Bir kelimede üst sıradaki siteyi tıklanma fazlalığıyla geçme - R10.net
 • 15-10-2010, 21:36:18
  #1
  Mesela A sitesi kitap fiyatları kelimesinde 5. sırada çıkıyor. Günde kitap fiyatları kelimesini yazılıp google aratıldığında bu siteye 100 kişi giriyor.

  Kitap fiyatları kelimesinde googlenin ikinci sayfasında B sitesi çıkıyor. Ama bu B sitesi son günlerde, veya haftalarda ikinci sayfada çıkmasına rağmen 200 kişi tarafından ziyaret ediliyor.


  Şimdi B sitesi A sitesini değişmeyen aynı şartlarda sadece bu girişler göz önüne alınırsa geçmesi gerekiyor mu. Geçemese dahi en azından ikinci sayfadan birinci sayfaya çıkma ihtimali var mı. Google böyle bir algoritmaya sahip mi


  Herkesten fikir bekliyorum özellikle bu konuda tecrübe yaşamış arkadaşlardan.
  hdbelgesel.com domain 500 TL
 • 15-10-2010, 21:49:14
  #2
  Bence gerekiyor. Aynı şartların dışında şartlar yakın olsa bile daha çok tık alıyorsa geçer.
 • 16-10-2010, 00:43:25
  #3
  Valla popüler konularda ç(alıntı) yaptığım yazılarlar haberler ile alıntı yaptığım sitelerin üzerinde çıkıyorum hatta bazen 1. sayfa 1. sıra. oluyor. Anlam veremiyorum tabi. Google'ın algoritmasını çözmek çok zor Belkide siteye google'ın verdiği bir değer ver aramadaki sonuç haricinde listeleme yaparken onada dikkat ediyordur. Tabi yazıların indexlenme önceliğide var. İlk ekleyen yazan.

  Verdiğiniz örneğe gelince. Diğer 100 tıklanan siteye giren üyelerin sayfada kalma ortalama 1 dk. Ama diğer 200 kişinin girdiği sitede kalınma süresi 10 sn ise 100 tıklanan sitenin 1. sayfada olması çok doğaldır.
  Odam kireç tutmuyor, kumunu karmayınca...
 • 16-10-2010, 02:15:22
  #4
  eğerki B sitesine insanlar daha çok rağbet gösterirlerse bu google'nin dikkatini çeker eğer tüm koşullar aynı ise belli bir süre sonra sıralamada çok az bir fark olur veya geçer.
 • 16-10-2010, 02:23:24
  #5
  Misafir
  Tabii ki geçebiliyor ki örneklerini de yaşadım bizzati. Google' ın mantığı basit; kullanıcı memnuniyeti. Birçok faktör var belirttiğiniz gibi, diğer değişkenler sabit ise bu da gösteriyor ki B sitesinin pozisyonu o aramada A sitesine nazaran kötü olmasına rağmen ilgili aramada kişileri çekebilme potansiyeli (aranılan kan: kullanıcı memnuniyeti) iyi ise kullanıcı memnuniyeti B sitesi lehinedir ve bu da Google' ın tekrar değerlendirme yapmasına neden olur.
 • 16-10-2010, 09:09:37
  #6
  Bende genel anlamda sizin gibi düşünüyorum. Yani B sitesi kullanıcı çektiği için A sitesini geçer.

  Peki bu B sitesindeki olayı kendi sitemizde ilegal yollarla yapma taktiği geliştirebilir miyiz. Yani googleden herhangi bir ceza durumu söz konusu olmadan bazı kelimelerde ikinci üçüncü sırada çıkan sitemizi nasıl birinci sayfaya taşıya biliriz.

  Bu konuda bilgi paylaşarak en azından birbir fikrinden ilham alarak çok özel bir tektik geliştirebilir miyiz.
  hdbelgesel.com domain 500 TL
 • 16-10-2010, 09:48:38
  #7
  Google analylitics te dikkatinizi çektimi bilmiyorum ama siteye hangi kelimeden gelindiği, hangi kelimeden geldi ise ne kadar zaman harcadığı ve çoğul trafik (sitenizde ne kadar sayfa gezdiği) ortalama olarak günlük ziyaretçilerin ne kadar kaldığı gibi gözlemler mevcut,

  sen olsan günde ortalaması 5 dakika durulan siteyemi değer verirsin ?
  1 dakikayı geçmeyen siteyemi ?

  Eğerki iyi bir internet kullanıcı iseniz bu gibi tarz sorularınızı test edebilirsiniz.

  Şahsi görüşümdür.
  İlim irfan aradım ettim talep; ilim irfan geride kaldı illede edep illede edep...
 • 16-10-2010, 10:20:24
  #8
  Sitede kalma süresi çok önemli olsa çeşitli makalelerin olduğu bir siteye film bölümü açıp sıralamada uçulurdu.

  Sitede kalma süresi bence googel tarafından %1 bir bir önem anca oluşturur. Çünkü sitede kalma süresi ne olursa olsun google tam hesaplayamaz. Googele analiz kullanan kişileri daha iyi takip eder ama herkes google analiz kullanmıyor.

  Chrome takip eder ama herkes onu kullanmıyor. internet explorer kullanan biri siteye giriş yaptığında sitede kalma süresini tekrar google arama motoruna dönmemişse kullanıcının sitede ne kadar zaman geçirdiğini nerden bilebilir ki.

  Bu yüzden sitede kalma oranına googel algoritması çok az önem verdiğini düşünüyorum.

  Not: explorer, frefox, opera gibi tarayıcılarla özel bir anlaşması varsa tabiki bu söylediğim yanlış olur. Ama böyle birşey olduğunu hiç sanmıyorum.
  hdbelgesel.com domain 500 TL
 • 16-10-2010, 13:18:04
  #9
  sedathut adlı üyeden alıntı
  Sitede kalma süresi çok önemli olsa çeşitli makalelerin olduğu bir siteye film bölümü açıp sıralamada uçulurdu.

  Sitede kalma süresi bence googel tarafından %1 bir bir önem anca oluşturur. Çünkü sitede kalma süresi ne olursa olsun google tam hesaplayamaz.
  Ücretsiz host veren sitelerin sayaçları bile ortalama geçirilen süreyi hesaplarken google'ın bunu hesaplayamayacağınıda nerden çıkardınız
  Odam kireç tutmuyor, kumunu karmayınca...