İpucu: Google XML Sitemaps - R10.net
15
Bildirimler TÜMÜNÜ OKUNDU SAY
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..
Giriş Yap Kayıt Ol
 • 21-02-2010, 16:45:45
  #1
  Merhaba arkadaşlar,
  Aslında bir süre r10'da yazı yazmayacağıma dair kendi kendime söz vermiştim ancak sıkça bana gelen bir soru üstüne bu konu hakkında kendi kişisel sitemd kısa kısa bilgiler içeren bir makale yazdım. Daha geniş kesimlere hitap etmesi için içeriği buraya da kopyalıyorum.

  WordPress tabanlı sistemlerde en çok kullanılan sitemap eklentisi olan Google XML Sitemaps, doğru yapılandırma ile sizlere daha geniş ufukları açabilir. Sizlere bu yazımda Google XML Sitemaps yapılandırması hakkında kısa kısa ipuçları vermeye çalışacağım.


  Google XML Sitemaps eklentisi site haritalarımızı XML ve XML.GZ formatlarında oluşturmaktadır. XML‘yi bir çeşit veri aktarım dili olarak tanımlayabiliriz. XML.GZ ise onun sıkıştırılmış hali. Her iki uzantıda da sitemap oluşturmaya dikkat edin. Çünkü site haritalarımızı hazırladıktan sonra Google’a yollayacağız. Benim elde ettiğim tecrübelere göre Google sıkıştırılmış dosyayı daha hızlı analiz edecek ve listeleyecektir.
  Bir diğer önemli husus ise Yazı Önceliği konusu. Google XML Sitemaps eklentisinin yanlış yapılandırılması size kârdan çok zarar sağlar. Onun için Yazı Önceliği kısmını detaylı anlatacağım.


  Yukarıda resimde gördüğünüz Yazı Önceliğinini sitenizini durumuna ya da olası duruma göre belirleyeceksiniz. Bu ayar her site için farklı farklı yapılması gerekli olup, SEO ile birinci dereceden alakalıdır.


  1 – Otomatik öncelik hesaplamasını kullanma
  Eğer bu ayarı kullanmak istemiyor ve yazı, etiket ve diğer değişkenlere ayrı ayrı öncelik vermek istiyorsanız bu alanı seçiyorsunuz.
  2 – Yorum Sayımı
  Yorum sayısı çok olan konularınızın önceliğinin olmasını ve Google sıralamalarında daha çok yorum alan konularınızın önde olmasını istiyorsanız bu alanı seçiyorsunuz.
  3 – Yorum Ortalaması
  Konularınıza yapılan yorumların ortalamasına göre bir öncelik sistemi oluşturur.  Ben bazı sitelerimde Otomatik öncelik hesaplamasını kullanma, bazı sitelerimde ise Yorum Sayımı seçeneğini kullanıyorum.

  Bunu belirlerken sitede baktığım kriteri anlatmak istersem kısaca şunları diyebilirim. Özgün ve yorumu hak eden, bilgilendirici konular paylaşıyorsanız Yorum Sayımı seçeneğini aktif edebilirsiniz. Ancak genelde (ç)alıntı ve spama yönelik konulara yöneliyorsanız Otomatik öncelik hesaplamasını kullanma seçeneğini kullanabilirsiniz.


  Otomatik öncelik hesaplamasını kullanma seçeneğini seçtiğimiz zaman bir öncelik belirlemek için Öncelikler bölümünden bazı ayarlamalar yapmamız gerekiyor.

  Resimde de gördüğünüz gibi 8 adet öncelik belirlenmesi gereken alan mevcut. Bu alanın yapılandırılmasını özgün ve kaliteli içerik yayınlayan siteleri göz önüne alarak yapacağım.


  Anasayfa 1,0 değerini korumalı.
  Blog Yazıları en az 0,7, en çok ise ise 0,9 değeri almalı.
  En Düşük Blog Yazısı en az 0,6, en çok ise 0,8 değerini almalı.
  Etiket Sayfaları 0,3 ile 0,5 arasında bir değer verebilirsiniz.


  Diğer alanları 0,3 veya altında bir değer tutmanızı tavsiye ederim. Aksi halde arşiv ve kategori sayfalarınız konunuzu ikinci plana atabilir.

  Önemli Bilgiler
  1 – Blog yazısı değeri ile en düşün blog yazısı değeri, yeni açılan ve daha önce açılmış konulara verilen farklı değerlerdir. Sitenizde az ve öz konu varsa her ikisine de aynı değeri verebilirsiniz. Ancak gündemi takip eden güncel siteler blog yazısı her zaman en düşük blog yazısından 0,1 yada 0,2 daha fazla olmalıdır.
  2 – Asla etiket sayfalarının önceliğini yazılarınızın önceliğinden yüksek bir değerde tutmayınız. Aksi halde ilgili Google aramasında konunuz yerine etiketler önde çıkabilir.
  Özgün ve kaliteli içerik yayınlamayan ve spam hit kasmak isteyenler de sanırım ne yapması gerektiğini anladı. Tabi ki bu tür şeyleri desteklemiyor ve sizleri kaliteli içerik paylaşımına davet ediyorum.


  Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

  Orjinal konu : Google XML Sitemaps
  WordPress hakkında diğer yazılarım : WordPress  Lütfen alıntı yaparken orjinal konu adresini link gösteriniz. Başka ipuçları ile tekrar görüşmek dileğiyle.


  Bekir KURT
 • 21-02-2010, 16:56:21
  #2
  teşekkür ederim gerçekten çok faydalı bir konu yazdıklarını okuyarak bilgilerimi tazelemiş oldum, şiddetle tavsiye ederim bu eklentiyi mutlaka kurun arkadaşlar çok faydasını görürsünüz.
 • 21-02-2010, 16:58:48
  #3
  Aslında gz sıkıştırılmış hali gereksiz diye düşünüyorum mantıken birden fazla sitemap için kullanılabilir diye düşünüyorum atıyorum sitenize ait 3 sitemap olsun resim bölümü,video bölümü ve makale bölümü bunların sitemap yolalrını .gz sıkıştırılmış halinde tek bir sitemap olarak gönderilmesi amacı ile kullanılması için geliyor gibi.
 • 21-02-2010, 17:03:50
  #4
  Alıntı
  User-agent: *
  Disallow:

  Sitemap: http://www.site.com/sitemap.xml.gz
  fakat oluşturduğu robots dosyasında disallow diyor kendi kendine demekki adamlar bir şey diliyor
 • 21-02-2010, 17:06:18
  #5
  umutsuz adlı üyeden alıntı
  fakat oluşturduğu robots dosyasında disallow diyor kendi kendine demekki adamlar bir şey diliyor
  Google XML Sitemaps eklentisi ile site haritasına eklenecek ya da eklenmeyek herşeyi seçebiliyorsun. Haliyle robots dosyası diyorki sadece site haritama bak Google, herşey orada var. Boş zaman kaybı yapma