İpucu: Tanıtım yazısı nasıl olmalıdır? - R10.net
 • 23-10-2010, 21:59:27
  #1
  Türkçe forumlardaki ilk "tanıtım yazısı alınır" başlığını sanırım ben açmıştım. Pek hoş karşılanmamıştı ama zamanla bunun da yararları, zararları ortaya çıkmaya başladı.

  Öncelikle şunu belirteyim: Tanıtım yazısı uzun süredir almıyorum çünkü satanlar, kurallarıma uygun yazıları ya kabul etmiyorlar ya da fahiş fiyatlar istiyorlar. Bu konuyu açma nedenim de, tanıtım yazılarının hem alıcı hem de satıcıların işine yaradığını belirterek, piyasaya katkı sağlamak. Hem de, tanıtım yazısı almamı kolaylaştırmak.

  Her ne kadar "tanıtım yazısı" desek de, aslında isim yanlış. Doğru isim "makale" olmalı. Ama artık isim yerleştiği için, ben de "tanıtım yazısı" demeye devam edeceğim. Bunun nedenini, yazının özelliklerinde belirteceğim.

  Linkler ikiye ayrılır:

  1- Kaynak linkler: Yazıların içinde, okuyucuyu kaynağa yönelten linklerdir. Örneğin yazının içinde NASA geçiyorsa, bu sözcükten NASA'nın sitesine link verilir ki okuyucu NASA ile ilgili bilgiye kolayca ulaşsın. Wikipedia'nın google'dan aldığı torpilin yanısıra, çoğunlukla kaynak link şeklinde link alması, en büyük gücüdür.

  2- Tavsiye linkler: Ya yazıların altında ya da sitelerde, "bu siteler de yararlı" mantığıyla verilen linklerdir. Örneğin bir oyun sitesinin menüsünde yer alan dış linkler, tavsiye link niteliğindedir.

  Tanıtım yazılarında yer alan linkler de, bu iki türden birisi olmalıdır. Yani ya konuda geçen sözcüğe link verilerek asıl kaynağa yönlendirmek ya da kaynakçada yer vererek, konu ile ilgili farklı bilgilere ulaşılmasını sağlamak amacıyla verilmelidir.

  Bir yazının değerli olması için temel şart, okuyucunun işine yaramasıdır. Sırf var olsun diye yazılan bir yazının değeri yoktur.

  Satın alındığı belli olan veya en azından risk doğuran linkler, yararlı değil zararlıdır.

  Bu girişin ardından ideal bir tanıtım yazısının kuralları şu şekildedir:

  1- Yazı, okuyucunun işine yaramalıdır. Örneğin, araba sitesinin linkini içerecek bir yazı, sırf "şu site güzel, gidin gezin" yerine, ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gereken hususları belirten bir yazı olabilir. Böyle bir yazı, kullanıcının işine yarayan, google'dan direkt aratılıp ulaşılan, linkleri ziyaret edilen, eğer kaliteli bir yazı olmuşsa başka sitelerde de kullanılacak bir yazıdır. Böyle bir yazının satın alınmış yazı olma ihtimali minimumdur.

  2- Yazıda tek siteye link vermek doğru değildir. İçerikle ilgili, 3-4 siteye link vermek en doğrusudur. Örneğin belirttiğim araba yazısında, "BMW araçların ikinci ellerini almak risklidir" diye bir cümle geçiyorsa, BMW sözcüğüne de BMW'nin resmi sitesinin linki verilmelidir. Birden çok siteye link vermek, linklerin satın alınmış olma ihtimalini çok düşürür. Tabii, rakip sitelere link vermemek lazım. Resmi siteler tercih edilmelidir.

  3- Aynı sitenin birden fazla sayfasına link vermek, yazı içeriği uygun değilse, yanlıştır. Bu, linkin satın alınmış olma ihtimalini artırır.

  4- Her ne kadar 3-4 dış link yer almalı desem de, yazı bir makale değil de, bir liste ise(En hızlı 40 araba, gibi), 40 tane dış link vermek size zarar değil, yarar sağlar. Malum bu tarz listeler, en çok ziyaret edilen yazı türlerinden biridir ve tanıtım yazısı alırken iç sayfalarınıza link almak istiyorsanız, bu türü mutlaka denemenizi öneririm. Listenin başına kendi iç sayfanızı koyun, 39 tane de başka sitenin iç sayfasına link verin.

  5- Eğer linkiniz yazıda değil, kaynakçada yer alacaksa, sadece kendi sitenize link vermeyin. Mutlaka ama mutlaka en az 3-4 siteye(özellikle iç sayfalara) link verin.

  Hangi sitelerden tanıtım yazısı alınmalı:

  Liste, tercih sıralamasıdır.

  1- Konuyla uyumlu siteler: Örneğin araba sitesinden.

