Birkaç kelimede üst sıralar için ne yapmalı? - R10.net
 • 12-10-2010, 21:27:52
  #1
  Arkadaşlar başlıktan ne anladınız bilmiyorum ama Google'da üst sıralarda yer almakla ilgili kafama birşey takıldı.

  Öncelikle, benim sitem ilahi ile alakalı bir site. Birkaç anahtar kelime için çalışıyorum. En önemli 3 tanesi: ilahi, ilahiler ve ilahi dinle. Sitemin adresinde de ilahi kelimesi geçiyor ve .com uzantılı bir domain.

  ilahi aramasında 2.700.000 sonuç,
  ilahiler aramasında 700.000 sonuç,
  ilahi dinle aramasında 300.000 sonuç var.

  Üçü arasında kıyas yapılacak olursa ilahi dinle kelimesinde en iyi durumdayım. Ama arkadaşlar ilahiler kelimesinde üst sıralara çıkmak istiyorum. Acaba domainde ilahiler geçmediği için diğer kelimelere mi yönelmeliyim yoksa bu kelimede üst sıralara çıkabilir miyim? Bu konuda biraz görüşlerinizi almak istedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
 • 12-10-2010, 21:36:54
  #3
  Kardeş siteyi özellikle söylemedim, ama yine de merak ediyorsan PM ile sorabilirsin. O bahsettiğin site benim değil.

  Edit: O site benim olsun istemezdim be kardeş
 • 12-10-2010, 21:47:35
  #4
  samet_M adlı üyeden alıntı
  Birkaç anahtar kelime için çalışıyorum. En önemli 3 tanesi: ilahi, ilahiler ve ilahi dinle.
  Yaptığınız çalışmanın detaylarını anlatırsanız yardımcı olmaya çalışırım. Örneğin, backlinklerinizi ne şekilde ve nerelerden almaya özen gösteriyorsunuz?
 • 12-10-2010, 21:50:06
  #5
  Samet_M arkadasim sana bir kaç örnek vermek istiyorum. Yalniz bu google algoritmasi son zamanlarda benim çalisma sistemine ters geldi. Yalniz eskiden güzel hit aldigimi ve istedigim kelimelerde ön siraya çikmistim. Simdi ise ugrasmiyorum.

  Samet_M '
  1- Siten için tanitim yazisi al ve içine en fazla üç tane gelecek sekilde link ver siten için
  2- Pr'li site diyegecegim ama prsiz de olur, önemli olan Google'un sevdigi ve sempati duydugu siteler olmasi gerekir bu sitelerden bir-iki tane link alabilirsiniz. altini çiziyorum fazla degil en fazla 2 tane link 2 degisik siteden
  3- Yeni ilahi güncellemeleri yapmayi unutma.
  4- Sitenin basligini ve meta-tag'larini bu belirttigin kelimelere göre düzenliyebilirsiniz.
  5- SEO ve Sef ayarlarin güzel olsun
  6- Site içi seo'nun çok önemli oldugu kanaatindeyim.

  Kardesim yukarida ki belirttigim sekilleri deneyebilirisin. Yalniz tamamen kendi isteginle yap diger arkadaslarin görüsünüde alabilirsin. Google Caffein sistemini ben sahsen daha çözemedim. Insallah filtreye veya baska cezalara yakalanmazsin. Google filtreye sokarsa benim günahimi alma
 • 12-10-2010, 22:05:33
  #6
  kolay kelimeden başla yükselmeye , o kelimede istediğin sonucu elde ettikten sonra diğer kelimeler için çalışmalara başla.
 • 13-10-2010, 11:59:28
  #7
  Samet arkadaşımın atmış olduğu özel mesajda; konu hakkında tavsiyelerimi yine konu altından paylaşmamı istemiş. Bu isteği doğrultusunda birkaç kelam etmek istiyorum:

  Detaylı olmasa da, siteni üstün körü bir inceledim. Ve gözüme takılan ilk şey, sitene uygulamış olduğun title yapısı oldu. Google'a oynayan bir site için uyumsuz bir title yapısıdır bu. Bu yüzden sana tavsiye edebileceğim bir title düzeni göstermek istiyorum:

  İlahiler | İlahi Dinle | ... - siteadresi.com (Bu title'ı, hedef kelimelerinin önem derecesine göre sen yeniden sıralayabilirsin.)

