Google'ın Yeni Siteler Sorunsalı - R10.net
 • 27-08-2010, 02:25:21
  #1
  Merhabalar arkadaşlar, son zamanlarda tüm sitelerimde rastlamış olduğum yeni sitelerin, hiçbir şekilde sıralamalara eskisi gibi direk dahil edilmemesini birde burada soruyum dedim. Sorunlardan bazıları;

  - Siteler kolay indexlenmiyor. İndexlenmeleri bazen 1 haftayı bile geçiyor. (İmleme yapın hemen indexlenir hikayesi okumayın lütfen, bu konu hakkında haddinden fazla bilgim var)
  - Siteler önbelleğini çok geç alıyor.
  - Google aramalarında "benzer" kısmı oluşmuyor.
  - keywords kelimede direk domaine sahip olsanız bile sıralamaya çok gerilerden giriyor.
  - backlink çalışması yapdığınız zaman site kaybolup, sonra tekrar geliyor ama yinede istenilen şekilde yükselme gerçekleştirmiyor.
  - özellikle imleme/bookmarking çalışması yapılan siteler, deyim yerinde ise "şaftını yitiriyor".

  Varmı acaba benim gibi bu tip sorunu olan, ve sorun hakkında anlamlı açıklama yapabilecek ?

  Duruma göre kendime/gündeme bir kaç sonuç yontucam da.

  Not:Konuyu açmadan önce sormuş olduğum 3 farklı kişide benim gibi aynı sorunları yaşıyor.
  Ey bedbaht nefsim! Acaba ömrün ebedî midir?
 • 27-08-2010, 02:27:46
  #3
  Aglamaz adlı üyeden alıntı
  Gugıl pagerank güncellemesi ile alakalı olabilir.
  2-4 aydır süren bir süreç sonunda açtım konuyu. PR güncellemesi ile bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum.
  Ey bedbaht nefsim! Acaba ömrün ebedî midir?
 • 27-08-2010, 02:30:46
  #4
  sorunu kendim yaşamıyorum ama takip ettiğim siteler aynen dediğin gibi gidip geliyor kelimelerde.
 • 27-08-2010, 02:35:27
  #5
  8 ay önce açtığım bir kaç site var aynı bahsettiğiniz gibi kolay kolay sırlama almıyor henüz konusunda otorite olmamalarına bağlıyorum sadece biraz daha zaman
 • 27-08-2010, 02:35:52
  #6
  Varmı acaba benim gibi bu tip sorunu olan, ve sorun hakkında anlamlı açıklama yapabilecek ? Demişin ;

  Evet Aynı sorun benim 3 yeni sitem'de mevcut anlamlı açıklamaya gelince kaç senedir google anlayamadık ki açıklama yapalım
 • 27-08-2010, 02:55:26
  #7
  3 yıl öncesine kadar bu kadar site yoktu. dolayısıyla google, yeni sitelerden hemen faydalanmak için onlara kısa süreli torpil uyguluyordu. torpil dönemindeki site başarısına göre de siteye değer biçiyor ve sıralamada yer tayin ediyordu. tabii bunun google için kötü tarafı, spam tekniklerini hemen farkedemediği için, spam yapan sitelere de torpil yapıyordu. google kullanan da, önce spam siteleri eliyor, sonra asıl aradağı siteye ulaşıyordu.

  artık eski konularla ilgili açılmış binlerce sayfa, yeni bilgileri anında giren binlerce site mevcut. televizyonda birisi hapşursa, 2 dakika içerisinde bin tane sitede bunun haberi çıkıyor. ve bu siteler milliyet gibi siteler de değil sadece. 12 yaşındaki çocukların sitelerinde de çıkıyor.

  dolayısıyla google, "yeni sitelerle hiç uğraşmayayım. eski ve ne halt olduğunu bildiğim yeterince site zaten var. ilk 10 sayfayı onlara veririm. sonra da yeni siteleri arkalara atarım. site yaşı en az 6 ay olunca da, yavaş yavaş eski site olarak tanımlamaya başlarım.", dedi.

  sonuçta da ortaya bu durum çıktı. yeni site kuran, gözünü kapatıp 6 ay çalışmalı. sonra sıralamadaki yerini dert etmeye başlamalı. ilk altı ayda alınan backlinkler çok tehlikeli bu yüzden. hele de kısa süreli alınmışlarsa, o site adam olmaz.

  bunun en belirgin ispatlarından birisi, ***** siteler. forumda satılan scriptlerle kurdukları sitelere, 2 backlink sayesinde 2 haftada 50k hit alıyorlar. çünkü herkes adultla uğraşamıyor. dolayısıyla bu alandaki site sayısı her zaman az. hala yeni sitelere önem vermek zorunda google. zaten 50k hitin, 2 hafta sonra 0 olma nedeni de bu torpil. çünkü google spami anlıyor bu süre içerisinde.

  sonuçta bu iş gittikçe zorlaşıyor. hit için ilk yol artık google değil. 6 ay boyunca başka kaynaklardan hit almaya çalışmak, sonra google'a yönelmek lazım.

  google'ın bir türlü anlayamadığı nokta ise, webmasterlara muhtaç olduğu. eğer insanlar 6 ay sonrasına yatırım yapabilecek güçte olsalar, zaten bu işlerle uğraşmazlar. bu nedenle yavaş yavaş geliri düşen, şevki kırılan webmasterlar site yapmamaya başlayacaklar. sonuçta da sadece eski veya yüksek maliyetle kurulan siteler kalacak. bunlar da internete yetmeyecek. tabii google o zaman eski sisteme dönmeyi deneyecek. ne kadar başarılı olur bilemem.

  bu durumun bir diğer nedeni de, facebook ve twitter denen internet düşmanı siteler. artık insanlar sitelerde dolaşmıyorlar. arama yapmıyorlar. 2 yıl önce bir şarkıcı albüm çıkardığında, 8k hit aldığımı bilirim. şu an 1k'yı bulursa şükretmek lazım. çünkü kullanıcı albüm çıktığını duyunca, youtube'a girip dinliyor. sonra facebook'ta beğeniyor. twitter'da da sevdiği şarkının adını yazıyor. sonra yatıp uyuyor zaten.

  konuyu uzattım ama son bir örnek vereyim. dün bir uyduruk şarkıcı televizyonda konuşuyordu. diyor ki laf arasında "burada(yazlık mekan) twitter ya da facebook'a girmiyorum. çok rahat ettim. herkese tavsiye ederim".

  "internet" demiyor, "twitter ve facebook" diyor.
 • 27-08-2010, 03:01:23
  #8
  @TylerDurden

  Doğru Söze Ne Denir Rep verme olayım hiç olmadı olsa + rep vereceğim bir yorum.

  İyi Sahurlar...