir.

  Domain panelinin üst kısmında bulunan Nameserver butonuna basıp “Special Nameservers” seçip ns1.domaininiz.com ve ns2.domaininiz.com şeklinde bilgileri girin. Yeni nameserverlerin aktif olacağını belirten bir yazı çıktıysa olay tamamlanmıştır. Eğer böyle bir nameserver yok tarzında bir uyarı veriyorsa yönlendirme hala tamamlanmamış demektir.

  Sonuç olarak; sitelerinize whois çekildiğinde hepsinin ip adresleri ve ns’leri farklı olacak. E-mail adreslerini de farklı e-mailler kullanırsanız amacınıza ulaşmış olursunuz. Artık yapmanız gereken tek şey sitelerinizden birbirlerine link vererek desteklemek.

  Yazan: Can Talaylı
  Kaynak: Seo Hosting ve NS Ayarları
 • 04-11-2010, 22:30:13
  #2
  Güzel bir yazı teşekkürler. Seo hostinge ilave bilgiler içeriyor.
  seo Sorularla Seo Kitabı Çıktı