İpucu: Etiket Sistemi Kullanımı veya Mantığı - R10.net
 • 23-05-2010, 22:31:42
  #1
  Etiket sistemi. Herkes Seo için faydalı bir şey olduğunu bilir. Fakat neden diye soracak olursak söyleyemez. Dolayısı ile etiket sistemini yanlış kullanır. Bu yanlışlara bir kaç örnek vermek gerekirse;

  • Konunun başlığını kelimelere bölmek: Konunun başlığında geçen kelimelerin neredeyse tamamını etiket olarak girmek. İnternette gezinirken rastladığım bir konuyu örnek vereyim. Geçmiş yıllarda çıkan ehliyet sınav soruları başlıklı konuya girilen etiketler 2004, adayları, geçmiş, motorlu, sınav, soruları, sürücü, taşıt, yılı, yıllarda, çıkan. Bu etiketler arasında Sınav, Taşıt, Sürücü dışında kalan bütün etiketler gereksizdir. Nedenini ise konunun devamında açıklayacağım.
  • Konuya alternatif başlıklar olarak kullanmak: Bu iş spamada girmektedir tabiki. Seo'nun title tagından ibaret olduğunu sananların düştüğü bir hatadır. Örneğin Xyz Filmi ile ilgili bir konuya girilen Xyz Filmi indir, Xyz Filmi Download, Xyz Filmi İzle, Xyz Filmi İndirmeden İzleetiketler içerik tekrarına neden olur ve faydadan çok zarara uğratır.
  Bunlar çoğaltılabilir. Fakat Bu kısım pek önemli değildi. Asıl anlatmak istediğim Etiket sisteminin ne işe yaradığı? Neden var olduğu? ve Nasıl kullanılması gerektiğidir.

  Etiket sistemi neden var?
  Etiket sistemi bize, kategorilerimizin dışında konulara için alt kategoriler eklememize yarar. Böylece birbiri ile alakalı konuları birbirine bağlar, ziyaretçilerin konuyla ilgili daha detaylı bilgilere uşalmasını sağlar, sayfa görüntülenme sayısının artmasına yardımcı olur ve ilgili konuları birbirine bağlayıp link alışverişini sağlar.

  Nasıl Kullanılmalıdır?
  Evet bu iş biraz sıkıntılıdır. Tabiki bunu tam olarak tutturabilmemiz mümkün değil. Fakat elimizden geldiğince iyi etiketler girmemiz yararımızadır. Bu konuyu bir örnekle anlatmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

  Düşünelim ki şuan içinde bulunduğumuz konuyla ilgili etiketler girmem gerekiyor. Sitenin içeriğide bilindiği gibi bir webmaster sitesi. Acaba hangi kelimeler ile daha sonra açılacak veya daha önceki konularla aralarında bağ kurabilirim. 2 yıldız üzerinden etiketler vereyim. Seo**, Etiket**, Etiket sistemi*, Nasıl Kullanılır?*. Bu konuyu 2 yıldızlı konuların hepsiyle gönül rahatlığı ile bağlayabilirim. Ayrıca Seo ve Etiket ile ilgili konuların bu sitede açılmasıda muhtemeldir. Dolayısıyla bunları birbirine bağlamakta fayda var. Neden mi? Bence bu sitede Etiket ile ilgili bir araştırma yaparken mutlaka bu konuyuda incelemesi gerektiğini düşünüyorum. Doğru değil mi?

  Gelelim tek yıldızlılara. Sitenin içeriğine göre Etiket sistemleri ile ilgili konu açılabilir. Heleki Nasıl Kullanılır? diye bir sürü konu açılabilir. Bunlar arasında bir link alış verişide bize faydalı olabilir.

  Kısacası etiket girmek için sadece konuya değil sitemizin içeriğinide göz önünde bulundurmalıyız.