  2- Yüksek hitli siteler: İçerik uyumsuz olsa da, genel sitelerden. Bu hem hitinizi artırır, hem de backlink kaliteli olacaktır. Bizde bu tarz siteler olmasa da, squidoo gibi siteler.

  3- Diğer siteler. Yazı kaliteliyse, adu!t, cas!no tarzı siteler dışındaki sitelerde de yazının bulunması faydalıdır. Araba yazısı illa araba sitesinde olur diye bir kanun malum yok.

  Hangi sitelerden tanıtım yazısı alınmaz:

  1- Adu!l, cas!no tarzı siteler,

  2- Spam siteler: Kopyala yapıştırla oluşturulmuş, feedden yazı çeken, vs.

  3- Linkleri google'a veya üye olmayanlara kapalı olan siteler: Bedava veriyorlarsa alın tabii. Yoksa, para vermenin anlamı yok.

  Söyleme gerek yok zaten. Cezalı sitelerle uğraşmamak lazım.

  Yazı satın alırken, "çok hızlı indeksleniyor", "Alexa müthiş" gibi ifadeleri önemsemeyin. Hızlı indekslenmek, siteyi kaliteli yapmaz. Alexa, sırf hite bakarak sıralama yapmaz. 1 milyonuncu sıradaki site, onun değersiz olduğunu göstermez. Önemli olan sitenin kalitesi ve hitidir.

  İki tane de örnek verelim:

  Yanlış örnek:

  "Geçen gün internette dolaşırken çok güzel bir araba sitesi gördüm. Siz de bu siteye girip arabaları inceleyebilirsiniz. Özellikle BMW sayfasını ziyaret etmenizi öneririm...."

  Doğru örnek:

  Bu yazının kendisini bir tanıtım yazısı olarak düşünebilirsiniz. Çünkü webmasterlarla ilgili bir forumda yer alan, konuyla birebir ilgilenen kişilere ulaştıran, google'dan da hit alabilecek, konuyla ilgilenenlerin faydalanacaklarını düşünerek okuyacakları bir yazıdır.

  Yazının içindeki tanıtım sözcüklerine tanıtım, reklam sitenizin linkini ekleyin(reklam sitenizde tanıtım yazıları alma-satma işleri de yapıyorsanız, birebir olacaktır). Alexa sözcüğüne sitesinin linkini ekleyin. BMW ve NASA'ya link vermeniz gerekmez çünkü içeriğin onlarla ilgisi yok. Bulabilirseniz bir kaç tane daha "tanıtım yazıları nasıl olmalı" konulu sayfanın linkini de yazı altında listeleyin.

  Sonuç:

  Görüldüğü gibi tanıtım yazıları tek siteye link vermez. Bu nedenle de, "aman sitem çöp site olur, 40 tane linki nasıl veririm, mahvolurum, biterim" diye düşünen yayıncıların mantıklı olmayan düşünceleri nedeniyle, doğru tanıtım yazısı almak zordur. Fiyatı yayıncı belirler şüphesiz. Eğer yazınız, yayınlanacak sitenin hitini de artıracak kadar kaliteli olursa, pazarlık yapma imkanınız doğar. Bu nedenle verdiğiniz para kadar, yazınızın kaliteli olmasına da özen göstermenizi öneririm. Yayıncılara sözüm ise, dış link vermek siteleri mahvetmez. Doğru yerde doğru verilen link(ler), sitenizin kalitesini artırır. Hem kaliteli yazı, hem hit hem de para kazandığınızı unutmayarak, makul fiyatlar vermeniz, piyasayı geliştirecektir.
 • 23-10-2010, 22:09:08
  #2
  TylerDurden, akıcı ve bilgilendirici bir "makale" yazmışsın. Teşekkürler.
  47-19 onay almadan iş yapmayın.
 • 23-10-2010, 22:35:42
  #3
  güzel makale paylaşım için teşekkürler
 • 24-10-2010, 00:03:18
  #4
  Baba sen makale diye dizin sitesini tarif ediyorsun galiba, ideal makalede tek link olur o da en altta kaynak linki
 • 16-01-2016, 19:27:09
  #6
  ant07 adlı üyeden alıntı
  Baba sen makale diye dizin sitesini tarif ediyorsun galiba, ideal makalede tek link olur o da en altta kaynak linki
  Çok gelenekçi bir yaklaşım.Wikipedi de bir sayfada yüzlerce link olabiliyor. Kaldıki google kendi makalesinde de link sayısını kısıtlamamış
 • 16-01-2016, 21:18:15
  #7
  shn adlı üyeden alıntı
  çok gelenekçi bir yaklaşım.wikipedi de bir sayfada yüzlerce link olabiliyor. Kaldıki google kendi makalesinde de link sayısını kısıtlamamış
  24-10-2010, 00:03:18