Meta Description'a farklı bir bakış - R10.net
 • 23-09-2010, 16:15:47
  #1
  2009 yılında Google'ın yaptığı açıklama ile birlikte bir çok webmasterın ısrarla üstünde durduğu Meta Description çalışmaları bir anda sarsılmış ve bir çok kişinin aklına " Gerçekten de Meta Description çok da önemli değil mi? " sorusu gelmişti. 2009'dan itibaren değişim içerisine giren ve Caffeine ile bu değişimin büyük bir kısmını tamamlayan Google için gerçekten de Meta Description önemli değil miydi?

  Bu incelemem de sizlere Meta Description'ın neden önemli olduğu hakkında başka bir bakış açısı sunacağım. Google her ne kadar Meta Description'ın önemli olmadığını vurgulasa da bunun Google kullanıcıları yani Google'da arama yapan internet kullanıcıları için oldukça önemli olduğunu düşünmemiz gerekiyor. Neden Meta Description'ın ziyaretçiler için önemli olduğunu ise bir örnek ile anlatmaya çalışayım.
  Bir internet kullanıcısı ( adı Yusuf olsun ) yaz sıcaklarından bunalmakta ve evine klima taktırmayı düşünmektedir. Yusuf bey internet ile işli dışlı olduğundan Google'da klima diye bir arama yapmakta ve karşısına bir çok site çıkmakta. Yusuf bey'in karşısında bir çok web sitesi listelenmektedir. Listelenen siteler arasında bir çok kurumsal firma web sitesi olduğu gibi daha önce adını sanını hiç duymadığı bir web sitesi de listede kendine yer bulmaktadır. Yusuf bey'in adını sanını duymadığı bu web sitesinin Meta Description'ında " Klima alırken bunlara dikkat edin" , " Klima alacaklar tavsiyelerimize göz atsınlar " gibi ibareler yer almaktadır. Yusuf bey bu Meta'yı görür ve o kadar kurumsal site varken merakından veya Meta'nın çekiciliğinden dolayı listenin en altındaki adını sanını daha önce duymadığı web sitesini ziyaret eder. Belki o siteden alışveriş yapamaz ama oradan aldığı bilgileri klimayı satın alacağı zaman kullanabilir.
  Buraya kadar aslında pek ilginç bir şey yok. Bizim kazanacaklarımız bundan sonra başlıyor.
  Yusuf bey'in aldığı klima ağrızalanır ve Yusuf bey yine çareyi Google'da arama yapmakta bulur. Yusuf bey Google aramasında yine klima veya yakın anahtar kelimeler kullanır. Yusuf bey'in karşısına yine bir çok site listelenir. Listelenen siteler arasında ise Yusuf bey'in daha önce adını sanını duymadığı web sitesi ilk basamaklarda yer almaktadır. Yusuf bey daha önce yardım aldığı web sitesinden yeniden yardım alabileceğini düşünür ve o siteyi yine ziyaret eder.
  Yukarıda anlattığım durum Google'un 2009 yılında " Kişiselleştirilmiş Arama " özelliğinin bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. 2009 yılında sadece Google hesabına giriş yapılmış kullanıcılar için mümkün olan bu özellik artık tüm kullanıcılar için mümkündür. Google, daha önce hangi sitelere giriş yaptığınızı kayıt altına alarak ( browser cookie ) bir sonraki benzer aramada karşınıza daha önce ziyaret ettiğiniz web sitelerini en üst sıralarda çıkarmaktadır.

  Meta Description Google'ın da 2009 yılında belirttiği gibi belki sitenizin o anahtar kelimede yüksekte olmasını sağlamayacak ama diğer yandan size oldukça fazla geri dönüşü mümkün kılabilecektir.

  Bu inceleme R10.Net için Yusuf EVMEZ tarafından yapılmıştır. Daha önce bu tarz bir inceleme yapılmış olması muhtemeldir. Yapılmamışsa bilmeyenler için önemli bir nokta, yapılmış ise unutanlar için tekrar hatırlama ve okumayanlar için yeni, önemli bir noktadır.

  Saygılar,
  Yusuf EVMEZ
 • 23-09-2010, 16:35:22
  #2
  Güzel bir makale olmuş Yusuf kardeşim.. Umarım bana olduğu gibi diğer arkadaşlarımıza da ışık olacaktır...
 • 23-09-2010, 18:21:24
  #3
  Googlea herhangi bir hesapla giriş yapılmadığında site ziyaret geçmişi aktif olmuyor bildiğim kadarı ile, yani giriş yapmamış bir kullanıcı için bu söyledikleriniz geçerli olamayacak
 • 23-09-2010, 19:04:22
  #4
  2009 yılında bu dediğiniz doğru idi fakat Google Caffeine ile birlikte sadece giriş yapmış kullanıcılar için değil, bütün kullanıcılar için aktif hale geldi.
 • 23-09-2010, 22:37:16
  #6
  ysf1905 adlı üyeden alıntı
  2009 yılında bu dediğiniz doğru idi fakat Google Caffeine ile birlikte sadece giriş yapmış kullanıcılar için değil, bütün kullanıcılar için aktif hale geldi.
  Emin misiniz? Bunu bir yerde mi okuduz yoksa kanıtlayacak delilleriniz var mı? Ben google hesabımı açık tutmam ve günde 50 kere kendi siteme girerim ama hiç genel aramada yükselmez. Zaten google gizlilik bildirimi sözleşmesinde http://www.google.com.tr/history/int...rivacyfaq.html der ki web geçmişi sadece google hesabınıza giriş yaptığınızda tutulur.
  Alıntı
  Web Geçmişini kullanmak için, bir Google Hesabı’na kaydolmanız gerekir
  Ama description konusunda etkisiz olduğunu hiç bir zaman düşünmedim. Düşünen bir seocu da görmedim. Keywords önemini yitirdi çünkü google sayfa içindeki keywordleri kendi seçer. Ama description hala önemli. Hatta bir önem sıralaması yapılsa, title, url, description, anahtar kelime yoğunluğu... diye gider.
 • 23-09-2010, 23:18:13
  #8
  güzel bir bakış açısını yakalamışsın kardeş.. zihnine sağlık..