İpucu: Az güncellenen sitelerde, Google gözünde güncelliği artırmak - R10.net
 • 21-04-2010, 09:51:58
  #1
  Az güncellenen sitelerde, Google gözünde güncelliği artırmak

  SEO yaparken, sitenin özgün içerikle güncel tutulması çok önemlidir. Ne kadar çok backlink alsanız da site içi güncelliği özellikle özgün güncelliği sağlayamazsanız, yaptığınız backlink çalışmasının da beklediğiniz gibi bir yararı olmaz. Ancak bazı sektörel sitelerde yeni içerik üretmek neredeyse imkansızdır ki özellikle şirket sitelerinde 2-3 ayda bir içerik girilir. Peki bu siteler için ne yapmak gerekli?

  Bu tarz güncellenmesi çok zor olan, az güncellenen siteleri bazı eklentiler ile Google‘a güncel gösterebiliriz.
  Bunları sıralarsak;

  - Anasayfa’ya “Rastgele Konular” eklentisi eklemek. Bu sayede her sayfa açılışında farklı konular gösterilecek o kısımda ve Google sayfayı tekrar kontrol ettiğinde farklılıklar görecek
  - Yazı sayfalarına “Rastgele Konular” ya da “Benzer Konular” eklentisi eklemek. İlk madde de belirttiğim özelliğin aynısı.
  - Tüm sayfalarımıza (sidebar, footer, header bölümlerinden bir tanesine) Facebook, Friendfeed, Twitter, Flickr… gibi Sosyal Ağ site hesaplarınızın eklentilerinizi eklemek. Sosyal Ağ sitelerinde yaptığınız güncellemeler web sitenize göre daha sık olacağından, bunları sitenize yansıtmanız sayfalarınızda güncellik olmasını sağlayacaktır. Google sitenizi ziyaret ettiğinde sayfalarınızda farklılıklar görecektir.
  - Web sitenizin Forum veya sık kullanılan bölümü varsa, bu bölümdeki son konuları tüm sayfalarda göstermek. Bu sayede yine sayfanızda güncellik oluşturmuş olacaksınız.

  Bütün maddeler birbiriyle benzer ve hepsinde amaç sayfalar üzerinde güncellik oluşturmak. Sitelerinize göre farklı yollarla da güncellik oluşturabilirsiniz AMA dikkat etmeniz gereken tek bir nokta var. Bu eklentiler ve gösterimler iframe ile olmamalı. İframe kod ile gösterilen herşey sayfa üzerinde farklılık oluşturmaz, Google sitenizi ziyaret ettiğinde İframe ile gösterdiğiniz kısmın kaynak linkini görür.

  Örnek :

  Bleqo.com sitemizin sol menüsünde, bleqo.com/forum/sonkonular.php kısmını göstereceğiz. Eğer bu gösterimi iframe ile yaparsak, Google bleqo.com‘u ziyaret ettiğinde “Son konular”ı değil, “bleqo.com/forum/sonkonular.php” linkini görür.
  Başarılar Dilerim

  Serhat Bıçakçı
  Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz

  http://bleqo.com/az-guncellenen-site...-artirmak.html
  Adwords ve SEO Makaleleri - http://bleqo.com
 • 21-04-2010, 10:03:06
  #2
  Yanlış hatırlamıyorsam aynı bu maddeler verilmişti , fakat yinede emeginize saglık.