İpucu: Blogunuzun Performansını Artırın! - R10.net
 • 11-06-2010, 15:18:44
  #1
  Gereksiz mi bilmiyorum ama hem Pirelli'nin performans konulu yarışması vardı onun için hem de içimden yazmak geldiği için biraz yazı yazdım. Bildiklerimin hepsine değinemiyorum yoksa yazı daha da uzayacak...

  Blogunuzun Performansını Artırın !

  Blogunuzun performansı hem ziyaretçileriniz için hem de arama motorları için çok önemlidir.

  Ziyaretçi ne bekler performans konusunda?

  * Hızlı açılmasını ister en başta.
  * Yazılar hızlı yüklensin, resimler hızlı yüklensin,
  * Sayfalarınız hata vermesin,
  * Tasarımı düzgün olsun, kullanıcıya hitap etsin,
  * Sitenizin içeriği düzgün olsun ve işe yarar bilgiler olsun, tüm gereksizlerden arınmış olsun.
  * Aşırı reklam içeren sayfalardan tüm kullanıcılar rahatsız olur,
  * Kendileri için paylaşım yapabilecekleri yorum bölümü, iletişim bölümü mutlaka olmalı,
  * Arada bir kendilerine hediyeler, küçük süprizler beklerler,

  Arama motorları konusunda bir performansa gelirsek, onlar da şunları isterler;

  * Site tasarımı için SEO (arama motoru optimizasyonu),
  * Yazılarınız için SEO ,
  * Resimleriniz için SEO,
  * Linkler (bağlantılar) için SEO,

  Arama motorunun istediği SEO’dan ibaret ama ziyaretçilerin beklediklerinin hemen hemen hepsini (hediyeler hariç) bir arama motoru da bekler. Belki onlar için de hediye güncel ve özgün içerik olabilir.

  Google yeni algoritması ve yeni arama motoru yapısına göre de Ziyaretçilerinize yardımcı olacak türden hazırlanan içerikleri düşünerek hazırlanmış bir algoritma görüyoruz zaten. SEO + Kullancı beklentileri arama motorlarının istedikleri olur.

  BÜTÜN BUNLAR ve BENİM AKLIMA GELMEYENLER BLOG SİTENİZİN PERFORMANSINI OLUŞTURUR.

  1.Kullancıların Performans Konusunda Beklentilerinin Açıklamasına Gelelim


  * Hızlı açılmasını ister dedik. Peki nasıl sağlarız? Hız için gerekli olan en başta sağlam bir hosting şirketidir. Hostunuz sağlam olmadıktan sonra performans artırımı için yapacaklarınız sınırlı kalacaktır.

  Orta düzeyde bir hostinginiz var diyelim. Bunu en az yoracak veri tabanı sorgulamalarını içeren ve blog sistemi kurulu olacak ve kullandığımız temalar gayet sade ve gereksizlerden arınmış olacak. Daha sağlam SEO olsun diye blog sitenize gereksiz PHP sorgulamaları yaparsanız hostunuz da sizin performansınız düşük gösterir.

  Çok uzun yazılar ve aşırı resim içeren sayfalar yorucu olacağından, bu yazıları parçalara bölmek hem kullancıların memnuniyetini artıracak hem de sayfanızın hızı artacaktır.

  Hızın bağlı olduğu kriterleri kısaca özetlersek:

  Host kalitesi, tema sadeliği boyutu ve açılma hızı, sayfadaki gereksiz eklentiler, java scriptiler, PHP sorgulamaları, yazılarınızın büyüklüğü ve içindeki resimlerin-videoların miktarı…

  * Hatalı sayfalarınızı ya düzeltin ya da yeniden düzenleyin, hata verme sebeplerini araştırın ve bunların sistem sorunu olup olmadığını öğrenin. Hostunuzda veri kayıpları oluyorsa bu sizin için ciddi bir sorundur.
  * Blogunuzun tasarımı sade olmalı ve kişilerin içini rahatlatacak renkler olmalıdır. Göze hitap etmesi kullanıcıyı hızdan sonra etkileyen 2. kriter olabilir. Kullanıcının ulaşmak istediği şeyler bulunabilir olmalı, doğru yerlere yerleştirilmiş olmalı.
  * Sitenizdeki içerikler işe yarar şeyler olmalıdır. Gereksiz yere kalabalık yapan yazılardan kaçının. Kullanıcıya direk istediğini verin. Niye yazım olsun diye uğraşıyorsunuz ki? Böylece içeriklerinizi sıkıcı hale getirmenin bir anlamı yok.
  * Para kazanma hırsı ile sayfanızı aşırı reklamlarla doldurmayın. Az sayıda ziyaretçiye çok reklam göstermek yerine çok sayıda ziyaretçiye az reklam göstermeye çalışın. Ziyaretçi kitleniz arttığı zaman zaten mutlaka size bir reklam getirisi olur. Başlarda bu sevdaya fazla kapılmamanızı tavsiye ederim.
  * Kullanıcılar beğendikleri içeriklere paylaşım yapmak isterler. Yorum bölümünüz kullanıcıların görebileceği şekilde olmalı ve onlara rahatça yapabilmeleri için fırsat vermelisiniz. Site sahibine ulaşma imkanı vermelisiniz ki fikirlerini ve isteklerini size bildirebilsin. İletişim bölümü de gerekli yani.
  * Ziyaretçilerinize küçük süprizler yapmanız hem onları mutlu edecek ve size bağlayacak, daha fazla akıllarında kalmanızı sağlayacaktır.


  2. Arama Motorunun Performans Konusunda Beklediklerine Gelirsek


  Ziyaretçilerin bekledikleri bekler dedik zaten buna özen göstermelisiniz.

