Arama motoru optimizasyonu, en az reklam kadar önemli bir konu haline geldi. Büyük sitelerden alınan reklamlara yüzlerce lira ödemek yerine, sürekli güncel ve internette arama hacmi yüksek olan konulardan oluşan bir site açmak, hitinizi yükselteceği gibi, size çok kazandıracaktır.

Peki nedir bu SEO denilen olay? Ne işimize yarar? Para kazanmamıza etkisi nedir?Tarzında sorular gelecektir aklınıza. Şöyle anlatalım; bir web sayfası yaptınız ve ziyaretçi çekmek istiyorsunuz. Bunun en etkili yolu da arama motorlarında sitenizi mümkün olduğunca yukarılara taşımak, hatta hedef sözcğklerde, ilk 10'a girebilmektir. Bu sayede ziyaretçi trafiğinizi arttırarak, reklam gösterimlerini ve tıklamalarını da üst seviyelere çekerek kazancınızı katlayabilirsiniz. İşte tüm bunları yapabilmeniz için sitenizi başta google olmak üzere, arama motorlarına göre optimize etmeniz gerekiyor. Yani bu işleme bir anlamda sitenizi arama motorlarına sevdirmek de diyebiliriz.

Ziyaret etmek istediğimiz bir sitenin adresini tarayıcıya yazmak yerine, sitenin adını önce Google'a yazıp sonra çıkan sonuca tıklayarak o siteye girdiğimiz düşünülürse, arama motorlarının internetteki başlangıç noktamız olduğunu kabul edebiliriz. Bir ürün alacaksanız, bir kitap okuyacaksanız veya sinemaya gideceksiniz. Öncelikle ne yaparsınız? Hemen Google'a girip araştırma yaparsınız değil mi? Peki yaptığınız arama işleminden sonra karşınıza çıkan binlerce sonucun hangi kriterlere göre sıralandığını hiç düşündünüz mü?

Google, arama sonuçlarını, sitelerin PageRank (popülerlik) değerleri, anahtar sözcükleri, tanımlamaları, meta düzenlemeleri, sitenin yayın süresi gibi birçok detaya bakarak oluşturur. SEO yaparken önemli olan, Google'ın gözünden kaçmayan tüm detayları göz önünde bulundurarak, sitenizin arama motorlarında ilk sıralara çıkmasını sağlamaktır.

Kaynak:http://fullegal.gen.tr/webmaster-mak...syonu-seo.html