Google Analiytics Verilerimizi Maniplemi Ediyor! - Sayfa 10 - R10.net
 • 16-02-2010, 17:30:02
  #82
  Ben de bu tezi doğruluyorum. Google'a hiçbir şeyini sölemiyiceksin arkadaş o kadar.
  Sydney şubesi
 • 16-02-2010, 18:39:40
  #83
  Alıntı
  Önemli kelimede ikinci sayfadadır.Kodları kaldırdığında birinci sayfaya çıkmıştır.Mümkündür olabilir.
  Google analytics olmayan sitelere bu kadar bariz bir kıyak yapıyor teorisinden daha mantıklı en azından benimkisi.

  Adsense sayfa gösterimlerimizi nerden biliyor? Bunu hiç düşünen yok.Herhalde sayfa gösterimini yaparken üşenmeyip diğerlerinide ölçmüşlerdir.Veri bu değerli.Analytics analytics diyorsunuz adsenseye kıyamıyor musunuz?
 • 16-02-2010, 20:49:22
  #84
  Markers24 adlı üyeden alıntı
  Google analytics olmayan sitelere bu kadar bariz bir kıyak yapıyor teorisinden daha mantıklı en azından benimkisi.

  Adsense sayfa gösterimlerimizi nerden biliyor? Bunu hiç düşünen yok.Herhalde sayfa gösterimini yaparken üşenmeyip diğerlerinide ölçmüşlerdir.Veri bu değerli.Analytics analytics diyorsunuz adsenseye kıyamıyor musunuz?
  Adsense sayfa gösterimini bilmesinden doğal ne olabilir. Adsensin özelliği zaten saymak. Ama adsense şuan için daha fazlasını ölçebiliyor olsaydı, Adsense hesabımıza girdiğimizde Adsense Hesabınızı analiystic ile birleştirin seçeneğinin çıkması tartışılır.
  Adsense kıyamamak gibi birşey söz konusu değil. Adwords reklam veren olarak reklamımızı gösteren siteleri görebiliyoruz ve dilediğimizde engelleyebiliyoruz. adwords reklam verenlerin genelde engellediği sitelerde google tarafından eksi puan olarak geri dönebilir (kendi düşüncem).
  kalitesiz içerik ve tıklamaya teşvik, kısacası adwords yayıncısına geri dönüşümü olmayan kalitesiz click olan sitelerede bir yaptırım uygulama imkanına sahip google.
  Ama bu teoriyi ortaya koyduğumda Adsense kullanmıyordum bu farklı bir tez.
 • 17-02-2010, 07:36:11
  #85
  Ortaca yaşta (~4 yaşında) web sitem var. 2 yıl gibi bir süre Analytics kullanmadım, 1.5 yıldır da kullanıyorum. Bu konudan sonra oturdum tüm istatistiğime baktım ancak teorinizi çeliştirecek bir çok şey mevcut. Bazı aylarda, bazı günlerde ve bazı saatlerde hitler düşüyor bu normal. Lâkin anahtar kelimelerimde bir değişiklik yok. Filtreye giren kelimem yok, yeni kelimelerde de başarım çok fazla yok. Ama olaya kuş bakışı ile bakarsanız hitler dalgalı hem de ciddi derecede.

  Bazı arkadaşlar demiş seçeneği kaldırın, bazıları demiş adsense de bunları ölçseydi panelde görürdük. Siz kendinizi google yerine koyun. Her veriyi adsense ile toplama şansınız var ama gizlilik politikası ve kanunlar nedeniyle sizden onay alması lazım. Yani bu demek değildir ki siz onay vermiyorsunuz diye veri toplamayacak, ben olsam toplardım. Ama karşı tarafa topladığıma dair kanıt verirsem davalık olacağımdan bunu panellerine koymazdım. Ben şuna inanıyorum ki JavaScript kodu verdiği tüm hizmetlerde aynı istatistik bilgilerini tutuyor. Siz onay verseniz de vermeseniz de tutuyor, onayın tek farkı size gösterip göstermemesi.