  Diğerleri SEO türleri:

  * Site tasarımı için SEO’dan fazla bahsetmek istemiyorum. Bu konuda gereksiz bilgi olabilir. Bunu zaten blogunuzu kurduğunu, Wordpress, Joomla gibi sistemler hazır olarak yapıyor. Örneğin wordpress doğal olarak birçok SEO özelliğini gösterir ama internetten SEO kurallarını araştırarak kurduğunuz temaları yine gözden geçirin. CSS hatalarına dikkat edin. Sitenizin tarayıcılar için uygunluğunu mutlaka aşağıdaki adreslerden kontrol edin.

  W3.org CSS

  W3.org xHTML

  Tasarım için SEO konusu üzerinde çok şey yazıldığı için fazla derinlere girmiyorum. Başka sitelere fırsat verelim onlar da yazmış bu konuyla ilgili takip edebilirsiniz. Aynı şeyleri yazmaktansa onlara yönlendirmek daha iyidir.

  * Yazılarınız için SEO konusuna gelelim. Yazınızın başlığından giriş yapalım. Başlıklarımızı kullanıcıların arayacaklarını tahmin ederek oluşturuyoruz. Bu konuda google bize yardımcı oluyor zaten. Arama tahminlerini bu adreste bulabilirsiniz. Size bir de iyilik yapayım popüler içerikler için başlıklarınızı nasıl bulursunuz. Önceki bir yazımda yazmıştım.

  Yazılarımızın başlığını Google’da arıyoruz ve hem popüleritesini tahmin etmeye çalışıyoruz hem de az sonuç çıkan başlıkları tercih ediyoruz.

  Yazının içeriğini oluşturuken önemli bir nokta da içeriğin giriş paragrafını direk başlıkla ilgili seçiyoruz ve başlıkta geçen kelimeleri burada da bulunduruyoruz. Bu giriş paragrafının kısa olmasına dikkat ediyoruz ve başlık “h1″ tagı içinde olduğuna göre bunu da “h2″ veya “h3″ tagı içine almayı da unutmuyoruz.

  Giriş paragrafından sonra yazımıza küçük bir resim koyabiliriz resimler için de ayrı bir seo uyugulayacağız.

  Resmi koyduktan sonra yazımızın gövde bölümünü gayet sade ve gereksiz noktalarından arındırılmış ve kullanıcıya direk istediğini verecek şekilde, aynı kelimeleri cümleleri fazla tekrarlamayarak yazıyoruz. Başlıktaki kelimelere dikkat ediyoruz. Bu kelime öbeklerini yazımızın gövde bölümünde koyu olarak yazıyoruz, gerekenleri altı çizili de yapabiliriz. Bu noktalar arama motorunun kesinlikle dikkatini çekecektir.

  Yazımızı büsbütün değil de küçük paragraflar halinde ayırmamız daha güzel görünecektir.


  * Yazımıza eklediğimiz resimler için de SEO gerekli olduğunu söylemiştik. Bu konuda şanslıyım çünkü sizin için daha önce bir yazı oluşturmuştum. Resimler İçin SEO

  KONU DIŞI: Benim bu yazdığım “resimler için seo” yazısını daha önce bir webmaster sitesi almıştı ve kaynak koymamıştı. Bir ara gördüm ki ” Resimler İçin SEO” aramasında benim üstümde çıkıyordu. Google’ın yeni algoritmasının ve Google Caffeine sisteminin özgünlüğü daha iyi tespit edebildiğini görebiliyorum. Çünkü daha üst sıraya çıktığımı ve o sonucun arama listesinden çıktığını görüyorum.

  * Linkler İçin Nasıl Bir SEO uygulayabiliriz.

  Linklerin yapısına dikkat ediyorsunuz öncelikle.

  [B]<a href=”link” title=”bağlantının başlığı” target=”">Bağlantı</a>[/B]
  Yukardaki gibi eksiksiz girmeniz gerekiyor. Linkeriniz çok uzun olmamalıdır. Yazınızla ilgili anahtar kelimelerden içermelidir.


  Kalıcı bağlantı adreslerinin
  yapısının da arama motoruna uygun olması için:
  http://www.siteadresi.com/yazi_basligi.html
  şeklinde yaparsanız yine yazı başlığıyla bağlantılı olacaktır.

  Linklerinizin düzgün yapılı olması için wordpress eklentilerini de kullanabilirsiniz, ama sunucuyu yormak istemezseniz de kendiniz dikkat edin linklerinize.

  YAZININ ORJİNAL KAYNAKLARI:

  1. Bölüm
  2. bölüm
 • 11-06-2010, 15:23:55
  #2
  Makale için teşekkürler hocam.
  SKYPE kullanmıyorum!
  R10 PM üzerinden ve 0553... 13 98 numaradan onay almadan işlem yapmayın!
  Teyit almadan yapılan işlemlerde sorumluluk kabul etmiyorum !
 • 11-06-2010, 15:27:33
  #3
  Serdal_Altundal adlı üyeden alıntı
  Makale için teşekkürler hocam.
  Çabuk okumuşsun sindire sindire oku sağol.
 • 11-06-2010, 15:32:58
  #6
  Güzel yazı olmuş, yazıdakilerin hepsini yeni sitemde uyguladım. Çok sade bi tasarım yaptım, canavar gibi yükleniyor sayfalar. Kullanıcıya da hitap ettirebildiğimde olay tamamdır heralde.
  Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. - Mustafa Kemal Atatürk
 • 11-06-2010, 15:37:37
  #7
  Pirelli Performans konulu yarışma açmış. Orası için yazdım ama ilgilenen yok gibi görünüyor yarışmayla bakalım nolucak. yarışma
 • 11-06-2010, 19:10:32
  #8
  Gerçekten çok güzel bir makale yazmışsınız teşekkürler..