İpucu: Backlink vs tanıtım yazısı - R10.net
 • 01-10-2010, 21:15:37
  #1
  Bazı "tanıtım yazısı nedir?" postlarını okuduktan sonra backlink ile arasındaki farkın ne olduğunu tam olarak anlayamadığımı ve birçok kişininde bu konuda kafasının karışık olduğunu düşünmekteyim.

  1. Tanıtım yazısı veriyoruz ve hedef kelimelerimizi içeriyor. Aynı şekilde çeşitli sitelere yaptığımız yorumlarda hedef kelimelerimizi içeriyor. Arada bir fark yok.
  2. İkisinide verdiğimiz yerin çöp olma olasılığı var. Aslında birisi makale olarak diğeri yorum olarak ekleniyor ama link çöplüğü oluyor.
  3. İkisininde ileride silinme olasılığı var.
  4. İkisinden de ziyaretçi alabiliyoruz. Ama tanıtım yazısından daha fazla gelme olasılığı daha çok.
  5. Tanıtım yazısının tek avantajı forumlar. Forumlara konu açıp yazarak hem backlink hem de ziyaretçi alabiliyoruz. Sonuçta forumlarda eskiden sadece profillerden backlink alabiliyorduk ki onuda uzun süredir görmüyorum.

  Bunlar haricinde avantaj ve dezavantaj neler var acaba? Hangisinin daha iyi olduğunu ve kullanmak gerektiğini söyleyebiliriz?
  Full Stack Developer
 • 01-10-2010, 21:18:41
  #2
  alakalı olmayan sitelerin ana sayfalarından link almıyorum ben.
  alakalı sitelerden link satın al
  alakalı bulamıyorsan tanıtım yazısı al, ona yorum, forum, sosyal imleme backlink kas.
 • 01-10-2010, 21:47:32
  #3
  Aslında şimdi tekrar düzgünce düşününce buda bir backlink. Adı değişti sadece.
  Başlığı mı yanlış kullandım ne (opps)
  Full Stack Developer
 • 01-10-2010, 22:34:44
  #4
  Elinde bi' sağlık sitesi var diyelim. Bu site için yapacağın backlink projesi şu yönde olabilir:

  Normal bir Textlink satın almak istediğinde bunu sadece içeriğini tamamen sağlık sektöründe oluşturmuş kaliteli bi' siteden yaparsın. Bu sana, satın aldığın linkin süresiyle alakalı olarak geçici ancak anasayfa ve ilgili alt sayfalarından içerikdaş backlink sağlar.

  Ben otoriter sitelerden (Genel blog - güncel haber siteleri gibi) kalıcı backlink almak istiyorum dersen, ozaman devreye tanıtım yazısı giriyor.

  Ama iş tanıtım yazısını yayınlatıp arkana yaslanmakla bitmiyor. O yazı sayfasını düzenli olarak imlersen, WP ya da Drupal sitelerde yorum olarak kasarsan, en azından kalıcı backlink'in değerini artırmış olursun. Tabi buda yine tanıtım yazısı aldığın sitenin kalitesiyle alakalı olduğu için, kasacağın backlinkte buna göre değişkenlik gösterecektir.

  Fakat sağlam bir site oluşturmak için kalıcı backlink çok büyük bir rol oynuyor