Google Tarama ve İndexleme 101 - R10.net
 • 08-07-2010, 21:06:19
  #1
  Google tarafından indexlenme hızı ve tam olarak indexlenememe bir çok sitenin korkulu belasıdır, özellikle en yeni ve hızlı içerik girilen sitelerin.Bu forumda daha sorulmamasına rağmen diğer büyük sitelerde en çok sorulan Google optimazasyon sorusudur.Hit kaynağımız Türkçe içerikli siteler için Google'dır.8.000 tekil hitli Türkçe siteniz varsa bunun 7500 tekili Google'dan gelir diğerleri Bing ve Yahoo'dan gelir.Neyse konuyu dağıtmayalım.

  İlk önce büyük siteler için indexlenme en büyük sorundur.İndexlenme konusunda en büyük yanılgı(bende bir zamanlar böyle sanıyordum) Google'da çıkan sitelerin el ile giriliyor sanıyordum.Oysa bu işlem botlar tarafından yapılır.Böyle olsaydı küçük siteler eklenebilirdi ancak büyük siteler tam olarak indexlenemezdi. Aslında Google Webmaster Araçları ile sitelerinizi eklersiniz ve Google botlarına haberdar edersiniz.Bunun dışında Google sitemap vb. yöntemlerle bulduğu linkleri indexler.

  Google tarama hızı güvenilir olarak kontrol edilemez.Google bu işlemleri belirli faktörlerle yapar.Bu konuda o faktörleri anlatıcam.

  Domain Güvenilirliği - Google mühendisi Matt Cutts geçenlerde bunu söylemişti "Sitenizin taranma hızı pagerank ile doğru orantılıdır.". Aynı zamanda pageranktan daha önemli olan bir şeye daha bakar.O da trustranktır.

  Backlinkler - Pagerank'a en fazla etkili olan faktördür ve indexlenmeye kesin olarak etkisi vardır.Bir sitenin içeriği hızla büyüyorsa siteye hızlı backlink kasmak iyi bir kazanç değildir.Backlink yavaş yavaş kazanılmalıdır.Unutmayalım ki backlink göz çıkarır.

  Footer Linkleri - Sitenizin footerından sitenize linkler vermek indexlenme hızını artırır(rel="nofollow" eklenmemelidir).

  Site Navigasyonu - Sitenizin ana sayfası sınırlı sayıda yazı barındırıyorsa site navigasyonu kullanmak en iyi yöntem olacaktır.Böylece Google çok daha rahat içeriğinize ulaşacak ve indexlicektir.

  Benzersiz Konu Başlıkları - Benzersiz konu başlıkları Google'ın dikattini çekecek ve siteniz seo şöleni yaşayacaktır. Google onları daha hızlı indexlicektir.

  Orijinal İçerik - Sitenizin içeriği orijinal olmalıdır.Google bunu çok daha fazla sevecektir ve sitenize rakiplerinizden daha fazla önem verecektir.

  Ping Atmak - Ping atarak Google'a yeni içeriğinizi daha hızlı tanıtabilirsiniz. Böylece Google daha hızlı içeriğin farkına varacaktır.

  Site Güncelliği - Google güncel siteleri sever. Bunun için sitenizi mümkün olduğunca belirli aralıklarla güncelleyin. Bir günde tüm içeriği girmek yerine belirli aralıklarla sitenizi güncelleyin.

  RSS Beslemeleri - RSS beslemeleri ile hem ziyaretçilerine hem de Google'a konuları daha hızlı haberdar edebilirsiniz.

  Tarama Hızı Ayarları - Google tarama hızını isteğinize göre değiştirebilir. Bunun için Google Web Yöneticisi Araçları -> Değişiklik Yapacağınız Site ->Site Yapılandırma -> Ayarlar -> Tarama hızı ayarlarından site güncelliğine göre değiştirin.Güncelliği az olan siteyi çok izin vemek sitenizi SandBox'a sokabilir.

  Sosyal Medya Siteleri - Sosyal medya sitelerinden yeni içeriğin linkini eklemek index hızını artırır(nofollow olanları hariç).

  XML Site Haritaları - Bu olmazsa olmazlarındandır. Eğer otomatik olarak oluşturamıyorsanız bu adresten bir site haritası oluşturabilirsiniz.Site haritasını webmaster araçları ile xml site haritanızı Google'a bildirebilirsiniz.

  Link Kurallılığı(canonicalization) - Bu her sayfa hem seo dostu hemde kullanıcı dostu linkler demektir.Seo için nedelerini aşağıda listelemek isterim.
  1-Google zaman zaman inkar etmesine rağmen bunu en sonunda duyurdu. Böylece o da daha rahat indexlemeler elde edebiliyordur.
  2-Google zaman zaman parametreli sayfaları indexlerken zorlanıyor olabilir.
  3-Uzun, çirkin linklerin önüne geçiyor.Böylece hem arama motorları hemde kullanıcılar için daha akılda kalıcı linkler olur.
  4-Daha temiz linkler elde edersiniz.
  Kullanımı için linklerinize rel="canonical" eklemelisiniz.Örneğin:
  <link rel="canonical" href="http://seoforumu.com/canonical-link-ornegi.htmll">
  Çift İçeriği Yönlendirin - Çift içeriği engellemek Google'ın işini kolaylaştırır. Mesela : http://seoforumu.com ve http://www.seoforumu.com diye girişleri engelleyin.Sadece bir tanesine izin verin.

  Link: http://www.seoforumu.com/seo-bilgile...-a.html#post25
 • 09-07-2010, 19:40:45
  #2
  Google'un bir web sitesini tarama ve indexleme hızına oranla yazılmış en kapsamlı makalelerden birini yazmışsın.

  Teşekkürler +rep.
 • 09-07-2010, 19:52:09
  #3
  SavaS adlı üyeden alıntı
  Google'un bir web sitesini tarama ve indexleme hızına oranla yazılmış en kapsamlı makalelerden birini yazmışsın.

  Teşekkürler +rep.
  Tşk.
  Trustmus