  Seo için neden önemlidir?
  Eğer etiket sistemini düzgün kullanıyor iseniz size gerçekten çok büyük bir katkı sağlayacaktır. Neden diyecek olursanız?

  Eğer sitemizin içeriğini göz önünde bulundurarak birden başka konu ile bağlacabileceğimiz etiketler giriyorsak o etiketler Google gözünde güncel görünür. Google'ın ise güncel sayfalarını sevdiğini hepimiz zaten biliyoruz. Konularımız ise kendisiyle alakalı güncel ve sevilen etiketlerden KENDİSİ İLE İLGİLİ link aldığı için Google gözünde değeri artacaktır. Böylece konularımız Google sonuçlarında daha yukarılara çıkmış olacak.

  Şimdi bu son kısımdan en üstte belirttiğim yanlışların nedenini anlayabilirsiniz. Nedeni sadece bir konuya özel olmaları. Başka konular ile ilişkilendirilememesi sebebiyle hem pasif bir sayfa oluyor hemde gereksiz yere içerik tekrarına sebep veriyor.

  Yazdıklarım 100% doğru diyemem tabiki. Tartışıp en doğrusuna varabiliriz. Başka bir web sitesinden okudum. Kafama yattığı için derleyip burada paylaştım. Ben pek düşündüklerimi aktarmayı beceremem. Dolayısı ile pek iyi bir anlatım olmadı Ben anlatamadım fakat umarım sizler anlamışsınızdır
 • 23-05-2010, 23:27:35
  #2
  bence çok güzel bir anlatım olmuş bu konuda büyük hatalar yapılıyor ben etiket sistemini çok iyi kavramadığımı düşündüğüm için hiç uğraşmadım bile. Resmi eklenti forumlarında bile webmasterlık deneyimi olan çok tecrübeli insanlar "Xyz Filmi indir, Xyz Filmi Download, Xyz Filmi İzle, Xyz Filmi İndirmeden İzle" gibi spama neden olabilecek eklentiler yazıyor. bu konuda biliçlenmeliyiz.
 • 23-05-2010, 23:36:47
  #3
  ben blogger kullanıyorum..ve kategori olmadığı için,etiketi kategori olarak kullanıyorum..örneğin filmleri dram,komedi gibi ayırdım...bunun bana yararı var bu yazıya göre dmi ? haklı mıyım ?
  “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır”. H.Ş
 • 23-05-2010, 23:39:53
  #4
  bagwell34 adlı üyeden alıntı
  ben blogger kullanıyorum..ve kategori olmadığı için,etiketi kategori olarak kullanıyorum..örneğin filmleri dram,komedi gibi ayırdım...bunun bana yararı var bu yazıya göre dmi ? haklı mıyım ?
  Seninki bu konu dışında biraz. Fakat kullanmam yararınadır
 • 23-05-2010, 23:41:11
  #5
  S e r s e r i adlı üyeden alıntı
  Seninki bu konu dışında biraz. Fakat kullanmam yararınadır
  :d desene ben hiç kazanamıcam böle yaparak.
  “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır”. H.Ş
 • 23-05-2010, 23:50:46
  #6
  Google artık bu konuya çok önem veriyor.Zamanında birçok blog konuyla hiç alakası olmayan etiketler giriyordu.İnternet halkalı çöplüğüne dönmüştü.Ama artık google bu siteleri sandboxlayınca vazgeçtiler
 • 24-05-2010, 00:29:45
  #9
  Haklısınız çok güzel anlatım olmuş fakat şunu da söylemek gerekir.

  Xyz Filmi başlık ise;

  Xyz Filmi donmadan, Xyz Filmi bedava, Xyz Filmi ücretsiz, Xyz Filmi izle gibi ayrı ayrı yazmaktansa;

  Xyz Filmi bedava ücretsiz izle

  tarzındaki etiketler daha yararlı.

  Malum google Türklere karşı iyimser değil, gelir-hit sağlayabilmemiz için yapmaya mecbur kalıyoruz