Bölgesel Sitelerde Title direk hedefi vurur... - R10.net
 • 16-04-2010, 11:10:54
  #1
  Bölgesel site tasarımlarında ve google optimizasyonlarında dikkat edeceğimiz husus şu olmalı:

  Örnek site: Tarsusta tel örgü işi yapan bir müşteri... Site adresi: www.isomtelorgu.com bu sitenin hedef kitlesi, mersin, adana , tarsus taki çiftçilik yapacak, arazilerini çevirecek insanlar. Bu insanlar google da keyword bazında "Tarsus tel örgü, Adana tel örgü, mersin tel örgü" gibi aramaları yaparlar. Ki böyle olduğunu feedback lerde gördük.

  1- Müşterinin hedef kitlesi öncelikle kendi şehri ve yakın iller düşünülmeli.

  2- Hedef kelimeler kesinlikle title olarak girilmeli. En azından index.php, yada index.html, index.asp sayfasında.

  Nitekim google daki hedef kelimelerde, 3 kelimede birinci sayfa ilk sıradalar şu anda. Ve bu ilk index lemede gerçekleşiyor.

  Sonuç: Müşteriyi büyük bir arenaya atmanın, müşteriye büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyorum. Müşteri öncelikle kendi il ve ilçelerinde google aramalarında çıkmalıdır. Çünkü insanlar çoğu zaman bir ürünü görerek alma eğilimindedir. Ve buda bölgesel aramayı daha öncelikli hale getiriyor. Buradada TITLE çok önemlidir. Bu önemi isom tel örgü sistemlerinde görebilirsiniz. Diğer SEO çalışmaları henüz devam etmektedir.

  Elbette daha sonrasında SEO çalışmalarına destek olarak, adwords le desteklenmelidir. Ben bu sebeple önce müşteri kendi gölünde yüzmeli, sonra ummanlara açılmalıdır.

  Global aramalarda müşteriye umut vermek, artık çok zor ve riskli.
 • 16-04-2010, 12:16:02
  #2
  Bölgesel aramada seo nun bedeli farklıdır ulusal aramalarda seonun bedeli farklıdır uluslararası aramalarda seonun bedeli farklıdır.

  Siz ulusal arama parası alıp adamı yerel aramalarla ikna etmeye çalışıyorsanız bu normal bir durum değildir.

  Benim seosunu yaptığım bir müşterim var. Bir anadolu şehrinden çalışmaya başladı 2 sene önce. Sadece internetten satış ve pazarlama üzerine çalışıyor. Bugün televizyon promosyonu reklamı verebilir hale geldi. Bu ay merkezini istanbul'a taşıyor. Bunu kendi şehrindeki aramalarda değil zorlu kelimelerde ulusal aramalarda birinci çıkabilmesine borçlu.

  Bu tamamen müşterinin beklentileri ile alakalı. Müşteri ulusal aramalarda ilk sayfa ya da birincilik istiyorsa ona ulusal optimizasyon yaparsınız. Eğer adamın hedef kitlesi yerel ise zaten yerel optimizasyon yapılır.

  Müşteriyi büyük arenaya atmanın haksızlık olacağını düşünmek sizi aşan bir durum. Bu müşterinin beklentisi ve bütçesi ile alakalı. Eğer adamdan ulusal optimizasyon parası alıyorsanız o siteyi bürük arenaya çıkaracaksınız. Ondan sonrası o adamın işletme ve ticari zekası ile alakalıdır sizi ilgilendirmez.

  SEO uzmanının görevi firmanın beklentileri doğrultusunda optimizasyon yapmaktır. Firmanın beklentilerini değiştirmek değil. Bu 127 ekran televizyon satın almak isteyen adama sizin salonunuz küçük o sizi aşar demek gibidir. Siz o küçük salonlu eve büyük televizyonu alabilen adamın bir süre sonra büyük bir eve geçip geçemeyeceğinin planının yapamazsınız.