İpucu: Seo için Kusursuz Tema Tasarım Optimizasyonu - R10.net
 • 27-01-2010, 20:06:46
  #1
  Kullanıcılar için iyi gelen herşey arama motorları tarafından da olumlu değerlendirilir. Dolayısıyla Seo uygulamasında ziyaretçilere fayda sağlayabilecek en küçük kriterleri bile atlamamak gerekmektedir.

  Bir sitenin kullanıcılar tarafından en farkedilir ve fayda sağlayan özelliği temasıdır. Dolayısıyla temaların, kullanıcıların isteklerine hitap edebilmesi için çeşitli bazı özelliklere sahip olması gerekir.
  Bir Temanın sahip olması gereken özellikler

  Akılda kalıcı olmalı (görsellik)

  Görsellik, içerik ile aynı doğrultuda oluşturmalı, sitenin içeriğini yansıtmalı. Tema şablonunun yapısı, kullanılan resimler ve yazılar arasında bir bütünlük olmalı. Bu bütünlüğün sağlanması durumunda akılda kalıcı bir tema oluşturulmuş demektir. Ziyaretçilerin aklında yer eden bir site, ziyaretçiler tarafından tekrar tekrar ziyaret edilmesini sağlayacaktır. Biliyoruz ki, bu ziyaretler Google gözünde, site ziyaretçiler tarafından markalaşmaktadır. Ziyaretçilerin verdiği bu değeri dikkate alarak Google da siteye değer verecektir.

  Kolay erişim özelliği bulunmalı (navigasyon)

  Günümüzde pekçok site artık hazır sitem ile oluşturuluyor. Bunun dışındaki pekçok html, php ve asp ile bireysel olarak oluşturulan siteler ziyaretçi açısından büyük bir karmaşa yaratmaktadır. Çünkü içerikler arasında hiç bir bağ kurulmadan sitede navigasyonu kolaylaştırmak mümkün değildir. Anasayfada tüm yazıları göstermek, sadece ziyaretçinin kafasını karıştırmaktır. Bunun yerine en önemli içerik veya en son içerik gösterilmesi daha faydalıdır.

  Sitede mutlaka sayfalar arasında kolay izlenebilecek bir yol tarifi olmalıdır. En çok okunan yazılar, benzer yazılar, son yorumlar vs. bunlara güzel birer örnektir. Bunun dışında ben neredeysim sorusuna yanıt sağlayabilecek Breadcrumb sistemini siteye entegre etmek de oldukça faydalıdır. Zira artık Google nezdinde de dikkate alınan breadcrumb google sonuçlarına da fazlasıyla yansımaktadır.

  Hızlı yüklenmesi

  Bir sitenin 20 sn. de veya 3 sn. de açılması arasındaki farkı herkes tahmin eder. Ziyaretçi uzun süren site açılışlarında sıkılır, onun için site hakkında kötü bir izlenim bırakılmış olur. Hatta aradığı sonucu bile görmeden siteden çıkar.

  Bir site ne kadar hızlı ise, kullanıcılar tarafından o kadar daha fazla sayıda sayfası ziyaret edilir. Daha fazla kullanıcı ziyaret eder ve tabii ki Google daha hızlı ve daha fazla indexler. Google un da sitenizde dolaşması o kadar hızlı olur.

  Bir sitenin hızlı açılması için nelere dikkat etmesi gerekir. Bunlar hakkında 25 kriter listelenebilir. Ancak bu konuyu daha detaylı belirtmek üzere ilerleyen yazılarda paylaşacağız.

  Web 2.0 teknolojilerine ayak uydurmalı

  Seo, gelişen internet teknolojileri ile daima aynı doğrultuda gelişir. Web 2.0 ve devamında gelecek olan Web 3.0 teknolojileri bunlara dahildir. Web 2.0 ile birlikte ortaya çıkan sosyal medya seo da gittikçe büyük önem kazanmaktadır. Dolayısıyla, sosyal medyada içeriğinizi paylaşmak seo açısından önemli bir adımdır. Bunun için de temanın, içeriği sosyal medya paylaşacak şekilde oluşturulması gerekir.

  Kullanıcıların siteye katkıda bulunmalarını sağlamalı

  Günlük hayatta sosyal ve antisosyal kelimelerini sıkça duyarız. Bir insan ne kadar sosyal ile o kadar çok farklı insanla bir araya geliyor demektir. Dolayısıyla kendisine o kadar fazla zenginlik katmaktadır. Bu sebeple biz de sitelerimizi sosyalleştirmeliyiz. Kullanıcıların içeriklerimize katkıda bulunması bunun en iyi yoludur. Bir ziyaretçinin sitede yorum yapması, hatta kendi bilgisini ortaya koyarak bir içerik paylaşması, sitenin sosyalleşmesini ve içerik olarak zenginleşmesini sağlar. Sitenizde daha çok kullanıcıya hitap edin ve onları daha fazla önde tutun.

  W3c standartlarına uymalı

  Bir temanın her tarayıcıda aynı görünürlükte açılması, kullanıcılar tarafından problemsiz görünlenmesi için W3c denilen standartlara uyması gerekir.

  Aynı zamanda arama motorları web standartlarına ve çeşitli güvenlik ve kalite sertifikalarına uyan sitelere önem verir. Sitelerin hızlı açılması için de bir gerekliliktir, çünkü tarayıcı uyumluluğu sayesinde tarayıcılar tarafından daha rahat ve hızlı okunabilmektedir.

  Kullanılan resim sayısı

  Bir sitede resimlerin kullanılması, ziyaretçi kitlesinin okunurluk açısından siteye daha iyi hakim olmasını sağlar. Ancak rsim sayısının fazla ve büyük boyutlarda olması sitenin yavaşlamasını sağlayabilecek en kritik unsurlardan bir tanesidir. Özellikle google un resim içeriğini görememesi resimlerin seo ya katkısını azaltsa da resim içeriğin alt etiketi ile belirtilmesi bunu az da olsa telafi edecektir.

  Kaan Gülten
  http://www.seohocasi.com/

  kaynak göstermeden kopyalamayınız.
  seo Sorularla Seo Kitabı Çıktı
 • 27-01-2010, 20:15:33
  #3
  Web Sitemde yayınladım.

  Teşekkürler.

  Kaynak belirtildi.
  Kıskançlık, insanı alçaltan ve küçülten bir duygudur.
 • 27-01-2010, 23:54:31
  #5
  Cevap yazanların hepsine, ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Siz bu makalelerin hakkını veriyorsunuz
  seo Sorularla Seo Kitabı Çıktı
 • 27-01-2010, 23:58:47
  #6
  Derli toplu güzel makale olmuş hocam.Çalışmasını takip ettiğim nadir kişilerdensiniz azmi sizde görüyorum.
  SKYPE kullanmıyorum!
  R10 PM üzerinden ve 0553... 13 98 numaradan onay almadan işlem yapmayın!
  Teyit almadan yapılan işlemlerde sorumluluk kabul etmiyorum !
 • 28-01-2010, 00:09:54
  #7
  Serdal_Altundal adlı üyeden alıntı
  Derli toplu güzel makale olmuş hocam.Çalışmasını takip ettiğim nadir kişilerdensiniz azmi sizde görüyorum.
  Serdal bey, öncelikle sizin gibi bir seocudan bu sözleri duymak beni sevindirdi ve gururlandırdı. Bu azme katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.
  seo Sorularla Seo Kitabı Çıktı