İpucu: özgün yazı hit anlamına gelmez ! - R10.net
 • 18-10-2010, 12:07:11
  #1
  Merhabalar
  Bazı arkadaşlar görüyorum özgün site açıp hit yapamayan bu konuda değinmek istediğim bir kaç nokta var.

  Öncelikle özgün site hit anlamına gelmez. Peki neden gelmez ? evet özgün site daha iyidir her zaman kalitesi tartışılmaz, google gözünde ki seviyesi diğer kopya sitelerle bir tutulamaz. Ancak özgün site açan herkes hit çekecek anlamına da gelmez bu durum. Neden diye soracak olursak bir örnek vermek istiyorum. Geçen günlerde bir arkadaşın özgün sitesini inceliyorum. O kadar anormal konular var ki r10 da da neden hit alamıyorum diye konusu vardı hatta. Siz özgün konu olarak bugün banka hesabı açtırdım diye bir konu açarsanız ya da bugün okulda şu derste şunu yaptım diye bir konu açarsanız tabiki bir getirisi bulunmaz. Kim neden sizin iş bank hesabı açmanızı arasın hadi aradı neden okusun. Bu tür özgün yazılarla zaman kaybetmek yerine mantığı biraz değiştirmenizde fayda var. Kendi hesabınızı açma maceralarınız yerine " iş bankası hesap açmak" " iş bankasından hesap nasıl açılır" vb. şekillerde insanların arama yapacağı yönleri düşünerek konular yazınız. Bir de benim düşüncem kendi maceralarınızı işe katmayınız. Nihayetinde siz ünlü bir köşe yazarı değilsiniz, insanlar sizin günlük maceralarınızı okumaktan sıkılabilirler, belki okumazlar bile. En sağlıklısı anlatılan konuda kendinizden bahsetmeden ana ögeyi aktarmaktır diye düşünüyorum. Madem özgün yazma işine giriyorsunuz izin verin yazılarınız bir işe yarasın.
  Peki hit çeken yazıları nasıl bulacağım ?
  Ben bu iş için genelde gazeteleri kullanıyorum. Geçmişten bir örnek vermek istiyorum. bir aralar henuzsevistim.com adı altında bir sitenin haberi yapılmıştı. insanların sevişme görüntülerini paylaştıkları bir site oldugundan falan bahsetmişti. Tipik bir webmaster olarak siteyi incelemek istedim ancak domain reglenmemişti bile hemen konuyu detaylı araştırmaya başladım. Meğerse bahsedilen site justmakinglove.com gibi birşeydi tam hatırlamıyorum. Bu durumdan istifade etmek için hemen özgün bir haber yazdım. anlık indexlenen sitemin birinde yayınladım. Yayınladıgım siteye de 18 yaşından büyükseniz sitemize girmek için tıklayınız gibi bir yazı ekledim. Ancak o linki de diger sitelerimdem birine yönlendirdim. Bu şekilde 5 sitemde insanların dolaşmasını sağladım Birinden birinde mutlaka düşecekti . Konu ile alakalı tüm kelimelerde 1. sayfa 1. sıradaydım eee tabi işin içinde biraz da erotizm oldu mu bizim insanımız malum . Yaklaşık 24 saat süren aşırı yoğun aranma hacmi bana 5 sitemde 80k dan fazla hit ve 49$ da reklam ücreti bıraktı. O gün bugündür sürekli gazeteleri takip ederim. Bunun gibi kaliteli bir haber yakalamak kısmet olmadı daha ama arada bir düşüyor

  Bu günden bir örnek vermek istiyorum. milliyet ana sayfasında bkm mutfak ın dün akşamki bölümünden bir skecin haberi var. Gayet normal ancak sitede video çalışmıyor Günde 2 milyondan fazla ziyaretçisi olan bir sitede insanlar haber bulamıyorlar ! Evet yok böyle bir saçmalık. Ancak bundan hemen pay çıkaralım. Konu ile alakalı bir ufak makale ve ardından post it yaklaşık 2 saatte sadece bu videodan 2k ya yakın hit geldi. Örnekler bu şekilde arttırılabilir, çoğaltılabilir, sonsuzlaştırılabilir.

  uzun lafın kısası madem özgün yazıyorsunuz boş yazmayın, özgün yazı yerine gündemde olan özgün yazı daha mantıklıdır.
  freelancer
 • 18-10-2010, 12:11:12
  #2
  Teşekkürler güzel makale olmuş hocam
 • 18-10-2010, 12:13:33
  #3
  Eğer bir konu ilgi çekici değilse özgün olsa ne yazar.

  Güzel makale teşekkürler...
  Skype: rekeygen
 • 18-10-2010, 12:21:15
  #4
  Gerçekler acıdır. Özgün yazarak hit yakalayacağını düşünenleri iğnelemiş, ha kötümü elbette iyi yapmışsın hocam. Konuyla ilgili olarak bende görüşümü paylaşayım. Özgünlük nereye kadar arkadaş, ha yok ben özgün olmaya devam edeceğim diyenler varsa her iki şekildede (özgün / c-p ) sitenizin içeriğiyle alakalı forumları ziyaret edin. Kategorilerdeki en fazla okunan içerikleri sömürün. Birazda backlink alarak sizde internetten gelir elde edenler kervanına katılacaksınız.
 • 18-10-2010, 12:33:35
  #7
  iyi bir noktaya değinmişsiniz ilgi çekici olmayan yazıların özgün olması bir şey ifade etmez aranan insanların merak ettikleri bilinmeyen şeyleri özgün yazarak hit alabiliriz.
 • 18-10-2010, 12:40:12
  #8
  sabiano adlı üyeden alıntı
  iyi bir noktaya değinmişsiniz ilgi çekici olmayan yazıların özgün olması bir şey ifade etmez aranan insanların merak ettikleri bilinmeyen şeyleri özgün yazarak hit alabiliriz.
  Orada mantık hatası yapıyorsunuz hocam. İnsanların merak ettikleri bilinmeyen şeyleri yazmayın.

  insanların merak ettikleri bilinenleri yazarak zirveye çıkın.
 • 18-10-2010, 13:55:39
  #9
  Birde diğer sitelerden önce yazmak ayrıca özgün yazmak gerekiyor

  Özgünlük tek başına bir başarı sağlamıyor açıkcası.