İpucu: Yeni domainde bot kullanmak için denediğim strateji - R10.net
 • 22-06-2010, 05:23:15
  #1
  antishareware adlı üyeden alıntı
  Daha önce bu kategoride birkaç öneride bulunmuştum, oldukça güzel yorumlar aldığım için bende deneyip sonuç aldığım için bunu da paylaşmak istedim. Malum devir artık bot devri, elle içerik giren sayısı gün geçtikçe azalıyor. (ben bile kullanıyorum) O yüzden böyle bir şeyin sizler için faydalı olabileceğini düşündüm. Fazla uzatmadan detaylara giriyorum.
  Bu bir süre önce açtığım dizi sitesi üzerinde denediğim yöntemdir. Kafamda eski dizilerin tamamını çekmek vardı. Sebebi ise malum hepimiz internetle uğraşan/sitesi olan insanlarız ve gelen ziyaretçilerin gözünü boyamamız gerekiyor bir yerde. O yüzden bot kullanma kararı aldım, çünkü çekilecek 10k'dan fazla içerik vardı. Tüm dizileri çektikten sonra ise elle (özgün etiket, özgün açıklama vs.) içerik girmeye karar verdim.

  Elimde kullanmadığım bir domainim vardı ve wp kurdum, ortalama 1 hafta sürede 11k civarı dizi ve 14k civarı etiket çektim. Daha sonra birazcık bekledim ve indekslenmesini bekledim. (şu anda 8k civarı indeksi var.)

  1 haftalık bot maratonu ardından sitemi yeni domaine taşıyıp yönlendirme kararı aldım. Yönlendireceğim domaine indeks sayfası atıp bu süre zarfında Google'ın görmesini sağladım. Tüm siteyi yeni domaine taşıdım ve 301 Yönlendirmesi'ni kullanarak sitemi yeni domaine yönlendirdim.

  Eski domain indeks sayısı: http://bit.ly/adaCPQ
  Yeni domain indeks sayısı: http://bit.ly/cFP7BT

  Ve sonuç yukarıdaki gibi, eski domaindeki tüm indeksler 301 yönlendirmesi sayesinde yeni domaindeki aynı konuya ışınlanıyor. Neden olduğuna gelince okumaya devam ederseniz öğrenebilirsiniz.

  ----------------------------------------
  ----------------------------------------

  Sonuçta taşıdığın domainde yeni o da filtreye girer diyen arkadaşları duyar gibiyim. Daha önce 30-40k hitli bir sitemi bot kullanmak yüzünden batırdım ve bugüne kadar hiç bot kullanmadım. O yüzden aklıma böyle bir strateji uygulamak geldi. (sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer hesabı) Bu da geçenlerde bu kategoride konu açan bir arkadaş sitesinin filtreye girdiğini ve yönlendirsem mi yoksa yönlendirmesem mi diye soru sorduğu bir konuydu ve indekslerinin silinmediğini yazmasıyla kafamda şimşekler çaktı.

  Bende tüm kartlarımı açtım ve filtreye girerse eski domainim girsin yeni domaine taşıdıktan sonra bir ihtimal de olsa sıkıntı olmayacağını düşündüm. Yaklaşık 25 gündür yeni domainle site devam ediyor ve filtreye dahil bir belirti yok şükürler olsun. İndeks alma durumu yavaş yavaş oturuyor, tahminimce biraz zaman alacak gibi çünkü çok fazla içerik var.

  Bir de şu anda tüm diziler tatile giriyor yavaş yavaş. Yaz döneminde fragman harici birşey eklenmeyeceği için 2 ay civarı bir sürede tam olarak site kendine gelir, bende bu sırada backlink alır ve rakiplerimle aramdaki arayı bir nebze de olsa kapatmayı düşündüm.

  antishareware adlı üyeden alıntı
  Bu anlattıklarımın bana geri dönüşü umarım kendi sitemde iyi olacak, bir nebze olsun yardımım dokunursa çok memnun olurum. Her ne kadar bot kullanmayı sevmesemde ilk cümlelerimde de söylediğim gibi devir artık bot devir oldu, biz de ayak uydurmaya çalışıyoruz. Sabırlı bir şekilde okuyan herkese teşekkür ederim, saygılar.

  Bir rica: Olumlu/olumsuz eleştirilerinizi de tatlı dille yaparsanız çok sevinirim. Açmakta tereddüt ettiğim bir konu idi. Ama gene de çok şey öğrendiğim siteye bende birşeyler katmak istediğim için o düşüncemi bir kenara bıraktım. Yorumlarda yıkıcı değil yapıcı olun ki yanlışım varsa düzelteyim, teşekkürler.
  Bu makale R10 adına tarafımca yazılmıştır, sitesine/bloguna koymak isteyen arkadaşlar kaynak olarak konu linkini veya profil linkimi eklerse sevinirim.
  Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. - Mustafa Kemal Atatürk
 • 22-06-2010, 05:27:44
  #2
  Çok güzel bir makale olmuş, teşekkürler.Birşeyler başarmak insana gerçekten çok şey katıyor.