merhabalar.

yaklaşık 2,5 senelik bir sitem var. 23 şubat gününden itibaren hit düşüşü yaşamaktayım ve 30k hitim, 20k'ya kadar düştü. Site belli kelimelerden değil %95 oranında alt sayfalardan hit almaktadır. Sitenin indexlenmesinde hiçbir sorun yok, index alma hızını korumakta ve hergün index almaya devam etmektedir. Eski indexlerde silinmeler oldu. Sitede hiçbir metatag yada title değişikliğine gitmedim. Hit düşüşünün başladığı günlerde siteye iframe virüsü bulaştığını tespit ettim, sanırım site 3-4 gün virüslü olarak yayında kaldı. Virüsü hemen temizledim ve yeniden değerlendirme isteği gönderdim. hit düşüşünün ilk günleri, düşüşün nedeninin iframe virüsü olduğunu düşündüm. 4-5 ay öncesindede iframe virüsü yüzünden hitlerde düşüş olmuştu ama bu oranda değil, gerçi o zaman hemen müdahale etmiştim ve hitler 1-2 saat içerisinde düzelmişti. bu düşüşün artık virüs yüzünden olduğunu düşünmüyorum çünkü 15 gün geçti ve webmaster toolsda sitenin saldırgan içerik barındırdığına dair uyarı kalktı.

ie8 ile ilgili soruna gelince, sitenin neden böyle olduğunu araştırırken analytics verilerine bakıyordum. çok ilginç bir şey buldum. 3 şubattan, 23 şubata kadar olan zamanda siteye direk ( direct visitor ) olarak gelen ie8 kullanan ziyaretçilerde %1000 artış var. 23 şubattan sonra tekrar eski ziyaretçi değerlerine düşüyor. 23 şubat benim hit kaybetmeye başladığım gün. ie8 direk girişler düşüyor ve benim google aramalarından gelen hitlerimde düşmeye başlıyor.

15 günlük süre içerisinde bu sitedeki toplam hit kaybım 10k. Site sanboxta değil, bomb cezası alıp almadığını bilmiyorum, sitenin domain içinde geçen 1 kelime var, googleda bu kelimede eski yerimi koruyorum. zaten sitenin hitleri belli bir kelimeden değil tamamen alt sayfalardan geliyor. Sitenin neden hit kaybettiğiyle ilgili her türlü yorumları bekliyorum, bir diğer merak ettiğim konu ise bu ie8'deki 20 günlük anlaşılmayan artışın nedeni ve hit düşüşüne etkisi olup olmadığı.

Ekran görüntüsü - ie8 - direk siteye giren kullanıcılar