İpucu: Makale uzunluğuna dikkat! Google zannettiğinizden zeki. - R10.net
 • 31-08-2010, 20:53:01
  #1
  Forumdaki bir başlıkta geçen konudan esinlenerek yazdığım son makalemi sizinle paylaşıyorum. Makaledeki fikirler benim kendi tecrübelerimdir. Gerçi bazı kaynaklar la fikrimi destekledim, Ancak 500 kelime kısmı benim konu hakkında okuduğum onlarca makaleden edindiğim izlenim sonucudur. Yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

  Yazının aslına Makale uzunluğuna dikkat! Google zannettiğinizden zeki. adresinden ulaşabilirsiniz.

  Makale uzunluğuna dikkat! Google zannettiğinizden zeki.

  Makale, yazı, post, ne derseniz deyin. Bir websiteniz varsa, konunuzla ilgili illaki bir şeyler yazmak zorundasınız. Bu yazıların boyuna posuna bakmadan biz genel olarak makale adını verelim. Eğer herhangi bir konuda, bazı hedef kelimelerde, google aramalarında ön planda çıkmak istiyorsanız, mutlaka bu kelimeleri hedefleyen makaleler yazmanız lazım.

  R10.net gibi, SEO ile ilgili bölümlerin olduğu kaliteli forumlarda, başlıkları inceliyorum. Arkadaşlar soruyor,

  Alıntı
  merhaba, bazıları siteye girilecek yazının en azından 500 kelime uzunluğunda olduğunu aksi halde google’in değer vermeyeceğini söylüyor. sizce böyle bir şey doğru mudur? veya başka şekilde düşünecek olursak;
  -siteye her gün 250 kelimelik bir yazı girmek
  - siteye iki günde bir 500 kelimelik yazı girmek
  bunlardan hangisi doğru olur?
  Bu tür soruları özetlersek, Makalenin minumum uzunluğu ne olmalı? diye soruyu formüle edebiliriz. Bu konuda, kendi görüşümü yazmadan önce kısa bir masal anlatmak istiyorum. Görüşümü okuyup ta kaynağın var mı diyecek olan arkadaşlar, kaynağımı bu masalın içinde bulacaklar.

  Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, ben dedemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken, google adında genç bir arama motoru vardı. Arama motoru genç idi, ama genç olmasına rağmen Arama motoru pazarında, dünya çapındaki rakiplerine kafa tutmaya başlamıştı. Bir gün kahramanımız google bir basın açıklaması yayınladı. Google Acquires Applied Semantics. Bu açıklamanın ardından kısa bir süre sonra, dünya adsense ve adwords denen arama motoru reklam ürünleri ile tanıştı. Evet masalımız burada bitiyor. Şimdi gelelim gerçek dünyaya.

  Adsense’in önemi, bir web sitesindeki içeriğin konusu ile alakalı veya, yapılan aramalarda, aranan terimlerle alakalı reklamlar gösterebilmesiydi. Yani google sizin neden bahsettiğinizi anlıyordu. Yukarıdaki, basın açıklamasının iki önemli paragrafı var. Bunları size çevirmeye çalışacağım;

  Alıntı
  Applied Semantics is a proven innovator in semantic text processing and online advertising,” said Sergey Brin, Google’s co-founder and president of Technology. “This acquisition will enable Google to create new technologies that make online advertising more useful to users, publishers, and advertisers alike
  … Google’un ortaklarından ve teknoloji başkanı olan Sergey Brin, “Applied Semantics, semantic(anlamsal) yazı işleme ve online (çevrimiçi) reklam konusunda kendini ispatlamış yenilikçi bir firmadır” diyor. “Bu alım, google’un online reklamlarda kullanıcılara, yayıncılara ve reklam verenlere daha faydalı olacak yeni teknolojiler geliştirmesine imkan verecek.”

  Yukarıdaki basın bülteninde dikkatimizi çeken çok önemli bir paragraf daha var.

  Alıntı
  Applied Semantics’ products are based on its patented CIRCA technology, which understands, organizes, and extracts knowledge from websites and information repositories in a way that mimics human thought and enables more effective information retrieval
  Applied Semantics’in ürünleri, patentli CIRCA teknojisine dayanıyor. Bu teknoloji, insan düşünme sistemini taklit ederek, bilgi kaynaklarından, web sitelerinden bilgiyi çıkartır, organize eder, anlar ve bilgi elde etmeyi daha etkili hale getirir.

  Bu iki paragraf bize google’un bir içeriği analiz ederek, içeriğin dayandığı ana temayı anlayabildiğini ve bunu reklam hizmetlerinde kullandığını gösteriyor. Eğer google’un elinde bu teknoloji varsa, arama motorunda sıralamalarda da aranan içeriğin alakalı sonuçlar içermesi için bu teknolojiyi kullanacağını varsaymamız hata olmayacaktır.

  Adsense kullanan arkadaşlar bilirler, eğer adsense reklamı koydukları sayfada yeterli metin yoksa, ya alakasız reklamlar çıkar, ya da dünyanın yuvarlak oluşundan, feşmekence kuşun ne yediğine kadar para kazandırmayan yer doldurucu yazıların çıktığına şahit olurlar. Ama sitede yazı uzadıkça ve bir konu etrafında tutarlı olarak yazıldıkça çıkan reklamların kalitesinin arttığıda başka gözlemlenen bir durumdur.

