İpucu: İç Optimizasyon - R10.net
15
Bildirimler TÜMÜNÜ OKUNDU SAY
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..
Giriş Yap Kayıt Ol
 • 09-10-2010, 02:11:23
  #2
  Katılıyorum en azından benim gibi bilmeyenlerde öğrenmiş olur
 • 09-10-2010, 02:45:20
  #4
  Edebiyat güzel ama böyle (içi boş) bir konu açıldığını da ilk kez görüyorum hemde ipucu
 • 09-10-2010, 13:35:44
  #5
  ant07 adlı üyeden alıntı
  Edebiyat güzel ama böyle (içi boş) bir konu açıldığını da ilk kez görüyorum hemde ipucu
  Herşeye muhalefet olma bi arkadaş !
  Ne zaman görsem abuk subuk mesajlar yazıyorsun istemiyorsan çek git bu nedir milleti aşağılayacak şekilde yazılar yazıyorsun ?

  Ben yararlı bir konu olduğunu düşünüyorum ve takipçisiyim.
  Biri
 • 09-10-2010, 13:59:36
  #6
  Dış Optimizasyon denildiğinde akla ilk gelen backlink kasmak,link almak,imleme siteleri,tanıtım yazıları vs kullanılması gelir.İç Optimizasyon denince akla site için yapılan çalışmalar gelir özgün konular açmak,url yapısı,etiket sistemi,sitenin açılış hızı,sayfadaki link sayısı vs gibi.Benim iç Optimizasyon hakkında bilgim yok ama sanırım dediğim gibi ;

  * Url Yapısı örnek : siteadi.com/konu-başlığı gibi bir url yapısı bence en iyisidir.Link Kırılmalarını büyük ölçüde engeller.Konuyu başka yere'de taşısan url değişmez çünkü...

  *Meta Tag sistemi : 20 karakterli başlık 70 karakterli açıklama idealdir bence

  *Sitede geçirilen süre : Alexa için önemli bir yapıdır.Örneğin : Site içeriği ile alakalı tanıtım videoları koyarak bu süreyi uzata bilirsin.

  *Bir Sayfadaki Max Link Sayısı : 20'yi geçmemeli bence ideali 10-15'tir.

  *Etiket Sistemi : Site içeriği ile alakalı ama sadece başlık olmayacak şekilde kullanılmalı.Örnek : çocuk oyunları,bebek oyunlar,yarış oyunları gibi her konuda oyun etiketi kullanma yani spam olarak algılanabilir.

  *Site açılış hızı : Bence ideal site açılış hızı 5 saniye olmalı.Örnek vermek gerekirse benimki 4,5 saniyede açılıyor.Rakip siteminki 11 saniyede

  *Ana sayfa güncelliği : Bence yeni siteler r10'daki gibi bir giriş sistemi kullanmamalı en azında kullanmak için 5-6 ay geçmesi lazım.Terciğim ana sayfaya portal kurulması siteniz forum sitesi yada blog hiç farketmez.Portal dememin sebebi sürekli güncelleniyor olması ve google günceliği sever.

  *Site düzeni : Siteye girince sağdan soldan reklam fırlamamalı çünkü google derki ; "Para kazanmak için site açmayın faydalı olmak için açın" google siteleri takip eder kaynak kodlarını inceler ana sayfada popup kodları bulursa bence bu sizin için bir eksi yöndür.Tabi bu benim düşüncem sonuçta google'u anlamak mümkün değil

  *Gizlilik sözleşmesi : Bunun Optimizasyon ile bir alakası yoktur tabi ama bence her sitenin bir gizlilik sözleşmesi olmalı çünkü google güvenilir siteleri sever.Ziyaretçiler senin sitene güvenirse bu sana bir artıdır.

  *Site Map : Tercihim tek sitemap oluşturmayın.Sayfa sayısına göre 2-3 hatta 5-10'a bölün derim

  *Rss : Rss bağlantısının google webmaster araçlarından sitemap gibi göndere bilirsinin böğlece son konular sürekli google'a bildirilir.

  *Robots.txt : Mümkünse bilen birine hazırlatın çünkü her na kadar önemsiz gibi gözüksede en ufak hata sizin sıralamalardan yok edebilir.

  *Not : Yukarıdaki bilgiler alıntı değildir benim görüşümdür...