  Analytics kaldırdım, 1 günde hitlerim tavan yaptı mantığı olan arkadaşlar var. Google index dalgalanmasını bile 2-3 günde yaparken nasıl olur da sizin siteniz google sistemine ters düşebilir? Sen kodu kaldıracaksın, google sunucunda mı sorun var kodları mı kaldırdın ya da sitende değişiklik mi yapıyorsun anlamak için bekleyecek. Bu arada seni yukarı taşıyacak o anda da ziyaretçiler o kelimeleri arıyor olacak ve hitin birden artacak. Bence bu yaklaşım saçma. Sen kodu kaldırdığında 15 gün sonra etki ederse öp de başına koy.

  Teoriye ise yaklaşımım normal. Analytics sitenizi ölçüyor, hemen çıkma oranı %75, sitede geçirilen ortalama süre 15sn. Bu demek oluyor ki senin siten çöp site normalde zaten çıkmaması gerekir, bunu anlayan Google tabi ki düşürecek. Bu durum benim sitelerimde biraz daha ters etki yarattı, Analytics kullanınca kelimelerimde hafif de olsa iyileşme var, bazı çöp sitelerin üzerine çıkabildim. Bence bunun da nedeni şu; benim hemen çıkma oranım %52, sitede geçirilen ortalama süre 6dk. Bu demek oluyor ki gelen ziyaretçilerin yarısı daha yazılara bakmadan tasarımı beğenmeyip çıkıyor ama kalanlar da uzun zaman geçiriyor demek ki sitede okunabilecek veya beğenilen, zaman geçirileceğine inanılan materyaller var. Google bu siteyi düşürürse abest olur, aksine Analytics kullanan ve 5dk ortalama kalma süresine sahip sitenin üzerine çıkaracaktır.

  Google isteniz de istemeseniz de her veriyi bir şekilde elde ediyor veya satın alıyor. Firefox bilgi satanlardan sadece biri. Google Chrome başlı başına bilgi toplaması lazım. Google Chrome OS kesinlikle her haraketi her tarayıcıyı takip eder. Burada yapmanız gereken bence Analytics'i veya diğer ürünleri kaldırmak değil biraz arka kapıları kullanmak. Siz Analytics kullananın ama ortalama geçirilen süreyi uzatacak taktik arayın. İnanıyorum ki Google Analytics kullanıp da düzgün olan siteleri yukarı taşıyacaktır. Biraz olaya bakış açılarımızı genişletmeliyiz bence. Empati (hak vermeseniz bile kendinizi karşı tarafın yerine koyma) yapmalıyız, ticari düşünmeliyiz, webmaster gibi düşünmeliyiz, en önemlisi sitenizi ziyaret eden kişi olarak düşünmeliyiz. Google mantığı da bu değil mi? Zaten böyle düşünmemizi istiyor, tek amacı o. Yoksa ticari kaygısı olamaz, sen Adwords kullanmıyorsun Adsense kullanıyorsun bu onun için süper bir şey. Seni yukarıya taşıyacak ki ziyaretçin artacak ve reklamlarına tıklanacak. Sen kazandıkça Google 10 katını reklam verenden çıkartacak. Mantık olarak seni 1. sıraya koyması gerekir. Tabi ki bunlar kendi fikirlerim benim katıldığım, katılmadığım noktalar gibi sizin de olabilir.
 • 20-02-2010, 19:19:18
  #88
  adwords konularında haklı olabilirsiniz..

  -->fakat;

  analystic ve adsense konularında size katılmıyorum.çünkü google siteyle ilgili verilere ulaşacaksa her zaman ulaşır bence.. adsenseyi bir tane sitemde 3seneden beri kullanıyorum hiçbir etkisi olmadı siteye (kötü anlamda) analystic'i de 2aydır kullanıyorum ama herhangi bir düşüş yok..bu olay abartılıyor bence... google kaliteli içerikleri her zaman ilk sıraya alır zaten..
 • 26-02-2010, 18:28:42
  #89
  Kodu kaldırdım ve 1 haftada hitler yarı yarıya düştü, kaldırmanızı tavsiye etmem
 • 26-02-2010, 21:15:48
  #90
  swatemre adlı üyeden alıntı
  Kodu kaldırdım ve 1 haftada hitler yarı yarıya düştü, kaldırmanızı tavsiye etmem
  hocam şeytan kulağımna kurşun eski hittime %80 kavuştum. 35k vardı 12ye düşmüştü şuan 26k.