  Konudaki ilk mesajında belirtmiş olduğun 3 adet hedef kelimende (İlahi, İlahiler, İlahi dinle) sadece İlahiler ve İlahi dinle kısımlarını title'a ekledim. İlahi kelimesi İlahiler'de de geçtiği için bu bize title'da yer kazandıracak. Böylece "..." ile belirtmiş olduğum kısma; ilahi dinle gibi ilk sayfadan yüksek hit alabileceğini düşündüğün 4. bir hedef kelime ekleyebilirsin.

  Diğer bir konu ise;

  Alıntı
  Site içi linkleri ayarladım geçtiğimiz günlerde. Mesela her ilahi sayfası için, o ilahi hangi sanatçıya o sanatçının ismiyle anasayfaya linkler verdim. Mesela "abdurrahman önül ilahileri"
  Bu uyguladığın teknik eskiden işe yarayabilirdi ancak şimdi sana faydadan çok zarar getirebilir. Çünkü anasayfaya, alt sayfalardan vermiş olduğun bu tür linkler seni hedef kelimelerinden koparabilir. Daha doğrusu bu tür linkler ile hedef kelimelerinin önemlilik derecesini düşürürsün Bu sebeple alt sayfalarından anasayfana sadece hedef kelimelerini içeren linkler vermeyi dene...

  Son bir konu ise;

  Site içi link yapılandırmanı beğendim. Yukarıda belirttiğim işlemleri uygularsan daha verimli sonuçlar alacağına eminim. Ancak işin birde site dışı seo (Off Page SEO veya Out Page SEO) uygulaması var. Ondan da ufak bir tavsiyede bulunup mesajımı sonlandıracağım.

  Backlink alımı için uyguladığın ve uygulamadığın yöntemleri PM'de belirtmişsin ve bu konuda herkesin bilmesini istememişsin. Saygı duyarak bu konuda yönlendirme yapmayacağım. Onun dışında önereceğim tek bir şey var.

  Vaktim olmadığı için sadece sitendeki popüler ilahilerin backlink sonuçlarına baktım. Gördüğüm kadarıyla alt sayfaların için hiçbir çalışma yapmıyorsun. Ancak anasayfa kadar alt sayfaların backlink durumu da önemli. Yukarıda belirttiğim, alt sayfalarından anasayfana hedef kelimelerinde link verme işlemini yaptıktan sonra bu alt sayfaları güçlendirmek içinde backlink çalışması yapmalısın. Bu konuyu "Kökleri sağlam olan bir ağaç uzun ömürlü ve dayanıklı olur" gibi düşünürsek, daha iyi açıklamış oluruz sanırım.

  Alt sayfalar için sosyal imleme sitelerini kullanabilirsin. Buzla, Tusul ve oyyla gibi Türkçe imleme sitelerinin dışında, yabancı ama dofollow imleme sitelerini de kullanarak, alt sayfalarına backlink sağlayabilirsin. Blogumda paylaştığım bir dofollow imleme site arşivini inceleyebilirsin: "Dofollow İmleme Siteleri"

  Bunun dışında, sitende açacağın yeni konular (ilahiler) için yapılabilecek bir diğer alt sayfa backlink çalışması içinde şu konumu inceleyebilirsin: "Alt Sayfalara Backlink Güçlendirmesi"

  Bu arada sitenin hitleride çok güzel. Bu hedef kelimelerde ilk sayfaya çıktığında sanırım 3-4 katına ulaşırsın hitlerin. Ancak acele edipte, siteni filtreye sokacak işlemler yapma sakın Allah daha çok kazandırsın inşallah.

  Şimdilik diyeceklerim bu kadardı. Kusura bakma fazla vaktim olmadığı için elimden bu kadarı geliyor
 • 13-10-2010, 13:43:09
  #8
  Tavsiyelerin için teşekkür ederim @tabuhan, diğer arkadaşlarımız da bu yazınızdan faydalanırlar inşallah.

  Tecrübeli diğer arkadaşlar da yazmak isterlerse tavsiyelerini almaktan zevk duyarım arkadaşlar.