  Buradan hemen seo cuların verdiği bir öğüde atlayalım. Denir ki, yazı yazarken, hedeflediğiniz kelimenin yazınızın içinde belirli bir yüzde kadar geçmesine dikkat edin. Burada vurgulanmak istenen, hedef kelimeyi sıkça kullanarak google’un dikkatini çekin, google’u yönlendirmeye çalışın.

  (Resim, bu konularda yapılan ingilizce bir çalışmadan alınmıştır. Koyu mavi hedef kelime ve terimler iken, sarı kelimeler, temayı destekleyen kelimelerdir)
  Ancak, bir yazıyı yazarken bunu google için değilde, bilgi vermek için yazıyorsanız, yazınızın tek kelimeden ibaret olmadığını, yazının bir teması olduğunu ve bu temayı destekleyen onlarca farklı kelime kullandığınızı bilirsiniz. Yazınız uzadıkça, yazının teması ve bu temanın ana kelimeleri daha kapsamlı kullanılacaktır. Yazının uzunluğu minumum 500 kelime olduğunda, google’un yazı teması belirlemede başarısı gözle görülür oranda artmaktadır.

  Google, neden bahsettiğinizden iyice emin olduktan sonra, sıralamalarda, yer almanız, diğer seo kurallarına uyduktan sonra da, bu sıralamaların en önlerinde yer almanız işten bile değil.
 • 31-08-2010, 21:04:46
  #2
  Güzel yazı olmuş abi eline, yüreğine sağlık.

  " Buradan hemen seo cuların verdiği bir öğüde atlayalım. Denir ki, yazı yazarken, hedeflediğiniz kelimenin yazınızın içinde belirli bir yüzde kadar geçmesine dikkat edin. Burada vurgulanmak istenen, hedef kelimeyi sıkça kullanarak google�un dikkatini çekin, google�u yönlendirmeye çalışın. "

  Bir makalede %4/6 lık bi kısmın hedef kelimeye yönelik olması kanısındayım. Sen yad diğer arkadaşlar ne diyosun bu konuda ?
 • 31-08-2010, 21:22:27
  #4
  Gerçekten güzel bilgi. Teşekkürler...

  Eline yüreğine sağlık...
 • 31-08-2010, 21:22:30
  #5
  Makale için teşekkürler. Uzun makaleler kısa makalelere göre her zaman daha avantajlı olacaktır benimde sahsi fikrim bu şekilde paylaşım için teşekkürler...
 • 31-08-2010, 23:31:41
  #7
  catlakcocuk adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Güzel yazı olmuş abi eline, yüreğine sağlık.

  " Buradan hemen seo cuların verdiği bir öğüde atlayalım. Denir ki, yazı yazarken, hedeflediğiniz kelimenin yazınızın içinde belirli bir yüzde kadar geçmesine dikkat edin. Burada vurgulanmak istenen, hedef kelimeyi sıkça kullanarak google�un dikkatini çekin, google�u yönlendirmeye çalışın. "

  Bir makalede %4/6 lık bi kısmın hedef kelimeye yönelik olması kanısındayım. Sen yad diğer arkadaşlar ne diyosun bu konuda ?
  Hedef kelimede %4 - %6 arasında hedeflemek, hedef kelimenizde, sıralamaya girmek için gerekli ama yeter şart değildir.

  Bir örnek verelim;

  Hedef kelimemiz, türkçede rekabetin yüksek olduğu

  dizi izle

  kelimesi olsun. Hemen google'a gidip sonuçlara bakalım;

  dizi izle

  Dikkat ederseniz,

  Sayfa 6 / 11.500.000 sonuç (0,34 saniye)

  11.5 milyon sayfada bu anahtar kelime geçiyor. Bunların bir kısmı bu kelimede ön sıralara çıkmayı hedefliyor. Bakalım kimler ciddi?

  title da kelimeyi kullananlar : Yaklaşık 1.220.000 sonuç (0,19 saniye)

  Bağlantıda kelimeyi kullananlar : Yaklaşık 3.600.000 sonuç (0,29 saniye)

  Demek ki, en az 1 milyon kişi bu kelimeyi hedeflemiş diyebiliriz.

  Ama ilk sorgulamaya bakarsanız, google bize bu sonuçlardan sadece 594 tanesini listeliyor.

  Şimdi bir düşünün, bu kadar çok "dizi izle" anahtar kelimesini hedefleyen sayfa varken neden sadece 594 sayfa bu kelimede, listelenme şerefine nail olmuş?

  Bu sorunun cevabı, işin sadece anahtar kelimeyi belli bir yüzde ile hedeflemenin yeter şart olmadığını gösteriyor.
 • 01-09-2010, 00:59:28
  #8
  Bence makalenin uzunluğu siteye giriş yapan kişinin sayfada kalma süresini uzatır, başka bir işe yaramaz. Ansiklopedik siteler var, her bir sayfasında iki üç satırlık yazı var.
 • 01-09-2010, 01:14:31
  #9
  4k kelimek bir tamamı kendi ağzımdan çıkmış özgün bir yazı, 6 tane ard arda birebir kopyalanmış yazıların, google indexlerinin altında çıkınca işte ozaman google sistemi mantığı yok diyorum ya..