WordPress seo için yapacağım anlatımıma hoşgeldiniz.Robots meta eklentisi WordPress kurulu sitenizin seo ayarları açısından son derece önemli bir eklenti.Ben internet üzerinde fazla Türkçe kaynağa rastlayamadığım için kendim araştırıp,çeviri yapıp bazı sonuçlara ulaştım.Bu sonuçları da burada sizlerle paylaşıyorum.Son olarak vereceğim ayarlar benim kendi uyguladığım eklenti ayarlarıdır,bana göre en doğru olandır.Siz kendinize göre bazı yerleri değiştirebilirsiniz.


***Öncelikle eklenti ayarları için size önerim ilk başlık olan ‘Plugin Settings‘in altındaki seçeneği işaretleyip gereksiz ingilizce açıklamalardan kurtulmanız.

***2.başlığımız olan RSS Feeds kısmının altında yer alan seçenekler ne işe yarıyor onu açıklayalım.İlk seçenek olan ‘noindex the comment RSS feeds‘ yorum beslemesi sayfanıza kod ekleyerek arama motorlarının bu sayfaları indexlemesini engelliyor.Aynı başlığın 2.seçeneği olan ‘noindex all RSS feeds‘ ise tüm RSS kaynaklarına bunu uyguluyor.İkisini de işaretlemeniz faydanıza olur.Duplicate Content yani ‘Aynı İçerik’ riskini ortadan kaldırmış olursunuz.
***3.Başlığımız ‘Prevent İndexing‘.Bu başlık altında seçtiğimiz seçenekler indexlenmesini istemediğimiz sayfalar ve bağlantılar olacak.

This site’s search result pages- Blog içi arama sonucu ulaşılan sayfalar.
The login and register pages-Giriş ve kayıt sayfaları
All admin pages-Yönetici sayfaları
Subpages of the homepage-Anasayfamızın 2.,3. kısımları.Genelde Part 2 ,Part 3 gibi anlandırılır.
Author archives-Yazar arşivleri
Date-based archives-Tarihsel arşiv sayfaları
Category archives-Kategori arşiv sayfaları
Tag archives-Etiket arşiv sayfaları
Add noarchive meta tag-Arama motorlarının sayfalarınızı önbelleğe almaması için meta tag.


***DMOZ and Yahoo! Directory ayarlarında ise Dmoz ve Yahoo dizinlerindeki sayfa açıklamalarımızın sitemizinkiyle aynı olup olmayacağını ayarlıyoruz.Bana sorarsanız önemli bi ayar başlığı değil.

***Permalink Settings ayarlarında ise site için linkleme ile ilgili düzenlemeler bulunuyor.İlk seçenek çok önemli değil fakat 2.seçenekle resim,dosya gibi ek materyallere normal sayfa gibi ulaşılmasının önüne geçip eklenti ile ilgili sayfaya yönlendirme yapılmasını sağlayabiliyoruz.

***Archive Settings başlığı altındaki ayarlarda Arşivli sayfalarınızın indexlenip indexlenmeyeceğini belirtiyorsunuz.’Disable the author archives‘ dediğimizde yazar arşivlerini;’Disable the date-based archives‘ dediğimizde ise tarih arşivlerini indexlenmeyi engelliyoruz.’Redirect search results pages when referrer is external‘ seçeneği ise dışarıdan sizin arama sonuç sayfanıza link verilmişse o linke tıklandığında anasayfanıza gidilmesini sağlıyor.


***Son ayar kısmında ise nofollow kullanacağımız seçenekler yer alıyor.Az çok da neden bahsettiği anlaşılıyor ancak ben size kendi ayarlarımı göstereyim.


Robots Meta anlatımımın sonuna geldik.Bu ayarları uygulayarak WordPress siteniz için Seo anlamında bence büyük bi hamle daha yapmış olacaksınız.Hepinize kolay gelsin.

http://www.gundemblog.com/robots-meta-eklentisi.html