İçeriğim kopyalanmış (yardım!) - Sayfa 4 - R10.net
 • 05-08-2010, 00:03:17
  #28
  eskiji adlı üyeden alıntı
  @ warchild konu dağılmasın diye pm attım...
  Konuya gelince de, kopya içerik sanırım çok büyük negatif bir etki doğurmuyor anladığım kadarıyla Google açısından. Eğer diğer site içi optimizasyonlarınız tamsa, backlinkiniz de sağlamsa herşey yolunda... Nasıl göz yumuluyor buna anlamış değilim. Cezasının çok daha büyük olması gerekiyor kesinlikle. Yoksa zaten önü kesilemez bu gidişle...
  Adama mail atıp bari footera falan bi linkimi koy falan desem işe yarar mı acaba...
  Konuyu baştan sona okudum yorumları vs. Sanırım yapacak birşey yok en iyisi mi uzlaşma yoluna gitmek. Nasıl diyeceksiniz? Adamın sitesi sizinkinden daha kaliteli görünüyorsa google'de o zaman sizinde dediğiniz gibi bir mail atıp link değişimi yapmayı teklif edin belki adama sol çekersiniz
 • 05-08-2010, 03:27:31
  #29
  Mail yazdım bakalım nasıl bir cevap gelecek... Yada bir cevap gelecek mi?..
 • 05-08-2010, 09:13:31
  #30
  Öncelikle bilinmesi gereken noktalardan biri şu: Sadece blogların içerikleri çalınmıyor, dev haber sitelerinin yada popüler diğer sitelerin de içerikleri çalınıyor. Özellikle ingilizce içerikde bu çok gündemde bir konu. Büyük sitelerde bu konuyu çözmek için emin olun uğraşıyordur. Ve tüm siteleri ilgilendiren bu konu eğer çözülemez ise Google açısındanda oldukça güven kaybettirici olur. Bu nedenle inanıyorum ki Google bununla savaşmaya çalışyordur. Ama kolay olmasa gerek.

  İçeriğin çalınması konusunda ben de mağdurlaran biriyim. Hatta konu ile ilgili Web sitemdeki içerikleri otomatik kopyalayanları engellemek başlığında bir konu açmıştım.

  Bu konuda verilebilecek tavsiyeleri zaten diğer arkadaşlar vermiş.

  1. Öncelikle elle mi çekildiğini yoksa otomatik mi çekildiğini tespit et.
  2. Elle çekiliyorsa teknik olarak müdahale edeceğin bir şey yok. Kopyalayan site ile irtibata geç. Düzgün yoldan uyar. Olmazsa dava edeceğini söyle. Biraz korkut. üslubun ve yazın resmi olsun. Eğer içerikler gerçekten önemliyse noter tasdiğini al ve bu tastiği adama gönder. İçerikleri kaldırmazsa avukata vereceğini söyle.
  3. İçeriklein otomatik çekiliyorsa şunları yapabilirsin;

  a. tynt.com sitesine üye ol (ücretsiz), sana verilen kodu sitene ekle. kopyalanan içeriğin altında senın içerik adresin çıkar.
  b. Yazılarının içine konuya ilişkin link koyabilirsin.
  c. .htaccess den karşı tarafın resimleri siytesinde göstermesini engelleyebilirsin.
  d. adamın sitesindeki senın kopyalanan içeriğin altına yorum bölümü varsa içerikleri çaldığını resmi dille yaz. Ziyaretçiler o site ile ilgili olumsuz bir yargıya varacaktır.

  vs. vs..

  başka çözümleri olan da paylaşsın ki bu mağduriyetimizin üstesinden gelebilelim.
 • 07-08-2010, 08:04:39
  #31
  Adama mail attım.
  Kendisinin haberinin olmadığını, siteyle postçuların ilgilendiğini söyledi. Bana ait olan içerikleri tek tek yazdım. Onlara kaynak link vereceğini söyledi.
  Dün gece de mail atmış. Hepsine kaynak link eklediğine dair. Fakat siteye ulaşılamıyor.
  Umarım gerçekten eklenmiştir.
  Dolayısıyla benim sorunum halloldu sanıyorum şimdilik.

  Fakat bu soruna ciddi bir çözüm gerekiyor gerçekten de.
  Google kopyalanmış içeriği çok rahat bir şekilde tespit edebiliyordur bence. Fakat gereken tepkiyi vermiyor nedenini anlayamadığım bir şekilde.
  Kaynak gösterip göstermediğini çözümleyemediği için müdahale edemiyor da olabilir...
 • 07-08-2010, 08:14:42
  #32
  teknotek adlı üyeden alıntı
  google işinden önce tavsiyem içerik sana aitse yasal yollara başvur, tabii önce telif vs. al sonra başvur sonra adamdan paranı fazlasıyla alırsın.

  Daha adil olmak gerekirse önce adamı uyar kaldırmazsa dediklerimi yap
  Burası Amerika değil
 • 07-08-2010, 08:32:00
  #33
  Yorumların hepsini okudum. Bekliyordum şu yorumu açıkcası "Taklitler aslını yüceltir" diye Boş boş mesaj atıyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam burda bir konu vardı konuları kopyala - yapıştır ile çalanlar için. Kopyala yaptığında sitenin bağlanısınıda alıyordu panoya fakat bir süre sonra farkederse onuda siler. Sinir bozucu bir durum malesef Sana zararı olmasa bile insan huzursuz oluyor.
 • 07-08-2010, 09:00:57
  #34
  Benim sitelerimdeki bütün yazılarım özgün, bazı yazılarım varki onlarca kopyası var nette. Bazıları kaynak göztermiş bazıları göstermemiş, bazıları yazının içindeki linki görmediğinden bilmeden link vermiş.. Artık hiç önemsemiyorum. Ya google amcaya çok güveniyorum yada bu duruma alıştım.. :/
  Sokoban Piliç - Android Zeka Oyunu
 • 07-08-2010, 09:33:36
  #35
  ben şimdi
  "google icad oldu mertlik bozuldu" diyecem
  söveceksiniz bana...

  web işlerinde geçen yıllarımın sadece %10'unda google'la alışverişe girdim... (mecburiyetten) her sabah bu saatlerde "girmez olaydım" deyip, vurup kafayı yatıyorum öğleye kadar, sonra kalk kaldığın yerden devam et kod yazmaya...

  herşeyi engellesek print screen tuşu var... ona çözüm bulsak, siyah ekran çıkarttırsak, bu sefer de fotoğraf makinesi ile monitörün resmini çeker siteye koyarlar... bu yüzden moralinizi bozmayın. ziyaretçilerinizle bütünleşmeye çalışın, kanka'ya bağlayın onları... yazış biçiminizden sizi tanısınlar. bu sözü söylese söylese "eskiji" söylemiştir desinler... sonra kim çalarsa çalsın içeriğinizi... google'dan 1k hit geliyorsa, google dışından 10k çekersiniz belki...

  bunlar hayal değil, internette hiçbirşeyin sınırı yok...

  eskiden google mı vardı yahu? hafız gibi domain ezberlerdik
 • 07-08-2010, 10:50:58
  #36
  yapacagin seyler :

  1. kendi yazilarinin icinde gizli link koy.
  2. kpyalayan adamda adsense reklamlari varsa asagida gogle reklamlari yazisina tikla, acilan ayfada sikayet linki var, ordan benim telif hakkımı caliyor de, tamamdir