Seo adına yapılabilecek meta - sayfa içeriği tavsiyesi - R10.net
 • 13-08-2010, 05:43:43
  #1
  Arkadaşlar; hemen hemen bir süredir bu konu ile ilgili yazmayı ve kendi fikrimi sizlerle paylaşmak istiyordum.
  Genel olarak edindiğim bilgi ve deneyim, gerekse araştırmalarımın da kattığı katkılar sonucu size seo için uygun bir sayfa yapısı hakkında kendi görüşlerimi sunmak istiyorum.

  Bu görüşler ile ilgili her türlü öneri, eleştirinize sonsuz açığım. Amacımız hep birlikte birşeyler kazanmak çünkü..

  Şimdi ilk önce sayfa adres ve yapisindan başlayalım.
  Örneğimiz; Mustafa Ceceli Dön Şarkısı için olsun.
  adres satirimiz mustafa-ceceli-don-mp3-klibi-sarkisi-sozleri-dinle-izle-indir.html gibi olursa hem anahtar kelimeleri hemde on gordugum 65 karakter sinirini gecmez. 65 karakter siniri arama sonuclarinda tum bir kelimenin gorunmesi icin etkili olacaktir. Ancak en iyi tavsiyem 55 - 60 arasi karaktere kadar cikmanizdir. Genelde 55 karakter asagisini oneririm.

  Bir diğer noktamız title değerimiz; title değerimiz Mustafa Ceceli Dön Şarkısı Mp3 Sözleri Dön Müziği Dinle Klibi İzle yaptığımızda gördüğünüz gibi hem url, hem title karakter sayısı ile uyumlu hemde "dön" şarkı ismini 2 kez kullanarak bu şekilde de hedefimize katkıda bulunmuş oluyoruz. Genel olarak title değerinde yine en fazla 70 karakteri geçmemeye çaba gösteriyoruz.

  Bir diğer noktamız; keywords değerlerimiz. Keywords değerlerimiz şu şekilde olabilir arkadaşlar. Burda , ile ayırdığımız her bir kelimemiz anahtar kelimedir. Anahtar kelime sayısında 7 rakamını geçmemenizi öneririm. Örnek bir keywords değerimiz ise; mustafa ceceli dön şarkısı, mustafa ceceli dön müziği dinle, mustafa ceceli dön mp3 indir, dön şarkısı müziği izle gibi yapılabilirse yeterli olur.

  Şimdi ise description değerini ayarlamamız gerekiyor. Description değerinde 148 karakteri aşmamanızı önermekteyim. Örnek description'um ise; Mustafa Ceceli Dön Şarkısı İzle ve Dinle ayrıca Şarkı Sözleri ile Mp3 İndir Mustafa Ceceli Müzikleri Klibi Mp3 İndir

  Ben abstract değeri de belirtiyorum. Abstract 'da description yapısında tanımı belirten bir değer.

  Robots tanımını; index,follow veya All olarak yapıyorum.

  Ayrıca author bilgisi ile copyright meta'larına sitemin anasayfa title'ını yazıyorum. Burda 35 karakteri geçmemeye özen gösteriyorum.

  Siteme kesinlikle favicon ekliyorum arkadaşlar.

  Şimdi; sayfa içerisine gelerek;
  <h1>başlığı oluşturuyorum. Burada h1 değerine title değeri de veriyorum.
  Örnek <h1> değerim:
  <h1 title="Mustafa Ceceli Dön Şarkısı Mp3 Sözleri Dön Müziği Dinle Klibi İzle">Mustafa Ceceli Dön Şarkısı Mp3 Sözleri Dön Müziği Dinle Klibi İzle</h1>
  Ardından h2'ye geçiyorum.
  <h2>Mustafa Ceceli tarafından yapılan Dön Şarkısını İzlemek ve Dinlemek İçin Aşağıdaki alanda play tuşuna basabilirsiniz. Bu şekilde Mustafa Ceceli Dön Şarkısı Klibi İzleyebilir Sözleri ve Müziği Duyabilirsiniz.</h2>

  Genel olarak temel başlıklarımız bunlardı. Arkadaşlar şimdi kesinlikle title; keywords, description değerleri sayfanın içinde yer alsın. Ana kelimemiz "mustafa ceceli dön" için <b><i><u><strong> değerlerini kesinlikle kullanın. Ayrıca; sayfa içi linkleme kullanın. Örneğin yine title'ımızla sayfa içi link oluşturun. Ek olarak 1 adet imaj koyarak alt değerinde yine kendi zenginleştirdiğiniz alt değeri verin. Örnek bir sayfayı şu şekilde bu adrese koyuyorum ve puanlamalarına, analizlerine birlikte bakıyoruz.

  Söz konusu örneğimi ve seo adına birkaç report sitesinden alınabilecek reportlarını görebilirsiniz.
  Örnek sayfa: http://areaturk.com/
  Report için: http://www.domaintools.com/seo-brows...n=areaturk.com (sayfa açılınca adress kısmına örnek sayfa kısmında verdiğim adresi girin)
  http://www.seoworkers.com/tools/analyzer.html girin orda adresin altındaki kısımda after'dan sonra hangi ingilizce rakam yazıyorsa ondan bir sonrasını yazın. örnek after five ise 6 yazın..

  Aslında hemen hemen bilinen şeyler bunlar işin açıkcası. Ancak yeni başlayanlar adına hem fikir olması, hemde olabileceğiniz yerleri sizlerle paylaşmak istedim..

  Birçoğunuz biliyordur ama; ben yine'de google tarafından bizzat hazırlanan ve SEO öğrenmek istiyorum diyen herkese önerebileceğim muhteşem temel kaynak: ( Arama Motoru Optimizasyon Başlangıç Rehberi PDF )
  http://hotfile.com/dl/61727988/53e60...hberi.rar.html
  Azerbaycan VPS | Azerbaycan hakkında tüm ihtiyaçlarınız için P.M. | CloaKING
 • 13-08-2010, 05:45:46
  #2
  Aşırı her şeyin kötüdür haklısınız.

  Sağ olun bilgiler için.
 • 13-08-2010, 11:16:59
  #3
  Teşekkürler ederim yazınız için..
  Fırsat elinde, can bedende. Ne yapacaksan şimdi yap!
 • 13-08-2010, 13:45:20
  #4
  Oldukça faydalı bir yazı seo konusunda başarı sağlamak adına

  teşekkürler
 • 13-08-2010, 15:55:00
  #5
  Ne demek. Temel olarak akşam uykulu olduğum için düzgün ve sade yazamadım ama birçok arkadaşın anlayacağından da eminim.
  Azerbaycan VPS | Azerbaycan hakkında tüm ihtiyaçlarınız için P.M. | CloaKING